Windows Vista – Mis läks viltu?

Kuigi Microsoft Windows Vista on igati tore ja vinge operatsioonisüsteem kiruvad paljud kasutajad seda. Ajakirjanduses nähakse Vista mahategemises mõnu ([digitolvan] teeb Vistat maha, tegemata endale selgeks isegi seda mis probleemiks tegelt on), tavakasutajad süüdistavad kõikides probleemides Vistat ja suurfirmad nagu Eesti Energia ei vaata uue operatsioonisüsteemi poole suhugi entusiastlikult. Mis siis nüüd valesti läks?

Windows Vista Capable

Käesolev tähis peaks näitama seda, et Windows Vista’t saab selle arvutiga kasutada. Tõsi kahjuks ilma Aerota ning suhteliselt piinarikkalt. Kuigi praeguseks on raske leida Vista Capable tooteid on see Windowsi mainele mõjunud ainult negatiivselt. Nimelt nõudis Intel Microsoftilt Vista miiniumnõuete alandamist et Intel saaks kiibistikuga GMA915 arvuteid edasi müüa ja teenida vajalikud kopikad. HP seevastu püüdis tublisti vastamaks Vista algsetele miiniumnõuetele.

Kasutajate paanika

Paljud lõppkasutajad tegid (teevad) paanikat Vista röögatu mälukasutuse üle. Nimelt on Vistas kasutusel SuperFetch tehnoloogia mida paljud ei viitsi endale selgeks teha. Nii arvavad kasutjad et Vistaga on vaja vähemalt 4GB mälu, ning ega ajakirjandus parem pole. Tegelt on lood nii, et Vista kasutab reaalselt ligikaudu samapalju mälu kui seda teeb XP. Röögatu mälukasutus kaob koheselt kui tekib vajadus mälu järgi, tehes nii ruumi programmidele või mängudele. Kasutajad on seisukohal, et minu kallist ja armast mälu Vista kasutada ei tohi. Ma ostisin mälu selleks et ta seisaks kasutult. Windows Vista ideoloogia järgi on aga vaba mälu kurjast.

Kõrvalmärkus: 1GB mälu maksab keskmiselt 350 krooni. 1GB mälust piisab Vista rahulikuks jooksutamiseks. 2GB mälust piisab kõikide tavakasutajale vaja olevate operatsioonide läbi viimiseks ning mängimiseks.

Windows küsib iga teise asja peale luba

Tihtipeale tehakse kisa selleüle, et Windows küsib võõraste asjade puhul luba käivitamiseks. Sellest on isegi nii suur number tehtud, et Mac vs PC reklaamides seda ninapeale visatakse, [digitolvan] sellest igapäev jaurab ja iga Vista mittekasutaja seda maha teeb. Tegelikuses on aga täpselt samamoodi küsimine sees ka Mac OS X Leopardil. Ning tähelepanelikud kasutajad mäletavad, et ka Windows XP küsitakse kõigi internetist alla laetud asjade kohta luba selle käivitamiseks. Muutunud on ainult vorm kuidas seda tehakse. Windows Vista tõmbab vormi küsides tausta tumedamaks tõmmates nii tähelepanu küsimusele.

Unustatakse uued lisavõimalused mis Vista pakub

Tihti räägitakse Windows Vistast kui mitte millestki uuest, kus kõik asjad natukene ringi tõstetud. Tegelikult on aga lood nii, et pea nädalase aktiivse kasutamise tagajärjel ei taha sa Windows XP näha ka mitte. Allpool mõned silmatorkavamad uuendused.

