Eesti tehnoloogiaettevõte Cityntel laieneb India turule

Kuala-Lumpur-940x528Eesti tehnoloogiaettevõtete Cityntel, IoT Technologies ning Tallibnna Tehnikaülikooli koostöös valminud tark tänavavalgustuse juhtimise lahendus jõuab peagi India turule – hiljaaegu allkirjastati sellekohane koostöölepe. Uue põlvkonna targa juhtimisega varustatud LED valgustid säästavad kuni 80% elektrienergiat võrreldes seni olemasolevate tänavavalgustitega.

26. novembril 2014 allkirjastasid vastava koostöölepingu Eesti saatkonnas New Delhis tehnoloogiaettevõtte Cityntel ning India ettevõte Symbolein Technologies. Lepinguga pandi algus koostööle mis toob India turule uue põlvkonna IoT (Internet of Things – Asjade Internet) tehnoloogial põhineva targa tänavavalgustuse juhtimise lahenduse.

“On äärmiselt rõõmustav, et Cityintel ja Symbolein Technologies jõudsid lepinguni. Ajastus on ideaalne, sest India valitsus on käivitanud programmi loomaks 100 uut tarka linna, milles Citynteli lahendus omab väga suurt perspektiivi. Saatkond omaltpoolt aitab tegemistele kõigiti kaasa ja koostööle neile palju edu,” ütles Viljar Lubi, Eesti suursaadik Indias.

Eesti tehnoloogiaettevõte Cityntel on välja töötanud traadita sidel põhineva uue põlvkonna targa tänavavalgustite juhtimise lahenduse, mis integreeritakse India ettevõtte Symbolein Technologies poolt juhtivate India tootjate energiasäästlike LED tänavavalgustitega.

Lahendus põhineb igasse valgustisse paigaldataval raadiosidega varustatud kontrolleril, mis võimaldab teostada valgusti sisse ja välja lülitamist ning hämardamist. Kontrollerisse saadetakse läbi raadiovõrgu käitumisreeglid ning seejärel on valgusti valmis iseseisvalt töötama vastavalt nendele reeglitele.

“Valgustikontroller on tark seade, mis on suuteline tegema vajalikke toiminguid iseseisvalt – seade teab oma asukohta, kellaaega ning vastavalt sellele ka antud asukoha päikese loojangu ning tõusu kellaaega iga päev,” ütles Citynteli tegevjuht Alar Võrk.

Kuna valgustikontroller on varustatud raadiosidega, siis on võimalik valgusti töötamise reegleid igal ajal muuta. Enamgi veel – kontroller suudab suhelda otse erinevate väliste anduritega, nagu liikumis-, liiklustiheduse- või näiteks ka teepinna seisundi anduriga. Sellisel viisil saavad valgustid informatsiooni hetkel ümbruskonnas valitsevate tingimuste kohta ning suudavad reguleerida valgustuse taset vastavalt reaalsele vajadusele.

“Kõik see võimaldab vähendada valgustuse taset näiteks ajal, kui tänaval viibib parasjagu vähem inimesi või liiklusvoog on väiksem, säästes seeläbi kuni 50% juba niigi säästliku LED valgusti poolt tarbitavast elektrienergiast. Samavõrd väheneb ka eralduva CO2 hulk,” sõnas Võrk.

Asjade Interneti tehnoloogia võimaldab lisaks luua suurel hulgal erinevaid Targa Linna lahendusi – näiteks tark parkimine, tark liikluse juhtimine ning tark jäätmemajandus tulevikulinnade tarvis.

“Loodame, et Citynteli lahendus võetakse India turul hästi vastu ning see avab ka võimaluse meie poolt välja töötatud tehnoloogiate laiemaks kasutuselevõtuks selles piirkonnas loomaks seal uusi targa linna lahendusi,” kommenteerib Jürgo-Sören Preden, IoT Technologies ja TTÜ Proaktiivtehnoloogiate Teadusaboratooriumi juht.