Windows Vista – Mis läks viltu?

Kuigi Microsoft Windows Vista on igati tore ja vinge operatsioonisüsteem kiruvad paljud kasutajad seda. Ajakirjanduses nähakse Vista mahategemises mõnu ([digitolvan] teeb Vistat maha, tegemata endale selgeks isegi seda mis probleemiks tegelt on), tavakasutajad süüdistavad kõikides probleemides Vistat ja suurfirmad nagu Eesti Energia ei vaata uue operatsioonisüsteemi poole suhugi entusiastlikult. Mis siis nüüd valesti läks?

Windows Vista Capable

Käesolev tähis peaks näitama seda, et Windows Vista’t saab selle arvutiga kasutada. Tõsi kahjuks ilma Aerota ning suhteliselt piinarikkalt. Kuigi praeguseks on raske leida Vista Capable tooteid on see Windowsi mainele mõjunud ainult negatiivselt. Nimelt nõudis Intel Microsoftilt Vista miiniumnõuete alandamist et Intel saaks kiibistikuga GMA915 arvuteid edasi müüa ja teenida vajalikud kopikad. HP seevastu püüdis tublisti vastamaks Vista algsetele miiniumnõuetele.

Kasutajate paanika

Paljud lõppkasutajad tegid (teevad) paanikat Vista röögatu mälukasutuse üle. Nimelt on Vistas kasutusel SuperFetch tehnoloogia mida paljud ei viitsi endale selgeks teha. Nii arvavad kasutjad et Vistaga on vaja vähemalt 4GB mälu, ning ega ajakirjandus parem pole. Tegelt on lood nii, et Vista kasutab reaalselt ligikaudu samapalju mälu kui seda teeb XP. Röögatu mälukasutus kaob koheselt kui tekib vajadus mälu järgi, tehes nii ruumi programmidele või mängudele. Kasutajad on seisukohal, et minu kallist ja armast mälu Vista kasutada ei tohi. Ma ostisin mälu selleks et ta seisaks kasutult. Windows Vista ideoloogia järgi on aga vaba mälu kurjast.

Kõrvalmärkus: 1GB mälu maksab keskmiselt 350 krooni. 1GB mälust piisab Vista rahulikuks jooksutamiseks. 2GB mälust piisab kõikide tavakasutajale vaja olevate operatsioonide läbi viimiseks ning mängimiseks.

Windows küsib iga teise asja peale luba

Tihtipeale tehakse kisa selleüle, et Windows küsib võõraste asjade puhul luba käivitamiseks. Sellest on isegi nii suur number tehtud, et Mac vs PC reklaamides seda ninapeale visatakse, [digitolvan] sellest igapäev jaurab ja iga Vista mittekasutaja seda maha teeb. Tegelikuses on aga täpselt samamoodi küsimine sees ka Mac OS X Leopardil. Ning tähelepanelikud kasutajad mäletavad, et ka Windows XP küsitakse kõigi internetist alla laetud asjade kohta luba selle käivitamiseks. Muutunud on ainult vorm kuidas seda tehakse. Windows Vista tõmbab vormi küsides tausta tumedamaks tõmmates nii tähelepanu küsimusele.

Unustatakse uued lisavõimalused mis Vista pakub

Tihti räägitakse Windows Vistast kui mitte millestki uuest, kus kõik asjad natukene ringi tõstetud. Tegelikult on aga lood nii, et pea nädalase aktiivse kasutamise tagajärjel ei taha sa Windows XP näha ka mitte. Allpool mõned silmatorkavamad uuendused.