  • Värvikirevam kui kunagi varem – Windows Vista pakub palju uusi efekte, ilusamaid aknaid, eelvaateid ja palju palju muud.
  • Mugavam kasutajaliides. Ikoonid ja failid on väga kergelt seadistavad, ebavajalikud menüüd on peidus, targad kaustad hoiavad kõik vajaliku ühes kohas ning täiesti uus võrgu ja jagamiskeskus on vaid mõned uuendused Windows Vistas.
  • Windows Firewall on parem kui kunagi varem. Konfigureerida saab nii et ka vanaema sellest aru saab, kuid soovikorral saab ka näpud õliseks teha, ja tulemüür viimse kui millimeetrini ära konfigureerida.
  • Palju sisseehitatud uusi võimalusi. Windows Search mis on võimaluste poolest vaat, et võimsamgi kui Google Search, Windows Defender mis on nüüd Windows Vista sisse intregeeritud võttes nii vähem resursse, Windows Photo Galeri mis võimaldab pilte organiseerida ja pisitöötlust teha ning Windows Sidebar kuhu on mugav vidinaid paigaldada.
  • Parental Control võimaldab teha lapsekonto ning määrata seda mida laps teha võib. Nii võib nt määrata et lapse kontoga saab mängida ainult lastemänge, porno- ja vägivalda õhutavad saidid ära blokeerida ning määrata lausa kellaajaliselt kaua laps arvutit kasutada saab. Vajadusel saab ka määrata üksipulgi milliseid rakendusi laps saab kasutada ning keelata nt üldse allalaadimine internetist ära.
  • ReadyBoost võimaldab ka vanemal arvutil Vistaga hakkama saada. Nimelt kui sul on arvutis 512MB mälu, siis lükka lihtsalt mälupulk sisse, ütle Vistale et too võib seda kasutada kiiruse tõstmiseks, ning voilaa. Kui sul on juba 1GB või 2GB mälu siis ei pruugi sa sellest aga abi saada. Küll muutub asjalood magusamaks siis kui USB 3.0 massidesse jõuab, sest see tagab ligi neli korda kiirema ligipääsu mälupulgal asuvatele failidele, mis omakorda annab ReadyBoostile hoopis uue tähenduse.
  • Windows Update ei ole enam tüütu asi mida tegema peab läbi interneti brauseri. Windowsi on võimalik seadistada ennast ise uuendama, kuid mitte ainult. Nii uuendab Vista automaatselt ka teised Microsofti tooted nagu Office ja Live Writer, sinu riistvara draiverid ning nippet näppet muudki. Ka ei ole vaja enam taaskäivitada arvutit peale igat Windows update.
  • Media Center on nüüd osa Windowsist, Home Pemium ja Ultimate versioonid sisaldavad Media Centerit
  • Parem lokalisatsioon ning uued lisavidinad millest tunnete kindlasti rõõmu igapäevasesse kasutusse.

Vistaga on kõik lootusetult aeglane

Kui Windows Vista on lootusetult aeglane poestostetud arvutil, siis ei ole see Vista süü. Paljud tootjad nagu HP, Dell ja Lenovo panevad palju kasutut tarkvara arvutiga kaasa, mida saab mõni aeg kasutada, ning seejärel raha küsivad või on lihtsalt lootusetult kasutud. Nii paigaldatakse ka Google Desktop mis masinad tihtipeale ka võimsama masina kooma tõmbab (lisaks sellele et sinu privaatsus niimoodi ohtu võib sattuda). Seega  oleks parim varjant arvutist eemaldada kõik ebavajalikud programmid. Lisaks on mõned nipid veel saadaval ka Microsofti enda kodulehel.

Halb markeeting

Enne Windows Vista väljatulekut ketras Microsoft tükk aega reklaami sellest kui hea Windows XP on. Windows Vista on kui ülekäinud laps. Teda lubati kohe varsti kättesaadavaks teha, läks aga ülemõistuse kaua aega. Kui tehti reklaame, pingutati üle, väidetavalt kui operatsioonisüsteem mis on tehtud kui jumala poolt, ning maailma parim, kruttides ootused täitmatult kõrgele. Paremat markeetingut on Microsoftile igaljuhul vaja.

Tahad omaltpoolt midagi lisada? Aga palun kommentarid on oodatud.

27 thoughts on “Windows Vista – Mis läks viltu?”

