EMT tutvustas Teletornis 4G Mobiil-TV pilootprojekti

EMT esitles täna esmakordselt Eestis avalikkusele 4G Mobiil-TV pilootprojekti, mille eesmärk on tuua kvaliteetne digitelevisioon mobiilsetesse seadmetesse ja teleritesse, kasutades selleks neljanda põlvkonna mobiilsidevõrku.EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul laieneb 4G leviala kiiresti, täna katab EMT 4G võrk 40% Eesti elanikkonnast ja pidevalt tuleb juurde ka uusi 4G seadmeid. „Mobiil-TV on ehe näide 4G tehnoloogia võimalustest, rahuldamaks aina kasvavat huvi liikuva pildi teenuste vastu ja seda sõltumata ajast ja kohast,“ lausus Kalm.

Telepildi edastamine üle 4G võimaldab tuua turule suuremate lisateenuste arvuga televisiooniteenuse, kui seda lubab praegune antenni kaudu leviv tasuta kanalite edastus. Mobiil-TV võimaldab lisada interaktiivsust ja teenuste juhtimist sarnaselt praeguste parimate digitelevisiooni pakkumistega (salvestus, kordusvaatamine, videolaenutus jne).

Mobiil-TV suurimaks eeliseks on mobiilsus ehk võimalus vaadata televisiooni ajast ja kohast sõltumata ning 4G lisab siia kiiruse ja ühenduse stabiilsuse,  mis vajaliku terava pildi edastuseks.
Valdo Kalmu sõnul puudub täna Mobiil-TV –l veel lõplik hinnastamise skeem, kuid ettevõte kogub sarnaste teenuste hinnastamise näiteid mujalt maailmast, et juba valmis teenuse korral pakkuda klientidele sobivaimat hinnastamise mudelit.

Mobiil-TV teenus tuleb kommertskasutusse tõenäoliselt selle aasta lõpus. Pilootprojekti raames keskendutakse eeskätt mobiilsete seadmete (4G toega tahvelarvutid, nutitelefonid ja sülearvutid) lahendusele ning testis kantakse üle ETV, Kanal2, TV3 ja PBK kanaleid. Esitlusel tutvustati üle 4G televisiooni Samsungi 4G tahvelarvutites, LG 4G nutitelefonis ning ülekannet ka suurele ekraanile ehk televiisorisse. 4G võimalusi otseülekannete tegemiseks tutvustas Delfi-TV ning lõpetuseks toimus kohapealsesse televiisorisse 4G live-videoülekanne Botaanikaaias lendavalt minikopterilt.

EMT on ka varem katsetanud erinevaid televisioonilahendusi ning omandanud kogemusi selles vallas alates 3G võrgu käivitamisest 2005. aastal.  2008.aastal käivitus DVB-H tehnoloogial põhinev testlahendus koostöös Leviraga ning koostöös TeliaSonera arendusega sai pakutud lihtsa kasutusega Symbianil põhinevat rakendust.

„Praegu aga oleme jõudnud sinnamaale, kus üha suuremad ekraanid nõuavad kvaliteetseks videoedastuseks kiireid võrke ja siin pakkus lahenduse 4G,“ märkis Kalm.

Ka on vahepeal saavutanud populaarsuse suure ekraaniga mobiilsed seadmed ehk tahvelarvutid, mis on ideaalsed mobiilseks meediatarbimiseks. Ka võimaldavad nad rakenduse vahendusel pakkuda TV lisavõimalusi, mida varasemad seadmete põlvkonnad ei tundnud.

4G tahvelarvuteid lisandub aasta jooksul veel mitmeid mudeleid. Kiiresti areneb ka 4G võrk: 2012. aasta lõpuks katab EMT 4G leviga 70% elanikkonnast, kogu Eesti saab kaetud 2014. aasta lõpuks.