Kosmos IMAX avalikustab järgmised IMAX formaadis tulevad filmid

kosmos

Detsembri lõpus avatud piirkonna ainus täisdigitaalne IMAX kino startis edukalt. Selle tõestuseks linastub veebruaris Eestis lausa kaks uut IMAX formaadis filmi:  “Jupiteri tõus” ning “Ameerika Snaiper”.  Lisaks saab kahes väiksemas saalis nautuda laia valikut hetke parimatest linateostest.

“Kääbiku” triloogia viimase osaga avatud Kosmos IMAX sai peale avamistkülastajate hulgas suure huvi osaliseks. Kino juhataja Rein Palosaare sõnul külastas esimese kuu jooksul Kosmose kino ja sh IMAX saali peaaegu 24 000  inimest.

“Huvi IMAX tehnoloogias filmitud kinoelamuse vastu on olnud positiivselt suur – suur ekraan ja eriefektid pakuvad maailmatasemel elamust,” kommenteeris Palosaar.  “Kui seni on IMAX saalis saanud näha vaid ühte filmi, siis veebruaris üllatame kinosõpru  kahe IMAX formaadis filmiga, “

  1. veebruaril linastub ulepõnevik “Jupiteri tõus” ning 20. veebruaril kuuele Oscari nomineeritud põnevusfilm “Ameerika Snaiper”.”

Avamiskuu suurim üllataja oli aga ajastutruult renoveeritud maja ise – uue kohana on kujunenud Kosmos IMAX populaarseks ürituste korraldamise paigaks. “Tõepoolest on meil toimunud mitmeid olulisi sündmusi nagu Teenusmajanduse Koja ühispidu, Eesti Arhitektide ja Sisearhitektide Liidu uusastapidu, DocPonti avamine ja palju muid üritusi. Kuna Kosmoses on ka konverentsiruum, laieneb tulevikus ürituste ampluaa veelgi,” on Palosaar optimistlik.

“Seni on küll tähelepanu olnud piirkonnas ainulaadsel IMAX tehnoloogial, kuid tegelikult väärivad ka väikesed saalid oma omadustelt eraldi ära märkimist. Kubricku saalis on kasutusel näiteks Dolby Atmos heli, kus tavapärase kuue kõlari asemel tekitavad ruumitunnetust lausa 26 kõlarit. Ilmselt paljud kinokülastajad ei teagi veel, et Kosmoses saab näha tavasaalides ka teisi uusi filme,” lisas Palosaar.

Peale IMAX formaadi saab kino kahes väiksemas, Lemi ja Kubricku nime kanvas saalis näha hetke filmiparemikku.   Sel reedel linastub Kosmoses kauaoodatud viie Oscari nominent “Kõiksuse teooria”. 6. veebruarist saab näha kriminulli “Kibe käsi”, biograafilist draamat“Metsik”, sõjafilmi “Veelausuja” ning 13. kuupäevast komöödiat “Paddington” ning palju sensatsiooni tekitanud “50 halli varjundit” ekraniseeringut.

 

IMAX formaadis filmid:

 „JUPITERI TÕUS“

Channing Tatum ja Mila Kunis mängivad peaosi Lana ja Andy Wachowski uues  ulmepõnevikus “Jupiteri tõus”. Jupiter Jones (Kunis) sündis tähistaeva all, mis ennustas, et kunagi teeb ta suuri tegusid. Kui Maale saabub geneetiliselt täiustatud endine sõjaväelane Caine (Tatum), saab Jupiter aimu oma suurest saatusest.

Wachowskite kirjutatud ja lavastatud “Jupiteri tõusu” tegevus ulatub Chicago tänavatelt kaugetesse galaktikatesse.  Filmi produtsent on auhindadega pärjatud Grant Hill, kellega Wahcowskid on koostööd teinud alatest “Matrixi” triloogiast. Tegevprodutsendid on Roberto Malerba ja Bruce Berman.

“Jupiteri tõus” toob vaatajateni Wachowski filmidest tuntuks saanud uusimad eriefektid. Dan Glass (“Batman alustab”, “Pilveatlas”) on filmi eriefektide meeskonna juht. Seda ametit on ta Wachowskite filme tehes pidanud alates “Matrixi” triloogiast. Eriefektidesse annab oma panuse ka “Matrixi” eest Oscari võitnud John Gaeta.

„Ameerika snaiper“

Režissöör Clint Eastwood toob vaatajateni filmi „Ameerika snaiper“ peaosas Bradley Cooperiga, kes kehastab Chris Kyle’i, USA sõjaväe aegade surmavaimat snaiprit.  USA mereväe eriüksuslane Chris Kyle saadetakse Iraaki kindla ülesandega – kaitsta oma relvavendi. Tema uskumatu täpsus päästab lahinguväljal lugematul hulgal elusid ja kui jutud tema vägitegudest liikvele lähevad, hakatakse teda Legendiks kutsuma.

Kuigi ohus on nii tema elu kui ka kodused suhted, käib Chris Iraagis neljal piinarikkal missioonil, olles musternäide mereväe eriüksuse SEAL põhimõttest „Kedagi ei jäeta maha“. Kuid naise Taya Ranae Kyle’i (Sienna Miller) ja laste juurde tagasi tulles mõistab Chris, et ta ei suuda hoopis sõda maha jätta.

Peaosas on Bradley Cooper, kes on Oscarile kandideerinud näitlejatöö eest filmides „Õnneteraapia“ ja „Ameerika afäär“, kuid kaasa teevad ka Sienna Miller (HBO „Tüdruk“), Jake McDorman, Luke Grimes, Navid Negahban ja Keir O’Donnell.

Filmi produtsentideks on Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper ja Peter Morgan.

 

IMAX: lühend väljendist Image MAXimum.

IMAX-i kõige suurem saladus peitub ekraani suuruses. Ligikaudu 300 m2 suuruse ekraani pildiga katmiseks on vaja lausa kahte 4K digitaalkino projektorit, mis töötavad üheaegselt, tagamaks säravaima ja nüansirikkaima pildi. Pilt on suurem, kui inimese vaateväli ja pildi piir tegelikkusega hajub. IMAX-i helisüsteem on sedavõrd täiuslik, et kuuleks isegi seda kuidas kärbes toa teises nurgaslendab.  Filmi vaatamine uues IMAX kinosaalis on elamus, mida tunnetad iga oma keharakuga. Lisaks: https://www.imax.com/about/

Kosmos IMAX hoonest: 1964. aastal avatud Nõukogude Liidu esimene panoraamkino on projekteeritud IlmarLaasi ja Udo Ivaski poolt. Tollel ajal ulatus ekraani suurus 228 ruutmeetrini. Kohalviibimise efekti saavutati 9-kanalise heli abil, mis kostus saali 96-st kõlarist.  See oli tolle aja kõige suurem ja kaasaegsem kinosaal Balti riikides. Aastal 1997 tunnistati kinomaja Kosmos kultuurimälestiseks.  Kosmos IMAX renoveerimise nurgakiviks sai paigaldatud 11. aprillil käesoleval aastal ehtne kosmose objekt – Sihhote-Alini meteoriit, mis langes Maale 12. veebruaril 1947. aastal.

 

http://kinokosmos.ee/

https://www.facebook.com/KosmosImax