Jõhvi haigla integreerib koostöös Vaata Maailmaga tegevusteraapiatesse robootika - 13. august 2018
Uus ID-kaardi rakendus DigiDoc 4 jõuab arvutitesse - 3. juuli 2018
Eesti ettevõtted investeerivad enam seadmetesse, mitte inimestesse - 3. juuli 2018
Eleringi uus kaardirakendus näitab vabu liitumisvõimsusi kogu Eestis - 30. juuni 2018
Siemens tarnib Elektrilevi OÜ-le elektri mõõteandmete haldussüsteemi pilveteenusena - 30. juuni 2018
Pirita Selveri juures olev elektroonikajäätmete kogumispunkt suletakse - 30. juuni 2018
Riigiportaali vahendusel edastab riik miljon teadet aastas - 30. juuni 2018
Viasat Sport Baltic näitab tänasest spordiülekandeid 24/7 HD-kvaliteedis - 30. juuni 2018
Reaalerialade tudengid saavad kandideerida Skype’i välisõpingute magistristipendiumile - 30. juuni 2018
Kaspersky Lab uuris välja, milleni võib viia lemmikloomade jaoks mõeldud nutividinate kasutamine - 30. juuni 2018
President Ilves: infotehnoloogiat peavad tundma nii seaduste loojad kui ka seaduste valvajad
Üks olulisemaid küsimusi turvalisuse hoidmisel ja küberkuritegevuse ohjeldamisel on seaduste tegemine nii, et see vastaks tänapäeva digiühiskonna vajadustele, ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes avas täna Sisekaitseakadeemia korraldatud ligi 40 riigi eksperte koondava rahvusvahelise konverentsi „Võrgustunud turvalisus“.
„Politsei ülesanne on kaitsta seadust, aga esmalt peab seadus võimaldama digiühiskonna ohtudega toimetulekut,“ sõnas Eesti riigipea.
Tema sõnul on üks suuremaid probleeme tõhusa koostöö tagamisel nii riigisiseselt kui rahvusvaheliselt laiema dialoogi puudumine tehnikute ja humanitaaride vahel. Digiühiskonnas näeme probleemi võimendumist, sest tehnoloogiainimesed mõtlevad välja üha uusi tehnilisi lahendusi, näiteks kuritegudes kahtlustatavate pealtkuulamiseks või nende meilivahetuse lugemiseks, kuid nad ei hooli meie liberaalse demokraatia alusväärtustest nagu privaatsuse kaitse ja isikuõigused. Teisalt ei mõista seaduste tegijad kaasaegset tehnoloogiat ja selle võimalusi, ent nii ei saa teha tehniliste ohtudega piisavalt arvestavaid seadusi.
„Seetõttu on oluline, et tuleviku juristid, seaduseloojad ja ka seaduse kaitsjad on kõik tehnoloogiliselt pädevad,“ ütles president Ilves.
Küberturvalisusel on palju laiem tähendus kui vaid kitsalt privaatsuse aspekt. Väga oluline on ka olla valmis kaitsma andmeid nende muutmise eest. Üks kurikuulsamaid seni tuntud viiruseid, Stuxnet, põhines just valeandmete söötmisel süsteemi, meenutas riigipea, lisades: „Valeandmed meie terviseandmebaasis võivad tappa, tehnosüsteemidesse söödetud valeandmed võivad tekitada kaose.“
President Ilves kõneles ka turvalise identiteedi tähtsusest ning tutvustas väliskülalistele Eesti riikliku andmevahetussüsteemi eripära, kus näiteks seaduskaitsjate töö on omakorda süsteemi kontrolli all – igast andmete vaatlusest ja käsitlusest jääb jälg, mistõttu kuritarvitamine on tuvastatav ja süüdlane leitav.