Erkki Tuomioja - UN Photo Geneva

MTV3: Hiina ja Venemaa nuhkisid Soome välisministeeriumi arvutivõrgus

Erkki Tuomioja - UN Photo Geneva
Erkki Tuomioja – UN Photo Geneva

Soome kommertstelekanali MTV3 andmetel paljastasid infoturbeeksperdid välisministeeriumi arvutivõrgus ajalooliselt suuremahulise nuhkimisafääri, mis oletatavasti on kestnud neli aastat.Peamiselt üritati jälgida Soome ja Euroopla Liidu vahelist sidet. Häkkerite tegevuse täpne ulatus pole teada, kuid välismaal sooritatud nuhkimisoperatsioonid on olnud väga laiaulatuslikud ja väidetavalt kestnud aastaid.

Välisminister Erkki Tuomioja võrdles oma kõnes kasutsel olevat tarkvara “Red October” pahavaraga kuid sõnas ,et tegemist ei olnud täpselt sama lahendusega. Soome julgeolekueksperdid hakkasid võrgusüsteemidesse sissemurdmist uurima tänu välismaalt saadud vihje tõttu.

Helsingin Sanomat tsiteeris möödunud nädalal välisministeeriumi IT-juhti Ari Uusikartanot, kelle kinnitusel tungis ministeeriumi arvutivõrku «mitu välismaist nuhki». Uusikartano ütles, et «kõik meile teada olevad ohud on nüüd kõrvaldatud. Kuid muidugi võib arvutivõrgus pesitseda kusagil veel midagi, millest meil ülevaadet ei ole.»

Välisminister Erkki Tuomioja ütles Soome meedias, et “Riik on teavitanud Euroopa Liitu rünnaku kohta” . Tuomioja sõnul  “Tegemist ei ole ainult Soome riigi murega vaid antud mure puudutab ka teisi EU riike”.

USA riikliku julgeolekuagentuuri endise töötaja Edward Snowdeni lekitatud dokumentidest tuli välja, et mitte ainult Ameerika Ühendriigid ei ole seotud Euroopa luureskandaaliga.

via: Arstechnica