Ülevaade: 3D 4K LED-telerid

7d2c2f4c344c

Aastal 2015 on 2 asja mida sa teleka ostmisel teadma pead. Sa peaksid ostma ainult 4K resulutsiooniga telekat ja üldiselt on selle kvaliteediga sisu kättesaamine raskendatud praegu.

Kvantpunktidega telekad on küll väga sügava mustadega kuid tehnoloogia on nii värske alles, et selle ostu võib rahulikult tulevikku lükata kus selle hind alla hakkab ronima. Arvestades, et operaatoritest on ainsana ETV saadaval pseudo HD’s, siis ilmselt kohalik sisu 4K hüpet niipea ei tee. Praegune TVE Starmani poolt ja minuTV Elioni poolt on alles esimesed sammud ning nende keskondadega läheb veel aega. Seega on sinu parim sõber ülikiire USB3 mälupulk või mõni 4K videot väljastav kodumeedia seade selleks, et teleka täit potensiaali kasutusele võtta. Samsungil, Panasonicul ja Sonyl on ligi 300€ maksvad 4K video masinad olemas, LG’l endal pole.

Ultra HD Blu-Ray?

2db270ec77dfabc6eb290dd85220fe66_3x3

 

LG ja Samsung pakuvad nüüd mõlemad 4K resulutsiooniga telereid mille hind on alla 1000€. Arvestades keskmist eluiga teleritel (8 aastat) siis selle teleri eluea jooksul jõuab ilmselt paljusid 4K videosid vaadata arvestades näiteks seda, et aasta lõpus on oodata Ultra HD Blu-ray formaadi kasutusse jõudmist mis toob endaga parima 4K videokvaliteedi. Need plaadid on 3 kihilised ning suure tõenäosusega tuleb sul selleks osta uuem Blu-Ray mängija. Õnneks mängib see uus mängija kõiki su vanasid Blu-Ray plaate ka maha.

Upscalimine kui päästerõngas

Upscalimine on tehnoloogia mille abil väiksemat sisendpilti suurendatakse ja täiendatakse. See tähendab seda, et iga pilt mis sa näitad 4K telekas on silmadele kergem ja pehmem. Tõsi, ekraani lähedalt uurides tundub nagu oleks arvutimängudes tuntud anty-aliasing sisse lülitatud. See on praegu, ajal kui enamus sisu veel ei ole 4K selle teleka põhiline komponent mis kasutust saab. Katsetasime PlayStation 2, Xbox One, Elion, Starman videosisenditena ning uurisime pildi vahet. Niikaua kuni sisendiks oli 1080p pildikvaliteet oli ka upscalimise tehnoloogia väga ilus. Sealt allapoole liikudes hakkas aga edumaa kaduma, kuniks 480p (PlayStation 2) puhul eelistasime vaadata seda 1080p ekraanilt.

3D on endiselt pigem trikitamine

lg2012press-7l

3D puhul on olemas võimalus teha suvalist pilti 3D’ks. Ma istusin ja vaatasin nende prillidega erinevaid kanaleid ja mängisin mänge. Ma võtsin prillid ära ja ma ei saanud väga aru millest ma ilma nüüd jäin. Samal ajal, 3D filmi vaadates oli 3D efekt tuntav. Selle 3D asjandusega käivad kaasas ka sellised toredad mõtted nagu 1000hz ja selle kohutav kõrvalefekt – heli ja video ei ole omavahel sünkroniseeritud ei osutunud aga LG teleka puhul probleemiks.

Tõsi, tänu passiivprillidele on sellel nii miinuseid kui plusse. Plussi poole pealt ei koorma see silmi nii väga ja nõrga silmaga kodanikel ei hakka silmad vett jooksma võrreldes aktiivprillidega. Samal ajal kui aktiivprilli puhul katkeb 3D effekt siis kui prillid ühenduse kaotavad (paned näpu selle kolmnurga peale näiteks mis klaaside vahel tavaliselt on) siis passiivsete prillide puhul on oluline sinu asukoht. Istudes ideaalses kauguses telekast (ehk kui iganes kaugel sa tahad aga otse) ning vaadates loodis talle otsa on 3D effekt suurepärane. Kui sa aga tahad näiteks tüdrukuga kaisutada samal ajal siis soovitan 3D osaga mitte vaevuda.

Eelmise aasta mudel on selle aasta hitt?

LG puhul (täpsemalt käis ülevaatusel kohapeal mudel 49UB850V.AEE) paelus meid webOS mis legendaarne operatsioonisüsteem. Telekad saavad keskmiselt aastas korra endale tarkvara uuenduse ning antud telekas ei olnud kõige uuema ja vingema webOS versiooniga. Miski põhjus peab ka jääma uutemate mudelite ostmiseks.

Kuna webOS mitte ainult ei ole teistsugune Android TV’st või Samsungi Tizenist siis on ka rakendustega nii nagu nende uute tulijatega ikka. LG soovitab tänasel päeval mängida 4K sisu kiire USB3 mälupulga või kõvaketta pealt ning üldjoontes see meil ka õnnestus, tõsi küll mitte kõiki näidiseid ei õnnestunud nii maha mängida, seega jamamist on sellega rohkem kui küll. Täiendavalt ei oska webOS’i aasta vana versioon vähemalt USB seadme eemaldamist muudmoodi kui telekat välja lülitades.

HDMI kaudu 4K sisu üle andmine on ilmselt paljude jaoks välistatud. Paar kuud tagasi välja lastud Macbook seadmed suudavad esimest korda 4K sisu üle kaabli välja anda, praegused seadmed seda välja anda ei suuda. Tirisime teleka oma võimsa lauaarvuti juurde ja sellekaudu oli võimalik 4K sisu vaadata juba viisakalt.

webOS’is puuduvad reklaamid tänasel päeval ja LG sõnul pole neil ka plaanis sellega mängida. Kolmandad osapooled võivad muidugi oma enda rakenduses reklaame sisse panna kuid mingit reklaami mida LG kuidagimoodi dikteeriks pole. Meeldiv põhimõtteline lähenemise vahe, võrreldes näiteks Samsungiga, kes suisa mängida reklaame otse oma telekas oma klientidele või paari aasta taguse suhtumisega LG poolt (aasta oli siis 2013) kui nende telekad USB peal olevaid failinimesid saatsid keskserverisse.

Kokkuvõtte

Vaadates praegusi trende võib ilmselt jõuludeks kätte saada 4K teleka juba 500€ ringis. FullHD telekate väärtus on kukkumas kolinal ning pikas plaanis pole sinna mõtet investeerida. Kui telekavahetus praegu plaanis teha on, siis tundub LG 49UB850V.AEE vägagi mõistlik valik mida võtta endale keskklassi 4K telekaks. Plaanitud on testimisesse võtta ka muid telekaid nii, et varsti oleme targemad.