Eesti IT firmad viivad Iraagi kohtusüsteemis läbi digipöörde

KbyPFKTvd1qOLyfXgb5XRyOGUx2n5hNWcojIP13MnD4Eesti IT-ettevõtted Aktors, Net Group ja Võrguvara loovad üheskoos Iraagi tuliuut elektroonilist kohtute infosüsteemi. Esimese etapina ehitatakse ja luuakse süsteem Iraagi põhjaosas asuva Kurdistani Sulaymaniyah provintsi kohtule. Üheksa kuuga pannakse 5 miljonit eurot maksev elektrooniline kohtupidamine tööle kõigis kolmes kohtutasemes: esimeses-, teises- ja kõrgeimas tasemes.

Projekti peatöövõtja, Aktors, alustas Kurdistanis Eesti IT lahenduste müüki 2014. aastal, avades seal oma tütarettevõtte, kus tänaseks töötab kaheksa inimest.

Tänane Aktorsi Iraagi ettevõtte juht Kaido Kõrm on teinud Lähis-Ida piirkonnas üle kolme aasta aktiivset müügitööd nii koos Aktorsi kui ka teiste Eesti IT firmadega. Ta on väga rahul praeguse projekti käiguga. „Tubli tiimitöö ning head suhted tellijaga on meie edu tagatis,“ kinnitab Kaido Kõrm ning loodab Aktorsi tegevust veelgi laiendada selles regioonis.

Net Groupi juht Priit Kongo võib tõsimeeli öelda, et Kurdistani kohtutes on uue tarkvara kasutuselevõtuga tegemist üheaegselt nii digirevolutsiooni kui ka tiigrihüppega. Üheksa kuuga tehakse paarikümne aastane hüpe paberimajandusest digitaalmaailma. „Meid motiveerib selline väljakutse, sest näeme võimalust jagada Eesti digiedu kogemusi ja näeme edasist potentsiaali kogu sealses regioonis ning maailmas,“ kinnitas pakutava tarkvaralahenduse looja Priit Kongo.

Võrguvara juht Jüri Reitsakas vastutab projektis infrastruktuuri eest. „Eesti mehed on teinud ääretult head tööd serveriruumi, kaabelduse ja arvutivõrgu osas. Tarnime Kurdistani turvalisima ja kiirema infrastruktuuri kogu riigis,“ on Jüri Reitsakas kindel.

Elektroonilise asjaajamise kasutuselevõtt toob kaasa Kurdistani kohtutes kõikide tööprotsesside ümberkorralduse – kogu senine paberipõhine asjaajamine viiakse järk-järgult arvutitesse.

Kokku puudutab see Sulaymaniyah provintsis enam kui 500 töötajat, kes õpivad kasutama samaaegselt arvutit ja Windowsit ning paralleelselt ka maailma ühte kõige kaasaegsemat kohtute infosüsteemi. See tähendab, et projekti sisu ei ole mitte ainult tarkvara tarnimine, vaid ka ootuste juhtimine, nõu andmine ja konsultatsioonid, kuidas asju õigesti teha, et nad ka pärast kasutajate poolt vastu võetaks ja kasutusse jääks.

Kokku panustatakse projekti arendusse ja juurutamisse üle 50 000 töötunni. Eksperdid on kordamööda ka pidevalt koha peal, et uued tööprotsessid saaksid detailselt juurutatud.

Aktors on Eesti juhtiv x-Tee tehnoloogia väljatöötaja ning eksportija. Lisaks on Aktorsi portfellis lahendused pangandussektorile (maksekaartide integratsioon, sularahaautomaatide integratsioon) ja tootmisettevõtetele.

Net Group on üks Eesti juhtivatest tarkvaraarendusettevõtetest, mille lahendused on õigusvaldkonna infosüsteemid (kohtute infosüsteemid, notarite infosüsteemid, menetlus, avalikustamine); energeetikavaldkonna infosüsteemid (targa elektrivõrgu haldus, elektrimüük, kliendihaldus, arveldus).

Võrguvara on Eesti juhtiv IT taristute ja võrkude looja, mille lahendusteks on võrkude ehitus, andmeturve, virtualiseerimine, haldus ja nutikate erilahenduste pakkumine.

Pildil on kohtusekretär Shawbo Amin Majid‏. Pildi autor: Timo Mitt (Net Group).

7rhpabmLIqF1ua3mry7sivyuzTeZlR0s_JgkPRm2Q5k Digirevolutsioon toob nende kaustade asemele arvutiprogrammi See paberimajandus viiakse arvutisse Suleymanyah_Court_House Uue systeemi koolitus Ylemkohtus