Xbox One ülevaade

console-family_transparent

Konsooli reklaamitakse kui ainsat konsooli mida sul elutuppa vaja on kuid kuidas see reaalselt selle ülesandega hakkama saab ning seda maas kus ta ametlikult toetatud pole?Konsooli lanseerimisest on möödas üle poole aasta ning Xbox on selle aja jooksul saanud endale hunniku täiendusi. Lisaks kuulab Xboxi arendusmeeskond Uservoice foorumit oma sprint backlogi organiseerimiseks. Võrdluseks võtame eelmise generatsiooni konsooli mille pealt paljud varem või hiljem uuendavad – Xbox 360. Välimus kui selline on subjektiivne ning hoolimata sellest, et paljud on öelnud, et see disain kole on, siis minule ta just meeldib. Lisaks on tänu hiiglaslikule ventilaatorile see konsool peaaegu hääletu.

 

Riistvara on korralik edasiminek Xbox 360 pealt

kinect_front-view

Uus Kinect on tõeliselt muljetavaldav kui ta töötab. Ning mida ma sellega silmas pean, on see, et kui sul pole just teleka ees viisakal määral ruumi siis ilmselt läheb temale asukoha leidmine keerukaks. Minul leidis Kinect endale asukoha lõpuks statiivi peal. Nimelt on Kinecti häda selles, et mikrofon ja selle tundlikus on seletatavad exponent võrrandiga. Pane Kinect Xboxi peale ja võid olla kindel, et häälkäsklusi ei olda võimeline kuulma kuid liigutada teda paar sentimeetrit ventilaatorist eemale ja kõik on ideaalses korras.

voice

Kinect ise on ainuüksi kasulik häälkäskluste pärast, eeldusel et su tuba ei kaja ja enamuse ajast kui sa Xboxi taga oled ei toimu taustal suuremat sorti lärmi (ehk tõlkena võid juba eos unustada pidude ajal häälkäskluste kasulikuse). Võrreldes neid Playstationi häälkäsklustega on siin konkurendil veel pikk maa käia järgi jõudmiseks. Lisaks suudab Kinect oluliselt paremini sind ära tunda ja seeläbi sind automaatselt konsooli sisse logida ning kui peres mitu kodaniku on, siis tervitada kes iganes konsooli sisse lülitas personaalselt. Ning mäletad neid pikki koode mida sisse toksida, et midagi lahtilukustada? Nüüd võid lihtsalt Kinectile pilti näidata, ning tehakse sinu eest see ära.

httpv://www.youtube.com/watch?v=90vnJ_cNKf0

Kuid milleks Kinecti veel kasutada? Kui sulle akraad mängud, tantsumängud ja häälkäsklused huvi ei paku, on veel kolmas varjant – kasutada Kinecti oma personaalse treenerina. Pean tunnistama, et motiveerib oluliselt rohkem kui tavalised treeningvideod.

 

controller_transparent

Pult on kergem kui eelmise generatsiooni oma ja kindlasti ka mugavam kohati käes hoida. Tagasiminekut on tähendada õla–nuppudel mis on nüüd keerulisem vajutada ning esimest korda käes hoides tundub pult odavam ja kergemini katkiminev kui Xbox 360 oma. Ilmset minu isiklik kiiks, et meeldivad raskemad puldid, kuid positiivse poole pealt, kodanikud kes tahtsid kergemat pulti selle ka nüüd said. Impulss trigerid on mõnusad kuid praegu kasutab neid hästi ära vaid Forza andes tagasidet kui ratas all ringi käima hakkab või pidurdamisel ABS sisse lööb.

Geneva-GreenOnWhite-png

Juhtmevaba peakomplekti Micorsofti oma pole (vaata lisavarustust), kuid koos adapteritega mängides on võimalik see siiski tööle saada nt. Turtle Beachi toodetega. Üldjoontes on lähenemine võrreldes Sony omaga kus on lihtsalt helipistik otse puldis natuke kohmakas kuid üsna kiireks sai selgeks mugavus mis tekib nende lisanuppude arvelt mida adapter tavalise helipistiku jaoks pakub. Lisavarustuse turg on hetkel veel endiselt lapsejalgades ning ma ei ootaks väga kiiret laienemist enne sügist selles vallas.

