Samsung Galaxy Tab – õnnistus või ajarõõvel?

Kui mulle mõnda aega tagasi Galaxy Tab anti testida ei osanud ma esimese hooga väga mõelda mida sellega peale hakata. Telefoniks suur, arvutiks väike. Samas oluliselt mugavam kui iPad käes hoida – sofal küll mitte nii mugav aga kusagil trammis palju mugavam. Kasutust leidis seade küll ja mõne aja pärast tekkisid mul endas küsimused – kas see pidevalt võrgus ongi see mida ma tahan? Ma olen küll nii-nimetatud “digital native” kuid kas see tahvel on just see mida mul vaja on? Kas ma peaksin olema igahetk ühenduses või peaks mul olema aega omaette. Ent ühe ma ütlen küll ära – ei iPad ega Galaxy Tab ei asenda e-lugerit. Kindle hind on mõnusalt alla tulnud ning ilmselt tuleb Kindle nii-ehknaa juurde osta kuna seal see lugemine väsitab silmi ikka oluliselt vähem. Ühtlasi on Kindlel palju vähem segavaid faktoreid – nii on kerge lugemist Galaxy Tabil katki jätta kuna Skypes keegi sulle sõnumi saadab või uus E-mail tuleb.

Riistvara? On see hea?

Kaamera pole kindlasti parimate hulgast ja jätab soovida kuid samas niisuure ekraaniga kaamerat ma pole varem käes hoidnud ja tekitab kummalisi emotsioone. Tagakaas on plastikust ja kriimustub suhteliselt kergesti. Sim kaardi pesa vajab mingit abivahendit Sim kaardi sisestamiseks või välja võtmiseks. Senimaani olen ma selleks tegevuseks kasutanud teist Sim kaarti. Aku peab kusagil päeva, ootereziimis päeva paar. Kuigi riistvarale pole etteheiteid eriti teha siis seade võiks olla siiski kergem. Ning millegipärast ei ole see veebis surfamise kogemus muidugi kõige parem, loomulikult Opera veebilehitsejaga olukord paraneb kuid sellest pidevast konfigureerimisest ja kruttimisest räägin allpool.

Kuidas sa seda kasutad?

Nii nagu iPad on ka Galaxy Tab selline mittepersonaalne seade. See kodus võib sul vabalt seista kohvilauapeal ja seda kasutavad ehk kõik oma uudiste lugemiseks hommikuti. Muidugi see eeldab usaldust teiste vastu kuid kui see on olemas siis see on rohkem kõigi seade kui minu personaalne seade. Galaxy Tab ise maksab ligi 11000 krooni ja selle hindamine ja ülevaate kirjutamine on üks raskemaid mis mul seni on ees olnud. Temaga saab teha kõikke kuid kas see kõik on ka vajalik? Minu aktiivne elustiil näeb ette seda, et ma jooksen nagunii koguaeg ringi sülearvutiga ja tekib küsimus millal ma kasutaksin Tahvlit? Teda ei saa ka klassikalises mõttes tahvelarvutiks nimetada, kuna antud seade ei oma ei Wacom ega N-Trig tehnoloogiaid seega temaga ei saa nagu tööd teha või koolis märkmeid võtta. Ent ta on suurepärane meeditarbimisseade, täpselt nagu iPad. Rääkides iPadist on selle suurus palju palju mugavam kui iPadil. Ühtlasi mahub see igalepoole taskusse kah – olgu selleks pintsak või püksitasku.

Kui väärtuslik on sinu vaba-aeg?

Ajarõõvel? Sa võid selles kindel olla. See on sinuga igalpool – sa loed sellega oma meile, kirjutad paar dokumenti, vaata osa Dr. House seriaalist, loed uudiseid, vaatad ilmateadet ja teeolusid. Ning siit tekib ka moraalne dillemma – nii lihtne on kaotada ajataju – ma võin ju vaadata ühe filmiosa järgi teise filmiosa ja ma olen õnnelik. Kuid kas see on õige vahetuskaup kui ma oleks selleasemel võinud 2 tundi rohkem magada? Samamoodi nagu iPad on ka Galaxy Tab sinuga igalpool kaasas olev arvuti – rongis, bussis, kohvikus, tööjuures, kodus, liftis jne. Iga see hetk mis sul vaba on võib muutuda potensiaalselt hetkeks kus sa lased ennast jälle sisse imeda tehnoloogiamaailma. Nutitelefonid teevad täpselt seda sama kuid nende väikene ekraan seab mõned piirangud – päris filmimaratoni sellega ei vaata. Kuid kogu selle meelelahutuse juures on ka üks teine asi mis ära kaob – igavus. Kas sa oled tähele pannud millal sul tulevad kõige paremad ideed? Siis kui sa ei tee tööd vaid lihtsalt oled. Siis tulevad kõige hullemad ja fääncimad ideed. Need on hetked mida sa peaksid taga ajama mitte eemale hoidma.