  1. Hmm.. väga põnev.. Korduv lause “ka siin ei ole süüdi WIndows Vista”, väga MS helpdeski moodi, et süüdi on kõik teised, mitte Vista.
    Uuendustest oskasid ka välja tuua värvilsemad aknad! ja palju sisse ehitatud võimalsui. Väga vahva … windows update saab ka XP arvutil ilma browserita teha. WIndows Firewall on parem kui varem… mis seal siis paremaks läks ? Loetakse firewall enne võrgukaarti ülesse ?

  2. Firewall, kaitseb ka väljaminevate ühenduste eest nüüd. Windows Update XP teeb ainult critical uuendusi. Ning minul on XP siiber. OS on vana, oma aja ära elanud, ning ei suuda mitme tuumaga midagi tarka peale hakata. Ning ära saa valesti aru, ma ei ole Microsofti fännboy, pigem Maci oma.

  3. Muretsesin jaanuari keskel uue läpaka, opsüsteemiks Vista. Mulle meeldivad uued asjad ja asusin entusiastlikult uut opsüsteemi uurima ja vajaliku tarkvara installima. Üldiselt sain kõik eluks vajalikud asjad muretult installitud, kaasa arvatud Apache + MySQL koos PHP-ga, kõik läks kenasti käima.
    Aga mured hakkasid hiljem. Esiteks sain juba esimese päeva õhtul Blue Screen-i. Probleem on selles, et ma ühendan läpakat kodus ja töö juures väliste seadmete (monitor, klaviatuur, hiir) külge. Ning mulle arusaamatu valemi kohaselt antakse mulle mingitel tingimustel pasunasse ning ekraan värvub siniseks. Ja kord läksin presentatsioonile ja ühendasin masina lahti oma välistest seadmetest, keset presentatsiooni (kui polnud ühtegi muud asja ühendatud) klaviatuur keeldus edasi töötamast (hiir töötas edasi, sic!). Restart oli abiks.
    Samuti on mul mure nn Sleep rezhiimiga. No ei käivitu normaalselt. Vahel läheb kenasti magama, siis jälle peab ikka kaasa aitama nupu vajutamisega, mis teinekord jätkab sleep-i, teinekord teeb päris väljalülitamise.
    Ning uuemal ajal on hakanud Apache service-t crashima. Keset tööd annab äkki teate, et asi on untsus. F5 korral asi õnnestub, aga jah… see ei meeldi mulle, absoluutselt.
    Mind rahuldavad täiesti kiirus ja see mälukasutuse üle kurtmine ei lähe mulle korda, aga need ootamatud crash-id, need on küll kurjaks tegevad. Mulle jääb lihtsalt mulje, et asi on tiba toores.

  4. Ja kõige toredam on muidugi see, et juhul kui kasutajal peaks Vistast mingil põhjusel siiber saama, siis XP või mõne muu OS peale tagasiminek on üks ütlemata vaevarikas tegevus. Ametlikult saab seda ainult nii, et osta omale lisaks Vista Business, pöördu Micrsofti kohaliku esinduse poole, kes sulle siis vajaliku plaadi annab ja alles siis!!! saad sa OS-i vahetada…. Jajah, niipalju siis mulle jäetud valikuvõimalustest.

  5. mulle ka meeldib vista ja minu fujitsu siemensi peal jookseb normaalse kiirusega. aga sünkroniseerimist telefoniga läbi sinihamba pole tööle saanud. äkki keegi oskab aidata ?

  6. Mis te norite inimese kallal! Tal on ju töö selline – Vistat ja Microsofti promoda. Samuti ei olegi tegelt üldse matsikarjal viisakas Microsfti toodetega mitte rahul olla. Küll juba Microsoft teab, mis meile lollidele kasulik ja hea on. Igasugused linuxifanaatikud on aga teadupärast ohuks demokraatiale ja tuleks pokri pista, kuni aru pähe tuleb.

