Ülevaade: Mobiil-ID

elisam-id

Aastaid olen ma kadestanud EMT kliente kes omasid Mobiil-ID teenust, mitte ei saanud ma aru miks teised seda avatud standardit kaasa abistama ei kippunud. Nüüd on see aeg möödas ja nii Elisa kui Tele2 kliendid saavad ka neid hüvesid nautida.

Mis on Mobiil-ID?

Mobiil-ID on Teie mobiilne identiteet, mille abil saate kõikjal, kus on olemas mobiililevi (ka välismaal), tõendada oma isikut internetipanka logimisel ja anda digitaalallkirja. Samuti saate mobiil-IDga siseneda e-teenustesse ning teha e-toiminguid. Isiku tõendamine ning digitaalallkirja andmine on kaitstud kõrgetasemelise turvatehnoloogia ja eraldi PIN-koodidega. Mobiiltelefon täidab korraga nii ID-kaardi lugeja kui ka PIN-kalkulaatori funktsiooni.

Virisemine Elisa üle

Mobiil-ID kättesaamisega oli paras peavalu, mille võib enamjaolt veeretada Elisa kaela. Nimelt ei oska Elisa töötajad e-kirja lugeda ning peale 3h pikkust mõttepausi küsivad missasi see digitaalselt allkirjastatud dokument veel on ja neile see ei sobi ja on hoopis notariaalset dokumenti vaja, masendav. Kui oled äriklient, siis peaksid kindlasti olema B-kaardil või vähemalt endale volituse tegema, parem kirjalik, sest digitaalse allkirjaga tõmbad kaela vaid peavalu. Ja volitust on vaja selleks, et teostada SIM kaardi vahetus. Telefoniteel võid sa kasvõi pakette muuta, numbreid sulgeda ja avada, aga esinduses on vaja volitust. Sellele järgneb pidulik kaardi kättesaamine (mis maksab 99.- kättesaamisel ning kuni 30. juunini 2010 on tasuta, peale seda 10.- kuus)  mis hakkab tööle lähima tunni ajaga.

Peale kaardi töölehakkamist, üritasin ma nagu kord ja kohus seda aktiveerida, Mobiil-ID lehel nagu mulle esindusest öeldi. ID-kaart kaardilugejasse, parool sisse ja aktiveerimisnupp vajutatud, mis aga tööle aga ei hakka on Mobiil-ID teatades mulle pidulikult järgnevat.

Kasutaja
Nimi: SANDER SOOTS
Isikukood: 3910709****

Mobiil-ID aktiveerimine pole võimalik, kuna te ei ole Mobiil-ID teenuse kasutaja.

Palun pöörduge Mobiil-ID teenusega liitumiseks oma mobiilioperaatori esindusse.

Kõne Elisale, kurtsin muret mis peale uuriti ja puuriti ning öeldi, et neil on kõik korras ning suunati edasi Sertifitseerimiskeskusesse kus olevat mingi viga. Sealt aga ei osatud midagi öelda ning lubati kohe-kohe tagasi helistada (kohest sai aga paari tunni pärast tööpäeva lõpp, ning minule kõnet ei tulnud). Otsustasin siis veelkord proovida Elisale helistada ning sattusin lõpuks ometi normaalsema teenindaja peale kes taipas Mobiil-ID teenusele arvutimaailmas kurikuulsalt tuntud “restardi” teha peale mida kõik tööle hakkas.

Reaalselt kasutamine

Ma ei tea kuidas teie aga mina olin praeguseks hetkeks juberahul selleüle, et teenus mida ma päev läbi taga ajanud olen lõpuks ometi eluvaimu sisse võttis. Kiire külaskäik SEB ja Swedbank panka aga tekitas küsimusi. Väidetavalt peaks mulle  saabuma SMS. Tegelikult on tegemist lihtsalt võrguteenusega ala *100# (mis EMT puhul on oskuslikult maskeeritud Simsalabim nime alla) seega mingit SMS tegelikult ei saabugi. Võrguteenuste puhul enamus telefone (vähemalt mitte Symbian) sellest märku ei anna heliga. Mõnikord võib see häirivaks osutuda mõnikord mitte, eelistaks selle seade seadistavust.

