Tööd alustab teine veebikonstaabel

Tänasest alustab internetis tööd Eesti teine veebikonstaabel Maarja Punak. Tema tööleasumise on suuresti tinginud senise veebikonstaabli hea vastuvõtmine kogukonna poolt ja inimeste järjest suurenev aktiivsus küberkeskkonnas. Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja kriminaalpolitsei alal Raigo Haabu ütles, et veebikonstaabli funktsiooni ellukutsumine aasta eest on ennast igati õigustanud. „Vaadates tagasi veebikonstaabli senisele tööle, on näha, et inimesed kasutavad võimalust politseiga läbi interneti suhelda väga aktiivselt,“ ütles Haabu. Tema sõnul on veebikonstaabli projektiga alustades eelduseks võetud väide, et politsei peab olema kogukonna paremaks teenimiseks seal, kus on inimesed ja ka probleemid, igati tõeseks. „Täiendava veebikonstaabli juurdetoomine on loogiliseks jätkuks aina enam küberkeskkonda liikuva elu juures ning kindlasti tuleb ka politseil kohanduda keskkonnas toimuvate muudatustega,“ lisas Haabu.

Maarja Punak ütleb, et olukorras, kus senise ühe veebikonstaabli asemel on kaks, suureneb ka politsei võimekus inimeste aitamiseks internetis. „Facebook ei saa olema ainus koht, kus meid on tegutsemas näha. Osaleme võimaluste piires ka Perekooli ja Lapsemure foorumites ja oleme nähtaval Rate-is. Eks see ole omamoodi virtuaalpatrull, tuleb minna sinna, kus on inimesi,“ tõdes Maarja Punak.

Punak lisas, et ootab inimesi aktiivselt kaasa lööma aruteludes ja vajadusel ka abi küsima. „Enda leheküljega Facebookis (Veebikonstaabel Maarja) soovitan kursis olla kindlasti sotsiaalpedagoogidel, õpetajatel, lastevanematel, tudengitel ja noortel, kuna nendega seotud teemadega olen viimase viie aasta jooksul seoses noorsoopolitseiniku tööga kõige enam kokku puutunud. Ennetustöö oli ja on mulle jätkuvalt südamelähedane ning soovin läbi uute võimaluste jõuda veel rohkemate inimesteni kui varem,“ ütles Maarja Punak.

Senini üksinda töötanud Eesti esimene veebikonstaabel Andero Sepp asus tööle aasta eest. Selle aja jooksul on vastuse saanud ligikaudu 5500 inimeste küsimust ning veebikonstaablile saabunud info põhjal on alustatud ka mitmeid kriminaalmenetlusi. Põhiliselt küsivad inimesed liiklusteemade kohta, kuid sekka tuleb ka vihjeid erinevate süütegude osas.

Veebikonstaablite eesmärgid on jäänud võrreldes varasemaga samaks, ennekõike on nendeks:

Luua vahetum ja mugavam viis politseiga suhtlemiseks
Olla nähtav seal, kus on inimesed
Suurendada turvatunnet internetis
Küberkiusamise ennetamine
Laste ja noorte kaitse internetis
Täiendavalt vaadake: http://politsei.ee/et/nouanded/veebikonstaabel/

Milliste muredega veebikonstaabli poole pöörduda?

  • Kui soovid politseilt nõu
  • Kui sul on seadusi puudutavaid küsimusi
  • Kui soovid saata politseile vihjet
  • Kui kahtlustad, et keegi teine esineb internetis sinu nime all
  • Kui oled sattunud kiusamise/ahistamise ohvriks
  • Kui tahad teatada seksuaalsest väärkohtlemisest

Veebikonstaabli kontaktid ja kontod:
Koduleht: www.politsei.ee/veebikonstaabel
Facebook: Veebikonstaabel Andero; Veebikonstaabel Maarja
Rate: http://www.rate.ee/users/andero-
Lapsemure foorum: http://www.lapsemure.ee/forum_est/viewforum.php?f=195
Perekooli foorum: http://www.perekool.ee/index.php?id=151892
Vastused.ee veebileht: http://www.vastused.ee/loe/sotsiaalne-turvalisus/politsei/1.html
E-mail: andero.sepp@politsei.ee; maarja.punak@politsei.ee
MSN: andero.sepp@politsei.ee
Soome internetipolitsei koduleht: www.poliisi.fi/nettipoliisi