NB: Xboxi voolu adapter on igas regioonis erinev! See tähendab, et ostes nt. USA’st konsooli, pead sa sinna vahele ostma ka ligi 29€ maksva trafo mis voolu muundab Xboxi vooluadapterile sobivaks. Ühendades selle otse meie vooluvõrku saad sa endale vaid katkise adapteri. Kolmanda osapoole adapterid on ohtlikud ja ei pruugi töötada ning originaal adapterit eraldi osta on keeruline. Lihtsam on osta vana Xbox 360 laadija ja sellele adapter ühendamaks ta Xbox One’ga kui vahele trafot ei soovita. Kokku on adapterite versioone vähemalt 5 tükki (USA, UK, EU, põhja Jaapan, lõuna Jaapan) seega kontrolli mitu korda üle enne selle tellimist.

Televisioon on mittetoetatud maades piiratud võimalustega

925886_824422117569543_1520260243_n

Ühendasin Xboxi järgi Elioni DigiTV kasutades Motorola seadet. Ühendamisel tundis Xbox kohe ära täpse seadme mudeli ning väitis isegi oskavat sellele seadmele pulti mängida. Ei oska öelda, kas see töötaks vana DigiTV’ga kuid uuega see igatahes ei toimi. Selleks otstarbeks, on muidu seal Xboxi taga kus juhtmed on, eraldi infrapuna port kuhu taha tuleks siis Motorola paigutada. Kuna ametliku tuge pole, ning Elion ei paista olevat huvitatud oma süsteemi uuendamisest praegu siis OneGuide ehk telekava saadaval pole, kanaleid häälkäsklusega vahetada ei saa. Natuke kurvem on audio lag mis küll tihtipeale väga pisike on, kuid siiski märgatav. Proovides teisi seadmeid töötab seal edukalt ka Apple TV, RasPlex ja praktiliselt iga muu seade mida sinna külge ühendada kuid kõigil neil on sees siiski märgatav viide, mis teeb vähemalt mängimise kus on oluline reaalajas tagaside pehmelt öeldes närvesöövaks. Positiivse poole pealt, töötab TV kinnitamine külje peale ja mängimine samal ajal. Või vaata telekat kuniks mäng otsib sulle uusi vastaseid.

Meedia mahamängimine on samm tagasi

plex_screenshot_small

Kui vana Xbox 360 suutis maha mängida enamvähem asjaliku kogust meediat (.avi, .divx, .mp4, .m4v, mp4v, .mov,  .wmv) ning seda nii mälupulga, kõvaketta kui ka võrgust. Toetatud olid isegi raadiod läbi striiming playlisti nii, et taustaks võis vabalt mängida ka SkyPlus mängude ajal või ühendasid kasvõi oma iPod Classicu külge ja mängisid sealt maha oma muusikat. Uus Xbox suudab aga muusikat mängida ainult Xbox Music Passi abiga või üle DLNA. Sama kehtib videote kohta kas rendid/ostad Xbox Video’st või DLNA. Mälupulgad ja võrgu kõvakettad unusta heaga ära kuniks sügiseni millal tulev uuendus lubab kohalike faile maha mängida. YouTube rakendus on see sama mis oli vanal Xbox 360 ainult et töötab kiiremini on saanud uuenduse ning TED videorakendus näeb reaalselt vinge välja. Media Center Extenderi funktsionaalsuses on kadunud mis tähistab Media Centeri tooteperekonna elu lõppemist.

NB: Oluline on märkida ka seda, et kõik konsoolid on lukustatud regiooniga, ehk kui ostad Xboxi USA’st siis suudab see maha mängida vaid USA regiooni DVD’sid ja Blu-Ray’sid. Mingit võimalust antud piirangust mööda minemiseks ei ole leidnud.

*Plex ja Spotify rakendus on artikli kirjutamise hetkel kättesaadav hetkel vaid suletud Betatestijate ringile.