  7. Siirius – Minu töö ei ole Vistat ega Microsofti promoda. Seda blogi pean mina oma vabast ajast ja tahtest. Ning kui minu postitustes mingi erapooletus on, siis on see siiki Maci poolele, mille tulihingeline pooldaja ma olen.

    unitsiga – mis telefoniga tegu on?

    Janek – Donwgradida saab Windows Vista Busness, Ultimate ja Enterpise versioonidega. Plaadisaamine ja värk särk, toimus samamoodi nagu XP puhulgi.

    muidumeez – Kas oled proovinud asja Windows Vista SP1-ga?

  8. Vista ei ole hea.

    m$ ei ole siiamaale suutnud ka kõigetavalisemat .iso faili plaadilepanemist oma opsysteemi sisse integreerida. Ometigi saab m$ veebist teatud isosid hulgim.

    Suures plaanis ma ei kasuta operatsioonisüsteemi, vaid selle najal töötavaid rakendusprogramme. Niiet opsysteemi värvilisus jätab küll täielikult külmaks.

    Samas arvestades netis asuvaid nakatunud zombisid on opsysteemi tavakasutajale lõhkumiskindlaks tegemine hea idee. Kahjuks raskendab see asjudega kasutajat.

  9. Minu arust on sinu argumentatsioon veidi imelik.

    Kodukasutaja jaoks vajalike OS omaduste hulk VÄHENEB pidevalt. Kui aastal 2000 pidi koduarvuti sisaldama ka tekstitöötust, meilisofti ja html-editori, siis aastal 2008 on kõik need rakendused veebis. Mis kasu on värvilistest ikoonidest, kui ainus vajalik nupp on brauseri shortcut? Jagamine käib üle youtube / flickri, suhtlus üle gmaili või foorumite, chati jaoks on jah miskit kohalikku rakendust vaja. Windows search – misasja ma peaks enda arvutist otsima? Windowsi enda vidinad ei puhu lihtsalt pilli!

    Win uuendusmehhanismi parandamine, nuhkvara-tõrje, “parem tulemüür” sorti mitte-funktsionaalsed muutused aga suisa veidrad. Parem Win oleks selline, kus neid poleks lihtsalt vaja!

    Seega kasutaja vaatevinklist on opsüsteem üsnagi mõttetu. Uue arvutiga võiks selle ju võtta, KUI see töötaks sama hästi kui vana XP. Selleni on aga Microsoftil veel veidi minna. Aga oma olemasolevat arvutit seepärast uuendama hakata… ei tundu mõistlik.

  10. Lihtsalt huvi pärast lugesin ja leidsin igasugu huvitavaid fakte.
    Nt väide et 1GB RAM-iga veab vista välja, ma pean mainima et mu endine firma tegi sellega katse(firma tegeleb mängudega) ja meie proovisime. Me tõesti ei oodand et vista sellise vastumeelega töödata tahab, 1Gb-ga saab tõesti vista tööle, ma ei vaidle vastu aga kas midagi vajalikku teha ka saab? tuhkagi…gigaga saad vista tööle aga noh tahaks midagi teha ju ka 😉
    Kuda sa saad öelda et XP on igav, kas sa oled internetist vaadanud üldse kui palju KÕIKSUGU uuendusi on XP-le neid on lihtsalt nii palju et sa ei suuda neid kõiki läbigi vaadata, võid isegi teha ümber vistaks(väliselt) kui soovi on.
    DIGI kohta on mul küll ainult head öelda, nad tegid küllaltki detailse väljaande kui Vista välja tuli, seletasid täiesti kenasti kasutaja vaatenurgaalt mis vistal viga on.
    Kui mu tööandja sundis mind kasutama Vistat ajas see mind ainult lolliks, pärast 2 nädalat nõudsin ma oma vana OS tagasi.
    Vista kohta on mul ka midagi hea öelda. Nt nende tausta pildid on päris huvitavad.Turvasüsteem on ka stabiilne, nadi on ta ikka aga kaitseb midagi ikka ära ka.
    Muidugi tegeledes mängudega on tihti vaja kasutada internetti ja see Allow/Deny on lihtsalt tüütu.
    Tore et vista tehti tegelt siis nad järgmine kord teavad mida mitte teha(peale taustapiltide).

