Riigikogu Eesti-Afrika parlamendirühma esimees Mart Nutt ja aseesimees Mati Raidma kohtusid täna Eestis visiidil viibiva Namiibia Rahvusassamblee info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate komisjoni 6-liikmelise delegatsiooniga. Delegatsiooni juhi, komisjoni esimehe Moses Amweelo sõnul on nende visiidi peamiseks eesmärgiks tutvuda Eesti kui e-riigi arenguga. „Tahame teada saada, kuidas Eesti e-riigini jõudis, millised olid esimesed sammud ja kuidas kulges kogu protsess. Meid huvitab, milliseid võimalusi ja vahendeid kasutatakse kõikide e-teenuste koostoimimise tagamiseks,“ ütles Amweelo.
Namiibia parlamendiliikmete sõnul näevad nad, et selliste arenguteni jõudmiseks on väga olulised poliitikute ja ametnike suhted ärimaailmaga, mille osas nad samuti loodavad Eestilt õppida. Külalised avaldasid arvamust, et kodumaale naastes on neil kaasas juba hulk praktilisi näpunäiteid, mida oma riigis koheselt rakendada, vähemtähtsaks ei peeta siinjuures ka vastavaid muudatusettepanekuid seadusandlusesse. „Usume, et e-Eestist saadud kogemusest on palju kasu meie arengus e-Namiibiani,“ lisas Amweelo.
Eesti-Aafrika parlamendirühma esimehe Mart Nuti sõnul on Aafrika väikeriigi parlamendiliikmete visiit Eestisse suureks tunnustuseks ja märk Eesti IT-valdkonna kõrgest mainest maailmas. „Ei ole just väga tavaline, et ühe Aafrika riigi parlamendi delegatsioon Eestit külastab. Eesti võiks ka ise Aafrika riikide vastu suuremat huvi üles näidata, sest meil on kogemusi, mida neile jagada, nii infotehnoloogia vallas kui majanduses laiemalt,“ märkis Nutt. Mart Nutt, kes on Parlamentidevahelise Liidu Assamblee (IPU) raames aastaid tagasi Namiibiat külastanud, ütles, et Namiibia on turvaline, arenev ja turumajandusele orienteeritud väikeriik.
Nutt selgitas Namiibia kolleegidele, et Eesti kui e-riigi edu peitub asjaolus, et 20 aastat tagasi tuli meil alustada nullist, mistõttu saime katsetada ja kasutusele võtta uusimaid tehnoloogiaid. Parlamendirühma aseesimees Mati Raidma lisas, et võtmeküsimus peitus ka rahva usalduses ehk rahva usaldus riigi vastu on väga oluline.
Külalised tutvustasid Riigikogu liikmetele laiemalt ka oma maa poliitikat, parlamendistruktuuri ning kirjeldasid valitsuse ja parlamendi vahelisi suhteid, kus seadusandluse kõrval on parlamendi üks olulisi ülesandeid valitsuse tegevuse üle kontrolli teostada.
Visiidi jooksul kohtub Namiibia delegatsioon Eestis veel Riigikogu Kantselei infotehnoloogia osakonna töötajatega, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Levira, e-Riigi Akadeemia, välisministeeriumi, Riigikantselei, Politsei- ja Piirivalveameti, Vabariigi Valimiskomisjoni ja EMT esindajatega. Külastatakse Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogiate Demokeskust ja IT Kolledžit.