Eesti esimene tudengisatelliit ESTCube-1 lõpetas tegevuse

estcube-1_0Eesti esimene satelliit ESTCube-1 lõpetas eile, 19. mail 2015, tegevuse. Peale kaheaastast ja kahenädalast edukat tööd maalähedasel polaarorbiidil lakkasid töötamast ESTCub-1 jaoks elektrienergiat tootvad päikesepaneelid. Seega täideti ka kosmoselaeva tehnilistele süsteemidele püstitatud eesmärk: luua satelliit, mis peaks kosmilistele tingimustele vastu vähemalt kaks aastat.

ESTCube-1 saadeti ametlikult pensionile 17. veebruaril 2015, sest missiooni teadusprogramm sai täidetud. Viimased kuud jälgiti satelliidi alamsüsteemide vastupidavust kosmilise keskkonna tingimustele. Satelliidi töö lõpetas päikesepaneelide degradeerumine tasemeni, kus toodetud elektrienergia polnud enam piisav akude laadimiseks ja süsteemi toimimiseks.

„ESTCube’i missiooni võib lugeda väga edukaks, sest tänu meie kosmosekuubiku poolt saavutatud tulemustele võime täna täie kindlusega väita, et Eesti noored spetsialistid suudavad koostöös rahvusvaheliste partneritega anda oma panuse inimkonna ühe suurema strateegilise väljakutse ületamisse, päikesesüsteemis kommertsiaalsete ja teaduslike operatsioonide jaoks vajalike tehniliste lahenduste loomisesse,“ ütles tudengisatelliidi projekti juhendaja, Tartu ülikooli füüsika instituudi dotsent ja Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mart Noorma.

 

Estcube-1_2012-12-27

Noorma lisas, et kirss jäi tordi peale siiski panemata, sest elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine näitas vajadust süsteemi olulise täiustamise järele: „Elektrilise päikesepurje elektronkahur töötas, kuid kõige olulisem juhe jäi kahjuks välja kerimata.“

„Kui 2007. aasta lõpus Eesti tudengisatelliidi ideed arutama hakkasime, ei osanud me arvata, kui suureks ja edukaks Eesti tudengisatelliidi programm kujuneb. Nüüd, kaheksa aastat hiljem, võime nentida, et ka kõik projekti hariduslikud ning teadust populariseerivad eesmärgid on kuhjaga täidetud,“ ütles ESTCube-1 projektijuht, Tartu observatooriumi teadur Silver Lätt.

Tänaseks on projektis osalenud ligi 200 üliõpilast rohkem kui kümnest rahvusest. Lisaks Tartu ülikoolile osales üliõpilasi Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti maaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ja Tallinna ülikoolist. Tartu observatooriumi teadusmaleva kaudu on projekti oma panuse andnud ka Eesti gümnasistid.

Kuupsatelliitide klassi kuuluv ESTCube-1 viidi Maa orbiidile 7. mail 2013. aastal Euroopa kosmoseagentuuri kosmosesadamast Prantsuse Guajaanast Lõuna-Ameerikas. Tegemist oli esimese Eestis valmistatud satelliidiga, mille teaduslik eesmärk oli uurida erinevaid uudseid kosmosetehnoloogilisi lahendusi satelliidi alamsüsteemidele ning katsetada elektrilise päikesepurje komponente.

Projekti tulemusel loodud tehnoloogiatest on osad jõudnud juba kommertsialiseerimiseni. Eesti tudengisatelliidi programmis osalejate poolt on loodud viis idufirmat, avaldatud on üle 80 teadusliku publikatsiooni või ettekande. Kaitstud on ligi 50 bakalaureuse- ja magistritööd. Esimene täielikult ESTCube-1 missiooni tulemustel põhinev doktoritöö kaitstakse Tartu ülikoolis käesoleva aasta lõpus.

estcube_pressikonverentsi_pilt_0

5 thoughts on “Eesti esimene tudengisatelliit ESTCube-1 lõpetas tegevuse”

Kommenteerimine on suletud.