  • Värvikirevam kui kunagi varem – Windows Vista pakub palju uusi efekte, ilusamaid aknaid, eelvaateid ja palju palju muud.
  • Mugavam kasutajaliides. Ikoonid ja failid on väga kergelt seadistavad, ebavajalikud menüüd on peidus, targad kaustad hoiavad kõik vajaliku ühes kohas ning täiesti uus võrgu ja jagamiskeskus on vaid mõned uuendused Windows Vistas.
  • Windows Firewall on parem kui kunagi varem. Konfigureerida saab nii et ka vanaema sellest aru saab, kuid soovikorral saab ka näpud õliseks teha, ja tulemüür viimse kui millimeetrini ära konfigureerida.
  • Palju sisseehitatud uusi võimalusi. Windows Search mis on võimaluste poolest vaat, et võimsamgi kui Google Search, Windows Defender mis on nüüd Windows Vista sisse intregeeritud võttes nii vähem resursse, Windows Photo Galeri mis võimaldab pilte organiseerida ja pisitöötlust teha ning Windows Sidebar kuhu on mugav vidinaid paigaldada.
  • Parental Control võimaldab teha lapsekonto ning määrata seda mida laps teha võib. Nii võib nt määrata et lapse kontoga saab mängida ainult lastemänge, porno- ja vägivalda õhutavad saidid ära blokeerida ning määrata lausa kellaajaliselt kaua laps arvutit kasutada saab. Vajadusel saab ka määrata üksipulgi milliseid rakendusi laps saab kasutada ning keelata nt üldse allalaadimine internetist ära.
  • ReadyBoost võimaldab ka vanemal arvutil Vistaga hakkama saada. Nimelt kui sul on arvutis 512MB mälu, siis lükka lihtsalt mälupulk sisse, ütle Vistale et too võib seda kasutada kiiruse tõstmiseks, ning voilaa. Kui sul on juba 1GB või 2GB mälu siis ei pruugi sa sellest aga abi saada. Küll muutub asjalood magusamaks siis kui USB 3.0 massidesse jõuab, sest see tagab ligi neli korda kiirema ligipääsu mälupulgal asuvatele failidele, mis omakorda annab ReadyBoostile hoopis uue tähenduse.
  • Windows Update ei ole enam tüütu asi mida tegema peab läbi interneti brauseri. Windowsi on võimalik seadistada ennast ise uuendama, kuid mitte ainult. Nii uuendab Vista automaatselt ka teised Microsofti tooted nagu Office ja Live Writer, sinu riistvara draiverid ning nippet näppet muudki. Ka ei ole vaja enam taaskäivitada arvutit peale igat Windows update.
  • Media Center on nüüd osa Windowsist, Home Pemium ja Ultimate versioonid sisaldavad Media Centerit
  • Parem lokalisatsioon ning uued lisavidinad millest tunnete kindlasti rõõmu igapäevasesse kasutusse.

Vistaga on kõik lootusetult aeglane

Kui Windows Vista on lootusetult aeglane poestostetud arvutil, siis ei ole see Vista süü. Paljud tootjad nagu HP, Dell ja Lenovo panevad palju kasutut tarkvara arvutiga kaasa, mida saab mõni aeg kasutada, ning seejärel raha küsivad või on lihtsalt lootusetult kasutud. Nii paigaldatakse ka Google Desktop mis masinad tihtipeale ka võimsama masina kooma tõmbab (lisaks sellele et sinu privaatsus niimoodi ohtu võib sattuda). Seega  oleks parim varjant arvutist eemaldada kõik ebavajalikud programmid. Lisaks on mõned nipid veel saadaval ka Microsofti enda kodulehel.

Halb markeeting

Enne Windows Vista väljatulekut ketras Microsoft tükk aega reklaami sellest kui hea Windows XP on. Windows Vista on kui ülekäinud laps. Teda lubati kohe varsti kättesaadavaks teha, läks aga ülemõistuse kaua aega. Kui tehti reklaame, pingutati üle, väidetavalt kui operatsioonisüsteem mis on tehtud kui jumala poolt, ning maailma parim, kruttides ootused täitmatult kõrgele. Paremat markeetingut on Microsoftile igaljuhul vaja.

Tahad omaltpoolt midagi lisada? Aga palun kommentarid on oodatud.

27 thoughts on “Windows Vista – Mis läks viltu?”

  1. Mul on uus läpp vista businessiga, kuidagi ei õnnestu paigaldada TEA sõnaraamatuga kaasa tulnud cd-lt sõnaraamatut arvutisse. Teatab järjekindlalt et “Microsoft SQL server desktop engine” paigaldamine ebaõnnestus. Kahte XP ga koduarvutisse paigaldasin ilma igasuguste probleemidetta. Plaadil kirjas et WIN 2000 ja XP jaoks. Kas vistaga lootusetu selliseid asju tööle saada?

Kommenteerimine on suletud.