EDIT: 14.08.2014 – Kohaliku meedia mahamängimise update on tulemas Oktoobriks

httpv://www.youtube.com/watch?v=qe28yty02SI

Rakendused

Music Snapped_Gameplay_US

Imelikul kombel on rakendusi vähe hoolimata lubadusest lasta ligi iseseisvaid arendajaid. Reaalsuses vähemalt praegu see ilma tutvusteta Microsofti sees võimalik pole ning osta tuleb suurusjärgus XXXX€ maksev arenduslitsens millega Xbox One lahtilukustada. Mänguarendajatel on lihtsam, nemad saavad kuni kaks tasuta arenduskonsooli, seega selge diskrimineerimine käimas. Positiivse poole pealt on teada, et nii Spotify kui Plex on oma rakendustega peagi saabumas Xboxi peale leevendades kõige suuremad valukohad praegusel konsoolil. Smart Glass üritab küll muuta Xboxi võimekamaks ja mugavamaks kuid peale oma lemmikute ringi tõstmise ja Internet Exploreris kasutamise pole sellel vähemalt mitte toetatud regioonides sügavat mõtet. Positiivse poole pealt, saab enamus rakendusi snapida.

Skype paistab silma grupivideokõnedega

Skype_Group Call_Movie Snapped

Skype kõned töötavad ja grupichati sünkroniseerimine on piinarikas nagu alati (ning ära oota grupichati kohta notificatione). Kuid mis töötab ekslusiivselt Xbox One peal on grupivideokõned. Lisaks jälgib Xbox sinu asukohta ruumis ja suumib alati sinu pea peale sisse või kes iganes parasjagu räägib. See on vahva kuid ei tööta alati perfektselt mis tähendab seda, et kui Kinect aru ei saa kes räägib, siis suumib ta välja, kuni kõik osapooled pildi peal on.

Twitch tegi striimimise kättesaadavaks igaühele

Twitch_Channels

Twitchi rakendus hästi ülesehitatud ning leiab sealt ka teised Xboxi peal striimijad tekitades mulle testimise käigus ligi 30 vaatajat juurde. Negatiivne on selle asja juures see, et Xboxi pealt vaatajad ei kipu vestluses kaasa lööma mille saab ilmselt panna süüks Chatpadi puudumisele. Selle asemel soovitab Microsoft hankida juhtmeta klaviatuuri. Striimitakse variable-bitrate mehanismis, seega kui netiühendus vahepeal kehvem on, lükatakse kvaliteeti automaatselt väiksemaks, et tagada sujuv striim. Hoides Twitchi snapitud näeb ka Kinecti kaamerat ja chatti kuid seda ei pea tingimmata snappituks jätma. Sinu lemmik Xbox sõprade puhul antakse sulle teavitusega teada kui keegi neist striimima hakkab.

Poolpidused digitaalsed õigused jätavad mõru maitse suhuxboxoneKui varasemal konsoolil polnud sul võimalik osta mänge nende lanseerimise päeval otse Xboxist siis nüüd on sul see võimalus olemas. Kuid paraku, ei tööta see üldse nii nagu alguses oli planeeritud ja tänu sellele tundub kogu seotud teema poolpidune. Sa saad osta suvalise mängu ja seda mängida peale selle alla laadimist ka ilma interneti ühenduseta ning see on alati seotud sinu kontoga. Sa võid mängu paigaldada ka välisele kõvakettale, võtta selle sõbra juurde kaasa ja oma kontoga sisse logida ning mängida seal. Kuid mida sa ei saa teha, on müüa neid mänge, need on alatiseks sinu kontol. Seega kui sa just kontot müüa ei taha (mis EU õigusruumi järgi on ok kuid EULA järgi mitte) siis pole sul võimalik kunagi nende mängude eest raha tagasi saada, ka siis kui sa kunagi oma konsooli edasi müüd. Lisaks saab konsoolil olla vaid üks põhikonto kust pealt saavad teised kontod mänge mängida ning kasutada kulda. Seega kui sul on omal konto kullaga, ning ostes Xboxi saad kaasa konto mängudega kus kulda pole siis pead oma kulla sinna mängude kontole üle tõstma kui soovid, et ka teised kasutajad saaksid sinu kulda kasutada. See aga tähendab praktikas seda, et sa pead oma kulla tellimuse katkestama ning tegema selle teise konto peale.

