Tuuleenergia koguvõimsus Euroopas ületas 100GW

Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsioon (EWEA) teatas täna, et Euroopa Liidus installeeritud tuuleenergia koguvõimsus on ületanud 100 gigavati (GW) teetähise. Euroopa tuulepargid toodavad aastas sellisel hulgal elektrit, mis katab 57 miljoni majapidamise kogutarbimise ja vastab 39 tuumaelektrijaama või 62 kivisöeelektrijaama toodangule.

Euroopa tuuleenergia sektoril kulus paarkümmend aastat, et võrku ühendada esimesed 10 GW ning vaid 13 aastat täiendava 90 GW jaoks, seejuures pool Euroopa tuuleenergia mahust on installeeritud viimase kuue aasta jooksul.

“Euroopas toodetava tuuleenergia koguse saamiseks tuleks aastas põletada kivisöel töötavates elektrijaamades 72 miljonit tonni sütt. Sellise hulga söe laadimiseks oleks vaja 750 000 vagunit kogupikkusega 11 500 kilomeetrit – vahemaa Brüsseli ja Argentiina Buenos Airese vahel,” ütles EWEA tegevjuht Christian Kjaer. Kogu selle kivisöe kaevandamine, transportimine ja põletamine läheks maksma 4,98 miljardit eurot ja paiskaks õhku 219,5 miljonit tonni CO2.

100 GW teetähise aitasid ületada näiteks Taani rannikuvetesse sealse suurima energiaettevõtte DONG poolt rajatud 400 MW Anholti avamere tuulepark, 48 MW Linowo tuulepark Poolas, aga ka 12 MW eramaaomaniku Ausumgaard tuulepark Taanis ning firmade Nelja Energia ja Eesti Energia poolt ühiselt loodud Paldiski tuuleelektrijaam koguvõimsusega 45MW.