Mobiil-ID menüü sisaldab endas PIN1 ja PIN2 muutmise võimalust ja kaardi lahti blokeerimise võimalust. Rohkem Mobiil-ID menüüst ei leia, millest on kahju. Oleks ju võinud sinna lisada fäänsisid mobiiliteenuseid nagu nt. sõidupiletite ostmine ja kehtivate piletite vaatamine.

Mobiil-ID töötab veidi uimaselt, põhiline probleem on vahel veidi pikaks veniv autoriseerimine ja allkirjastamine. Tavalise ID-kaardiga saab seda teha kiiremini. Kasutusvaldkonnana põhiliselt hetkel mobiilne Swedbank kuna mobiilne U-NET Mobiil-ID teenust veel ei toeta (SEB ei soovinud avaldada ka seda millal võiks ilmavalgust näha praegu tugevas arendustöös olev Mobiilne U-NET versioon). Ning muidugi on väga hea boonus ükskõik kus pangamakseid teha sest kaardilugejat ja ID-kaarti enam kaasas kandma ei pea, sealhulgas ka seni veel mitte toetatud operatsioonisüsteemidega nagu nt. FreeBSD.

Täiendatud: 8. Detsember 2009

9 thoughts on “Ülevaade: Mobiil-ID”

 1. Hei,

  Selliseid probleeme nagu sul ei ole ma veel oma Mobiil-ID kasutamise ajal näinud, kuid siin on ka arvatavasti EMT mängus 😛
  Minul tuleb telefonile ilusti Mobiil-ID autentimise soovist heliline signaal, kuid vahest mõningates olukordades käib see pinda veits 🙂
  Kunagi kui tahtsin rahvale tutvustada Mobiil-ID kasutamist kirusin tükk aega seda, et ei saa teise operaatoritega mID’d kasutada, kuid vähemalt nüüd ei ole seda probleemi nagu näha.

 2. Kasutasin EMT-mobiil-ID’d – sain SIM kaardi tasuta ja teenus oli igati mugav.
  Praegu EMT’l uus kampaania, kus ka saab SIMi tasuta ja 6 kuud prooviaega.

  Kuidagi õnnetu on selle kõrval Elisa poliitika, et tuleb maksta uue kaardi eest ja ka kuutasu rakendub kohe – seda enam et pidin nende mobiil-id teenust kaua-kaua ootama 🙁

  1. Priit: Kuutasu ei rakendu kohe vaid alles suvel, kuni sinnmaani tasuta. Kaaditegemise tasu 99.- on nagunii köömes, kuuarvele lisaks ja keegi ei märka seda 😉

   Peeter: Äriklientidele igastahes pakub 😛

 3. Kahju on ainult, et kõnekaardi kasutajad ei saa kasutada Mobiil-ID teenust. Pead selleks liituma, võiks ju, et seon samamoodi enda nimega esinduses antud nubri ja saan uue simi aga kahjuks ei ole see võimalik. Mugav asi on küll aga lihtsalt sellepärast lepinguliseks kliendiks hakata nagu ka ei tahaks.

  1. [quote comment=”710″]ametlik mid aktiveerimis leht on http://www.id.ee/?id=10971

   teil on mingi imelik link?[/quote]
   BattleIT ajaveebilt väljuvad lingid on alati koos ribaga võimaldamaks sul koheselt linki teistega jagada või pöörduda tagasi BattleIT ajaveebi. Soovikorral saab ka riba sulgeda risti abiga. See on ka põhjus miks lingi aadress teistsugune on.

 4. Minul ei küsinud EMT mingit volitust firma lepingu puhul Mobiil-id kasutuselevõtuks. Loogiliselt on telefon ja m-id ju täiesti eraldiseisvad asjad.

 5. Nii nagu ID-kaart, on ka Mobiil-ID eraisiku omand. Vähemalt EMT-s ei pea firmanr-i kasutajal olema kaasas firma volitust. Lepingu sõlmimiseks piisab ID-kaartist.

Kommenteerimine on suletud.