Kui sa ostad  füüsilise mängu, taipad alles seda, kui palju on pidanud Microsoft ohverdama fännide tagaside tõttu. Nimelt ostes plaadi peal mängu, saad sa seda küll oma sõpradega jagada kuid enne kui seda saab mängida, tuleb see kõvakettale installeerida, muud valikut pole. Ning kui see tehtud, ära unusta, et mängu plaat peab alati sees olema. Teisisõnu, kui sul on plaanis palju mänge omada, plaani aegsasti endale ka väline kõvakettas, nt. 3tb suur. Postiivse poole pealt tähendab see, et järelturg mängudele, mis füüsilised on ei kao kuhugi. Nii olengi planeerinud paljude mängude, mille järgi mul väga suurt huvi pole kas osta nad kasutatuna või oodata kuni digitaalse tiitli märgatava allahindluseni ning tasub teada ka seda, et mängudel regioone enam pole.

Kui sulle subscription teenused huvi pakuvad, siis EA All Access on sinule. Sa saad ligipääsu EA Vault mängudele (ning ajapikku lisanduvad sinna mänge veelgi), 10% allahindlust kõigilt digitaalsetelt toodetelt EA poolt (v.a. Titanfall) ning 5 päeva enne teisi proovida uut mängu enne kui otsustad kas seda osta või mitte. Kuutasu tuleb ümmarguselt 5€ või 29€ aasta eest. Vaata ka tutvustavat videot.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YbCuCMi5_ng

NB: Games With Gold on erinev Xbox One peal sellest mis nad olid Xbox 360 peal. Nimelt kui Xbox 360 oli vajalik kuld mängu kättesaamiseks, ning peale seda oli ta sinu koguaeg, siis Xbox One ajal on sul ligipääs nendele mängudele vaid niikaua kuni kuld kestab. Jätad kulla pikendamata, kaotad ka ligipääsu tasuta saadud mängudele.

Mängud näevad välja ilusad

xbox games

Mängude poole pealt ei saa kurta, mänguvalik on soliidne nii selles osas mis väljas on kui ka selles osas mis tulemas on ning graafikaline edasiminek on kindlasti märgatav. Kuigi Playstationil on kõhu all rohkem jõudu ning mängud peaksid teoorias ilusamad välja nägema, siis reaalselt mängides on raske vahet märgata nende kahe konsooli vahel – mõlemal juhul näeb pilt kordades parem välja kui nende eelmistel generatsioonidel ja virisemiseks ruumi eriti ei jagu. Mängud nagu TitanFall, Forza 5 ja Killer Instinct mis mul täna olemas on aitavad vähemalt minul vastu pidada kuni tuleb uus Call Of Duty, uus Fifa, Sunset Overdrive, Halo: The Master Chief Collection ning muidugi ka Destiny ja Halo 5. Arkaad mängud näevad välja paremad kui kunagi varem ning kavatsen see generatsioon ka nendesse rohkem aega investeerida.

Kokkuvõtte

Xbox One on meeletu edasiminek võrreldes varasema Xbox 360 osade kohtade pealt ning kümned sammud tagasi teiste osade poole pealt. Ilmselgelt adreseeritakse neid muresid aegamööda kuid ülevaate kirjutamise hetkeks on konsool müügis olnud pea 9 kuud. Vägagi mõru maitse jätavad suhu Xboxi digitaalsete õigustega seotud probleemid, kuid kui neist teadlik olla ja teha vastavad korrektsioonid kohe alguses (nt. uus Live ID konto, kus peal hakkavad olema Xbox One mängud ja Kuld) siis peaks üldjoontes vähemalt praegu elu valutu olema ning EA subscription teenus annab lootust, et ka teised suuremad publisherid sarnaseid asju pakkuma hakkavad. Potentsiaali on konsoolil kordades rohkem kui Playstationil, kuid küsimus on suuresti selles, millal otsustab Microsoft arendajatele konsooli ligipääsetavamaks teha. Xboxi versioon ilma Kinectita on mõttetu ost, kuna sa võidad hinnas 50€ ning hiljem eraldi Kinecti ostes maksab see 199€. Seega kui sul veel pole konsooli, siis on hea moment endale see soetada, kui sa omad Xbox 360 siis mängi oma mängud lõpuni ja plaani ost sügisesse kui tuleb välja hunnik uusi mänge.