  11. Kas keegi mäletab kui XP või siis selle SP2 tuli? Midagi halba?
    Mina küll mäletan.
    Mulle meeldib muidu Vista (niipalju kui olen kasutanud), endal muidu XP aga plaanin kunagi panna Vista. Mina loodan selle peale, et ta lihtsalt “toores” ja saab heaks OP süsteemiks.
    Vistas ei meeldigi mulle see Allow/Deny kui seda saaks kuidagi maha keerata siis oleks rahul ja ma tean mis sellega võib kaasneda kui see maha keerata.

  12. Ei ole veel aru saanud, mida tohutut see csrss.exe vahetult pärast käivitamist teeb, et kettale nii palju IO-d tekitab. Umbes 10 minutit läheb aega tal maha rahunemiseks ja alles siis saab millegi muuga tegelema hakata. Enne seda ei maksa midagi suuremat käivitada, sest asi jookseb kokku (no tähti närides päris kokku ei jookse, aga lähemate minutite jooksul millegi peale ei reageeri ka).

  13. Smith – UAC on asja nimi, ning selle saab ilusti välja lülitada Windowsi ikoon – Control Panel – Users And Acaunt – Sinu kasutaja – Turn on or of UAC. Usun et suudad ülesse leida.

    sigrimigri – uutemate mängudes jaoks oleks nagu jah 2gb tarvis. Vanad mängud nagu nt Fear ei oma erilist vahet. Fear XP to Vista conversioniga kaotad mingisguune 8fpsi. Ning kogu moos. 1Gb jääb ilmselt vajaka ka profitööriistadele nagu AutoCad ja muud sihukesed.

    digitöll – Kui Vista töötaks samahästi kui XP siis ma ei tahakski seda näha. Xp uimerdab uuemal neljatuumalisel nii nagu oleks tal sada viirust küljes vanal ühetuumalisel. Direct X 10 ma parem ei räägigi, seda XP’l ei eksisteeri. Muide, see et sina kasutad vähem sisseehitatud võimalusi on sinu isiklik kasutamiseeldus. Windows Vistaga kaasatulevad programmid on täiesti võrdväärsed nt Mac OS X Leopardiga kaasa tulevatest programmidest (Tuletan meelde, iLife ja iWorks on eraldiseisvad programmid, mitte osa operatsioonisüsteemist!)

  14. Äkki Eesti Energia ootab, kui Vista muutub asisemaks, kui ta seda praegu on. Neil on tööjaamu tõenäoliselt päris palju kah, mida peaks hakkama uuendama. Ja IT kulutused pole just väga pisikesed.

    Ise töötan firmas kus on umbkaudu 170 arvutit ja neist ühelgi pole peal Vista. Kõik uued tööjaamad ja sülearvutid tulevad XP PRO SP2-ga. Miks? Sellepärast, et XP PRO on sissetöötatud ja toimiv lahendus. Ja esimese asjana keerame niikuinii kõik kellad ja viled maha, nii et mingist Aero kasutajaliidesest poleks mingit kasu. Ja lihtsalt sellepärast Vistat pole mõtet osta, et tal on äge kasutajaliides, parem tulemüür (selleks on niiehknaa kasutusel kolmanda partei toode) ja mälukasutus. XP saab paarigigase RAM-iga kah suurepäraselt hakkama. Nii et need artiklis loetletud argumendid pole kõigi puhul sugugi määravad. Ning ärikasutajal on operatsioonisüsteemi ja kontoritarkvara programmide uuendamiseks kasutusel WSUS. Kuskilt windows update lehelt miskit uuendama ei pea…

  15. Tanel, võibolla kasutaks siis Windows 95-t? Juba üle kümne aasta vana toimiv lahendus. Eelised veel, et ei ole vaja ka “pahna” eemaldada, kohe on opsys elementaarne.

