Majanduskomisjon toetab Eesti ühinemist Euroopa Kosmoseagentuuriga

z14Riigikogu majanduskomisjon arutas täna Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) asutamise konventsiooniga ühinemist ja otsustas seda toetada.

Majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul toob Kosmoseagentuuriga ühinemine Eestile küll kohustuse panustada selle eelarvesse, kuid annab samas Eesti ettevõtetele võimaluse osaleda ESA hangetes.

Kivimägi lisas, et pole mõtet osaleda agentuuri tegevuses poole teraga ehk ainult kohustuslikes programmides ja seetõttu toetab komisjon ka agentuuri valikprogrammides osalemist, millesse Eestil panustaks aastas 600 000 eurot.

ESA liikmeks saamine toob tulu nii ettevõtjatele kui ka teadus- ja arendusasutustele, seda nii ESA suunatud hangete kaudu kui ka ESA avalikes pakkumiskutsetes võitjaks osutumisel.

„See on hea näide, kuidas Eesti teadus saab toetada Eesti ettevõtlust,“ ütles komisjoni liige Maris Lauri, kelle sõnul on Eestil teistest valdkondadest samuti sellekohaseid näiteid. „Kuid nüüd liigume sellega kosmose tasemele.“

Eestil tuleb agentuuriga ühinedes tasuda ühekordne erimakse 600 000 eurot, millele lisandub iga-aastane sissemakse 870 000 eurot. Sellest 500 000 eurot kasutab agentuur üleminekuperioodil (2016–2022) suunatud hangete tegemiseks Eesti ettevõtjatele ning teadus- ja arendusasutustele. 260 000 eurot läheb ESA üldkuludesse ning 50 000 eurot ESA kanderakettide üleslennutamiseks vajaliku taristu ülalpidamiseks. Allesjäänud 60 000 euro ulatuses saavad Eesti ettevõtjad ning teadus- ja arendusasutused teha pakkumisi ESA kohustuslikes teadusprogrammides.

Lisaks otsesele tulule tõstab ESA tegevuses osalemine ettevõtete tuntust rahvusvahelisel tasandil, võimaldab ettevõtetel liikuda väärtusahelas ülespoole, lülituda olulistesse tarneahelatesse ning võtta kosmoserakendusi kasutusele maapealses majanduses.

Eesti ühinemist Euroopa Kosmoseagentuuri asutamise konventsiooniga käsitleva kokkulepe ratifitseerimise seaduse eelnõu (39 SE) on Riigikogu täiskogus esimesel lugemisel 2. juunil. Agentuuriga ühinemine on kavandatud tänavu septembriks.

Valitsuse algatatud eelnõu näeb ette ühinemist Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri (European Space Agency ehk ESA) asutamise konventsiooniga ning Eesti ja ESA vahelise Eesti ühinemise ESA asutamise konventsiooni käsitleva kokkuleppe ratifitseerimist.

estcube-1_0

6 thoughts on “Majanduskomisjon toetab Eesti ühinemist Euroopa Kosmoseagentuuriga”

Kommenteerimine on suletud.