Androidi fragmentatsioon on tunda kaugele

Kui Windows Phone 7 puhul on iga seade ühesuguse nupukombinatsiooniga: “Tagasi, Kodu ja Otsi” siis Androidi puhul erineb see iga seadme puhul. Erinevus Androidi ja iOS või WP7 vahel on see, et Androidi peab pidevalt siit ja sealt kruttima, et ta su käejärgi istuks samal ajal kui iOS või WP7 lihtsalt töötavad. Ma ei imestaks üldse kui paljud Androidi telefoni omanikud peaksid operatsioonisüsteemi liiga keerluliseks. Ma nimetaks vahel lausa segadusttekitavaks. Nii ei saanud ma aru miks mu kaardirakendus ei tööta korralikult, hiljem uurides selgus et GPS tuleb eraldi sisse lülitada ja pärast kasutamist siis välja lülitada. Ma pole sellist nalja veel varem kohanud. Selleks, et aku ikka püsiks korralikult päeva vastu peab mängima lülititega pidevalt, toon näitena Foursquare check-in protsessi: Lülita WiFi ja GPS sisse, ava Foursquare, tee checkin, lülita WiFi ja GPS välja. Kuid nende lülitega mängimine pole ainus asi. Aku saab liiga kiirelt tühjaks? Äkki on mõni Widget mis sööb liiga palju resursse? Äkki on süüdi hoopis liikuv taustapilt? Äkki jäi mul kusagil mingi protsess tagaplaanil tööle? Selleks, et Androidi endale mugavaks teha pole ebatavaline vahetada välja Launcher (see üldine UI liides rakenduste käivitamiseks ja töölaudade vahel vahetamiseks) uus meiliklient jne. See peaks lihtsalt töötama nagu iOS või WP7 puhul mitte pakkuma sulle takistusrada millest üle hüpata.

Aga mida siis teha? Osta või mitte osta – selle jätan ma teile otsustada. Anna kommentaarides enda arvamusest märku. Mina annan ta nüüd peale pikemat testimist ilusti tagasi ja ma pole ise päris otsusele jõudnud kas ma antud seadet endale soovin või mitte. Food for thought!

6 thoughts on “Samsung Galaxy Tab – õnnistus või ajarõõvel?”

  1. olen nüüd 2 kuud galaxy tabi omanik olnud ja võin öelda, et see hoiab rohkem aega kokku kui röövib. tuleb osata lihtsalt see käest ära panna, seda kutsutakse enesekontrolliks 🙂 olen väga rahul muidu masinaga, ekraan täpselt paras, et saab lihtsa töö ära teha ning kaal on ok, võiks sipa kergem olla küll tglt, mudu kõik muu väga ok!

    1. Hmm. Aga kuidas on see mõjutanud nt. sinu nutitelefoni kasutamist? Minupuhul see nutitelefoni kasutust ei mõjutanud, meile nt. eelistasin lugeda ikka edasi Windows Phone 7’mest.

  2. heh, päris hea tekst küll 😀 Aga sama probleem on üldse arvutiga ka – sõltuvus tekib, tahaks kogu aeg online’is olla. tahvelarvutitest Galaxy Tab hetkel parim, on minu seisukoht. Ostaks hea meelega, aga ootan, et hind veits alla läheks…

  3. Töö on suht liikuv ja kiire, nutitelefoniga jäin pikemate mailidele vastamisega ja graafikute jms asjade vaatamisega nänni, nutitelefoni ekraan küll 4″ aga ikkagist väike. notebooki ja läpakat ei viitsi ka kaasas tassida koguaeg, ipadil pole flashi toetust, mida mul aga tööl väga vaja, liiga suur ka. kiiremate ja lihtsamate mailide vaatamise teen nutitelefoniga ära aga kui rohkem võimalusi vaja siis võtan ikka galaxy tabi kätte. igaljuhul olen väga rahul ostuga, järgmine nädal peaks tab 2 ka välja tulema hispaania mobla showl, ootan 🙂

Kommenteerimine on suletud.