Linnuvaates droonipildid Eestist on jõudnud raamatukaante vahele

Tahkuna tuletornTuntud Leedu fotograafid on avaldanud eestikeelse raamatu „Imeline reis mööda Eestit“, mis sisaldab lummavaid aerofotosid Eesti loodusest ja linnadest. Tegemist on esimese raamatuga Eestist, milles sisalduvad pildid on kõik fotografeeritud droonidega ja mis on jäädvustatud justkui läbi lendava linnu pilgu.
Tuntud fotograafid Evaldas Černiauskas ja Žygimantas Jasiulionis alustasid droonide abil aerofotode jäädvustamisega juba 2007. aastal olles ühed esimestest kogu Baltikumis, kes selle alaga tegelema hakkasid. Kui fotograafid käisid eelmisel aastal Eesti kauneimaid paiku jäädvustamas, kogunes neil kümneid tuhandeid pilte, millest parimaid soovisid nad jagada ka kõikide eestlastega. Nüüd on fotograafid avaldanud need kaunid fotod raamatus “Imeline reis mööda Eestit”. Fotod on pildistatud 50-100 meetri kõrguselt justkui läbi lendava linnu pilgu.

„Tänu droonidele õnnestub tõepoolest jäädvustada fotosid nii, nagu loodus võiks välja näha kõrgelt taevast läbi linnu silmade. Erinevalt lennukitest või helikopteritest on droonidega võimalik lennata ka väga kitsastesse kohtadesse, metsaga piiratud aladele või hoopiski jäädvustada linnatänava melu,“ ütles Žygimantas Jasiulionis ja lisas, et kõik selle ilu on nad raamatusse ka kokku kogunud.

Fotograafide enda sõnul võiks „Imeline reis mööda Eestit“ olla eelkõige suurepärane visiitkaart Eesti tutvustamiseks, suveniir turistidele või ainulaadne kingitus külalistele. „Meie veebruaris kaante vahele jõudnud fotod on saanud juba palju positiivset tagasisidet. Näiteks ei suutnud üks igapäevaselt Muhu ja Saaremaa vahelist Väikese väina tamme ületav kohalik naisterahvas uskuda, et see tõesti võiks ülevalt poolt nii kaunis välja näha,“ ütles Evaldas Černiauskas.

Huvi Eesti vastu tärkas droonifotograafidel aga enda sõnul juba lapsepõlves Eestit külastades. Sama suure uudishimuga, kui Černiauskas ja Jasiulionis külastasid 20 aastat tagasi Tallinna Vanalinna, Saaremaad ning Pärnu randa, vaadati eelmisel aastal nende tegemisi eestlaste poolt. „Kuna droonid ei ole siinsel taevalaotusel veel niivõrd tavapärane nähtus, siis tunti meie tegemiste vastu väga suurt huvi. Paljud inimesed tulid küsima, mida me teeme, kuidas droonid täpsemalt töötavad ja palusid isegi selfie’sid teha koos drooniga,“ ütles Černiauskas.

Jasiulionis ütles, et samal ajal tekitab droonide uudsus ka veel väga palju probleeme, sest nii Eestis kui ka kogu Euroopas puuduvad kindlad regulatsioonid nende lennutamise osas: „Raamatu valmimine võttis meil oodatust kauem aega, sest Eestist tagasi sõites konfiskeeris Läti politsei kogu meie varustuse. Nad arvasid, et tegeleme nuhkimisega. Õnneks saime pool aastat hiljem kõik tagasi ja nii jõudsime lõpuks ka raamatu avaldamiseni.“

Evaldas Černiauskas ja Žygimantas Jasiulionis on professionaalsed fotograafid, kes on Leedus tuntuks saanud kui ühed esimesed droonide abil aerofotode tegijad. 2007. aastal, mil nad alustasid droonide lennutamise ja nende abil fotode ning videote jäädvustamisega erinevates riikides, lõid nad ühtlasi videoproduktsiooni ettevõtte „Wonderful Voyage“. Varasemalt on nad avadanud fotoraamatuid Leedu erinevatest piirkondadest.

Raamat „Imeline reis mööda Eestit“ on fotograafide esimene suurem välismaal avaldatud teos, mis sisaldab nende loomingut droonide abil tehtud fotodest. 56-leheküljeline kõvaköiteline fotoraamat on müügil Apollo ja Rahva Raamatu poodides. Fotode nimetused on raamatus eesti, inglise ja vene keeles.

Panga pank S_Ąrve tuletorn V_żikese v_żina tamm

6 thoughts on “Linnuvaates droonipildid Eestist on jõudnud raamatukaante vahele”

Kommenteerimine on suletud.