RIA: kaardimaksetega seotud riske saab vähendada

110__500x_ria1Riigi Infosüsteemi Ameti hinnangul toovad kaardimaksesüsteemi häired teravalt esile ristsõltuvused, mida saab selliste juhtumite ärahoidmiseks kaardistada ja nõnda neist tulenevaid riske vähendada.

RIA elutähtsate teenuste kaitse talituse juhataja Urmo Sutermäe sõnul on tekkinud palju infotehnoloogilisi ristsõltuvusi, mille tulemusena ei sõltu olulise teenuse tagamine vaid ühest osapoolest ning mõnel juhul võivad teenuse toimimist mõjutada ka piiriülesed teenused.

Ristsõltuvus tuleneb sellest, et pangad on kaardimaksesüsteemi tagamise tellinud kolmandalt osapoolelt, mis seab maksete toimimise olulisse sõltuvusse teenusepakkujast. Nets Estonia ei ole ise elutähtsa teenuse osutaja, kuid kui nende teenuse osutamine on mingil põhjusel häiritud, takistab see pankade puhul elutähtsa teenuse pakkumist.

“Nets Estonia pakutav ristkasutusteenus on kõnekas näide ulatusliku mõjuga teenusest: see puudutab kõikide pankade kliente ja toob esile olulise teenuse ristsõltuvused,” lausus Sutermäe.

Tema hinnangul aitaks selliseid katkestusi tulevikus vähendada see, kui teenuse osutamisel hinnata pidevalt ristsõltuvuste ulatust ja nende mõju ning vähendada sellega seonduvaid riske alternatiivlahendustega.
6 thoughts on “RIA: kaardimaksetega seotud riske saab vähendada”

Kommenteerimine on suletud.