Eesti Interneti SA pressiteade: ICANN direktorite nõukogu tänane otsus viib meid Interneti järgmisse ajajärku

Täna, 20. juunil 2011 kiitis ICANN direktorite nõukogu heaks uute geneeriliste tippdomeenide programmi (gTLD), millega võib senistele .com, .org, .net ja veel 19 geneerilise tippdomeeni kõrvale lisanduda hulgaliselt uusi vabalt valitud nimekujusid. „Tänane otsus on ajaloolise tähendusega, sest sisuliselt kujundab geneeriliste domeenide vabaks laskmine ümber 1980-date lõpust suhteliselt muutumatu struktuuriga püsinud Interneti nimeruumi. Täna on ligikaudu 100 000 miljonit domeeni, ehk pool kõigist nimedest .com lõpulised. Ennustan, et tulevikus näeme .com, .org ja .net tähtsuse vähenemist, mille asemele tulevad .canon, .berlin, .sport ja nii edasi,“ ütles ütles GAC (ICANN Governmental Advisory Commitee) liige ja Eesti Interneti SA juhatuse esimees Marek-Andres Kauts.„Programmi vastu võtmine ei tähenda pika protsessi lõppu, vaid suure töö algust. Lahendamist vajavad terve hulk küsimusi. Tooksin olulisimatena välja meetmete loomise senisest märksa suurema hulga tippdomeenide turvalisuse tagamiseks, vastuolude kõrvaldamise Euroopa Liidu konkurentsi reguleeriva seadusandlusega, millele on tähelepanu juhtinud ka Euroopa Komisoni digitaalarenguvolinik Neelie Kroes,“ ütles Kauts. „Samuti arengumaade toetamise uute mitte-ladina tähestikes tippdomeenide kasutuselevõtul, milleks ICANN on programmi raames planeerinud finantsvahendeid 2 miljoni USD ulatuses“.

Programmi ettevalmistamine kuulutati välja ICANN Pariisi tippkohtumisel 2008. aastal. Kolme aasta jooksul toimusid arutelud GAC-s ja teistes ICANN-ga seotud organisatsioonides ja kogudes. Programm võeti vastu häältega 13 poolt, 1 vastu ning 2 erapooletut, mis näitab direktorite nõukogu väga tugevat poolehoidu programmi käivitamisele.

ICANN esimene ametlik teade pärast otsuse tegemist ütleb, et uued gTLD muudavad seda kuidas inimesed Internetist informatsiooni leiavad ning kuidas ettevõtjad saavad planeerida oma kohalolekut Internetis. Internetiaadressid saavad tulevikus lõppeda mistahtes sõnaga mistahes keeles, pakkudes nii riikidele üle maailma võimaluse turundada oma kaubamärki, tooteid, kogukonda või tekitada uusi ja novaatorlikke suundi või lahendusi Internetis.

„Tänane otsus lähtub õigustest luua omale uusi domeene kõikides keeltes ja tähestikes. Loodame, et see võimaldab domeeninimede süsteemil tervet inimkonda paremini teenindada,“ ütles ICANN President ja tegevdirektor Rod Becstrom (icann.org). Esimeste uute geneeriliste tippdomeenide käibelelaskmine on planeeritud 2012 aasta lõppu ja 2013 aastasse.

Jälgi sündmiste käiku Twitteris twitter.com/#!/Eesti_Internet
Kohtumise päevakava on kättesaadav singapore41.icann.org/.