  16. Maatriks – sa vahet teed NT perekonnal ja win 3.11 – > win95 up teel?

  17. No 95 ja XP võrrelda on kohatu. Need on ikka niivõrd erinevad operatsioonisüsteemid, et siin midagi rohkem kommenteerida polegi… Ega peale 95 kohe XP ei tulnud. Läks veel mõnda aega enne kui NT perekond ja XP saabus.

  18. Mõned minu jaoks olulised Vista vormilised plussid XP ees:

    “C:\Documents and Settings\user” asemel on konkreetne “C:\Users\user”
    “C:\Documents and Settings\user\My Documents\My Pictures” asemel on “C:\Users\user\Pictures” jne
    XP all ma alati korjasin neid “My”-sid kataloogide eest ära ja vihastasin end siniseks, kui mõne aja pärast mu “Music”-u kõrvale jälle “My Music” tekkinud oli. Kurat, ma tean ise ka, et need kõik minu omad on!

    XP all jäi kahekordse kõrgusega taskbar’i korral startnupp nõmedalt poolepeale. Vistaga jääb see ketas ilusti keskele. Kahekordne on ta mul peamiselt seepärast, et nii on paremas nurgas üksteise kohal alati nähtaval kell, nädalapäev ja kuupäev. Muide, kui Windows Classic theme’i kasutada, siis seal nädalapäeva ei näe.

    Häirivaimaks miinuseks on normaalse file manageri puudumine. IE7 oli niigi nõme, nüüd brausi selle sees veel faile ka. Kaeva või FAR välja…

  19. Tegelt on võimalik vistat kasutada

    Superfetch – disabled – suht kasutu norm ketastega
    UAC – disabled – äärmiselt tüütu päkapikk
    Windiows defender – disabled – teine tüütu päkapikk
    Sidebar – disabled – ei ole veel näinud kedagi kes seda kasutaks täiel määral
    search indexing – disabled – mis ragistab pidevalt ketast taustal

    See “lahe” network center oma scriptidega pigem pärsib lihtkasutaja tegevust (eriti Home Basic ja Home Premium).
    Aero ilus asi, mis ei tee kuidagi elu paremaks. Aga ilus vaadata.

    masinal 2GB mälu ja SATA II kettad suht vajalik

  20. Ainuke probleem mis olnud on piltide kvaliteediga ,pildid ei ole teravad vaid nagu gif formaadis oleks :S

    Ülejäänud kõik on hea välimus jne windows xp on tõesti juba üle pea ,tahaks midagi uut ka 🙂

    Mäletan kui xp välja tuli oli suht sarnane vaidlus kas xp wõi wond 2k !

    Mina pooldan egastaes vistat !

  21. Mina ise olen poolaastat kasutanud Windows Vistat. Olen täitsa rahul. 1GB mäluga saab ilusti hakkama. Kuid mina pean paremateks versiooniteks Windows Vista Busness ja Ultimate. Ise kasutan Ultimatet ja täitsa hea asi olen rahul. Lihtsalt Vistat on valesse kohta peale pandud ja sellega see kära ka tuleb.
    Probleeme ei ole Vistaga esinenud ja kui tulnud on ikkagi probleem lahendatud.
    Kui sul on poest ostetud läpakas ja Vista möögib siis 2 võimalust, kas lased programme maha mis on mõttetud või kui see ka ei aita siis tee format kui saad siis veel muretse Vista Ultimate või Busness need on parimad.
    Nii, et Vista on hea!!

  22. Niimuuseas mainin et Windows Vista Busness või Ultimate versiooni pole kodukasutajale reaalselt vaja. Piisab täiest Home Premiumist. Ultimate versioon on pigem entusiastidele (või neile kel lõbu ja töö läpakas koos).

Kommenteerimine on suletud.