Meie tulevik on vaba

See video on just see, mis innustas mind kirjutama selle artikli. Olles pidevalt pommitatud sellest kui halb on piraatlus ja kuidas see tööstus tapab, siis minuarust oleme me jäetud vaid ühe vaatenurgaga, siinkohal üritakski välja tuua selle mida mina asjast arvan.

Me oleme ümbritsetud kinniste platvormide poolt. Sinu digitaalsed teosed ei ole ega saa ilmselt kunagi olema võrdsed füüsiliste teostega. Programmid, mängud, muusika, filmid, raamatud, ajakirjad, ajalehed. Kõik need on toredad, kuid ostes neid digitaalsel kujul ei saa sa neid oma sõpradele laenata ega hiljem edasi müüa. Suurkompaniid tahavad seda läbi suruda, võtta ära meilt fundamentaalne õigus jagada sõpradega või vahetada platvormi mida kasutame.

Meie probleem on selles, et meile litsenseeritakse kasutada teoseid mitte ei müüda neid internetipoodide puhul. Lisaks eelnevale, on paljud suurkompaniide tooted väga kinnise platvormiga Apple tooted nagu iPhone, iPod ja iPad ei võimalda nt. jagada seda muusikapala mis sind ja sinu sõpra kummitab, veelvähem siis lisada sõbra arvutist enda iTootele muusikat juurde. Veidi vabam on Zune kes lubab saata sõbrale laulu, kuid kahjuks saab seda vaid 3 korda kuulata. Elektrooniliste raamatutega on asi samamoodi kurb, raamatud mida sa loed kuuluvad ainult sulle, nende edasimüümine või laenamine ei tule kõneallagi. Firmad loodavad teenida raha inimeste loomuse pealt – jagamine on hoolimine.

Miks on nii, et kui vanasti innustati meid mõtlema ja arenema, meile anti tehnika ostes kaasa isegi skeemid ja paksud manuaalid, siis praegu liiguvad suurkompaniid pigem suunas “aku vahetamine on keeruline protsess mis tuleks jätta tehniku hooleks”. Innovaatilised lahendused, need mis muudavad maailma ja on tõeliselt hämmastavad tulevad väikeste ja iseseisvate firmade või arendajate poolt ja nende platvorm on tihtipeale avatud suuna ja mõttega anda ka teistele tööriistad, et teha midagi võrratut, ilma piiranguteta.

Veelrohkem aga häirib mind see, et iga platvorm mis on teistest isoleeritud on isoleeritud ka minu teostest. Ehk kui ma ostan mängu Xbox360 peale, ja soovin seda hiljem mängida nt. oma PS3 peal teises toas või PSP peal kui ma reisin siis pean ma ostma endale 3 koopiat mängust. Ning kui ma ükshetk soovin maha müüa oma Ps3, siis seal peal olevad mängud lähevadki kaduma, sest neid ei saa ega tohi edasi müüa, need on seotud otseselt minuga. Meil peaks aga olema nii, et kui sa ostad endale mängu või rakenduse, siis sa ei pea seda ostma uuesti teise platvormi jaoks.

2 thoughts on “Meie tulevik on vaba”

  1. Kapitalism. Money, money, money. =) Aga video on väga armas ja olukorrale vastav. =)

Kommenteerimine on suletud.