President Ilves Helsingis SLUSHIL: Eesti riigi koostöö Uberiga on eeskujuks kogu Euroopale

“Euroopa riigid peavad kiiresti kohanema idufirmade innovatsiooniga, et Euroopa Liit oleks konkurentsivõimeline USA ja Aasiaga. Tehnoloogiaettevõtte Uberi ja Eesti Maksu- ja tolliameti pilootprojekt, et leida lahendus globaalse sularahata teenuse maksude tasumiseks, on hea näide riigi ja ettevõtjate koostööst.Selle asemel, et asuda uut ettevõtlusvormi keelama, otsib Eesti lahendust,” ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes arutles koos endise Euroopa Komisjoni digivoliniku Neelie Kroesiga Helsingis toimuval infotehnoloogia ja idufirmade teemalisel konverentsil Slush Euroopa ühtse digituru tuleviku üle.

 

President Ilvese sõnul ei tohi maksude maksmine pidurdada arengut, vaid selleks tuleb leida sobivad lahendused. Uberi ning Eesti Maksu- ja tolliameti koostöö pilootprojektina valmib uus maksude deklareerimise platvorm, mis peaks lihtsustama maksude deklareerimise protsessi Uberi partnerjuhtidele.

President Ilvese hinnangul edendab selline koostöö riigi ja ettevõtjate vahel mitte ainult e-Eestit, vaid annab vajaliku signaali kogu Euroopale ning loodetavasti leitakse sobivad lahendused maksude tasumiseks laienevatele jagamismajanduse teenustele üle Euroopa. “Riigid peavad digiajastuga ühte sammu astuma ja toetama innovatsiooni,” leiab riigipea.

See, et Euroopa Liit pole suutnud tagada e-teenuste piiriülest liikumist ning firmad peavad seisma silmitsi 28 erineva riigi maksusüsteemi, andmekaitse ja tarbijakaitsega, on president Ilvese sõnul tõsiseks majandusarengu pidurdajaks. “Euroopa Liit peab tõsiselt pingutama tehnoloogiamahukatele firmadele soodsama majanduskeskkonna loomise nimel,” leiab riigipea.

Eestis on Arengufondi andmetel erinevates kasvufaasides üle 400 idufirma, kes tegelevad erinevatele, ka globaalsetele, probleemidele lahenduste otsimisega. Alates 2006. aastast on investeeringuid suutnud kaasata 76 idufirmat kogumahus 170 miljonit eurot. Kui 2013. aastal investeeriti Eesti idufirmadesse 30,4 miljonit eurot, siis käesoleva aasta seitsme kuuga on kohalikud idufirmad suutnud kaasata 80,5 miljonit eurot riskikapitali.

Kaheksandat korda toimuvast rahvusvahelisest konverentsist Slush võtavad osa eksperdid, ettevõtjad ja huvilised üle maailma. Konverentsi eesmärgiks on viia kokku idufirmade loojad ja rahvusvahelised investorid ning ettevõtete juhid. Tänavu külastab Slushi korraldajate sõnul 15 000 inimest, sealhulgas 1600 idufirmade esindajat ja 800 investorit. President Ilves esines Slushil korraldajate kutsel ka kaks aastat tagasi.

President Toomas Hendrik Ilves kohtub täna Helsingis Soome riigipea Sauli Niinistöga. Riigipea tõstatab kohtumisel peateemana Eesti-Soome IT-koostöö. Arutlusele tuleb ka Euroopa riike puudutav rändekriis ja laiemalt Euroopa ees seisvad julgeolekualased väljakutsed.ice_screenshot_20151112-153129 ice_screenshot_20151112-152905

 Photo: Jussi Hellsten www.jussihellsten.com
Photo: Jussi Hellsten
www.jussihellsten.com