Mobiilioperaator hoiatab: välismaa mobiilivargad kasutavad uut petutehnoloogiat

mobile-malwareTele2 Eesti klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul levib turismimekades nagu Barcelona uus kriminaalne skeem – telefonivargad jahivad tegelikult SIM-kaarti, millega tehakse eritehnikat kasutades kiirelt ülisuuri arveid.

Sirli Seliovi sõnul on telefonivargus sama ohtlik kui näiteks dokumentide ja pangaparoolide kadumine. “Turistidele spetsialiseerunud organiseeritud kurjategijad sisestavad varastatud SIM-kaardi seadmesse, mis teeb paralleelselt palju kõnesid samal eesmärgil loodud eritariifsetele numbritele. Nii võib arve paisutada paari tunniga kümne tuhande euro suuruseks ja enamgi,” rääkis Seliov.

Sirli Seliovi sõnul on koduoperaator kohustatud maksma oma rändlusteenuse partnerile kliendi numbrilt tekitatud kõnede eest ja see omakorda tasub sihtriigis olevale operaatorile. “Sellise ringiga jõuab kulu kliendi isiklikule telefoniarvele,” ütles Seliov.

Sirli Seliovi sõnul tuleb telefoni kadumisel võimalikult kiiresti koduoperaatorit teavitada. “Lepingu järgi vastutab klient hetkeni kui ta enda operaatorit pole teavitanud kõigi kahjude eest ise ning alles pärast läheb see üle operaatorile. Kliendi kiire reageerimise korral operaatoril teinekord võimalik peatada maksete liikumine operaatorite vahel, et siis asuda tõestama skeemi olemasolu.

Tele2 klienditeenindusdirektori sõnul monitoorivad operaatorid iga nelja tunni järel infot kahtlase sideliikluse kohta ning võtavad ette samme kliendi kaitsmiseks. Samas on pahatahtlike skeemidega võimalik tekitada suurt kahju juba enne, kui info koduoperaatorini jõuab.

Telefoni kadumine tuleb registreerida ka politseis – antud tõendit on vaja nii operaatoril kui kindlustusel. Tele2 pakub märtsist uutele nutiseadmetele seadmekindlustust, mis korvab nii Eestis kui välismaal katki läinud või varastatud nutitelefoni või tahvelarvuti maksumuse.

“Kuna peamiselt toimuvad vargused nädalavahetusel ja hilistel kellaaegadel, siis soovitan puhkust nautivatel inimestel nendel aegadel olla eriti ettevaatlik,” ütles Seliov.
4 thoughts on “Mobiilioperaator hoiatab: välismaa mobiilivargad kasutavad uut petutehnoloogiat”

Kommenteerimine on suletud.