Intervjuu Vesku’ga, mees kes pani aluse helinate ärile

Vesku on Soomest pärit ning mainib kohe ära, et Matemaatikas olev magistrikraad on talle elus vaid kasuks tulla. Omal ajal, 1996 aastal, andis ta ka esimesi Multimeediaalaseid loenguid ning töötas ta Yomi Medias. Tollal, 1997 aastal, oli tal vaid varajane versioon rakendusest Harmonium millega hakkasid hiljem tuhanded teised muusikat kokku panema.  See oli ühtlasi ka aeg, kui Vesa sõitis vaid lumelauaga – praegu käib ta aga ka surfamas ning töötab Microsoftis.

Tollal polnud MP3 vaid hakkama pidi saama vaid 200 bitiga mille Nokia seadmetel üle oli jäetud vaid ühe helina jaoks. Radiolinja (praegune Elisa) juurde jutule minnes olid tollased tegelased sellest nii vaimustuses, et ka juristilt saadi koheselt heakskiit. Sellest pisikesest asjast tollal kasvas väga kiiresti välja tollane suurim mobiili kommerts rakendus. Hoolimata suurtest ja pöörastest arengutest praegu mobiilseadmete turul on mobiiltelefoni helinate äri endiselt suhteliselt suur.

Kui tollal oli raske teha head helinat kuna selle pidi ise kokku panema siis tänapäeval mängib enamus telefone maha mp3 faile. Siiski leiab Vesku, et mobiiltelefonihelin peab olema välja lõigatud just see õige osa sellest laulust selleks, et seda kasutada helinana. Üsna aktiivselt reklaamitavaid “telefonihelina klubisid” Vesku heaks ei kiida, lubades ennast isegi tsiteerida nendekohapealt “I hate that”. Vesku viitab sellele, et erinevalt Internetist mis on enam-vähem “Wild-West” siis mobiiltelefonide operaatoritel on suhteliselt palju kontrolli. Tema arvates peaksid operaatorid sellised pahatahtlike teenuste tegijatel elu võimalikult raskeks tegema või suisa regulatsioonide abil välja viskama ärist. Temameelest saab vaid siis kui kliendi ja teenusepakkuja vahel on suhe mis seisneb usaldusel ja kvaliteetteenuse pakkumisel võimalik äri edukalt ajada.

Osade mobiilifirmade kohta kes on otsustanud mobiiltelefonihelinate lisamise tasuliseks teha või suisa ära keelata ei pea ta õigeks käitumiseks. Kliendil peaks jääma õigus oma mobiiltelefonihelinat ühest seadmest teise transportida ning kindlasti peaks tal olema võimalus nt. päris oma enda mobiiltelefonihelinat kasutada ilma et ta peaks sellest lisa maksma. Mobiiltelefoni helinate ärile paneb ta aga südamele, et raha saaksid kõik osapooled – klient, muusika kokkupanija kui ka algupärane artist.

Aeg lendab ja ongi selleks korraks kõik, Vesku peab liikuma edasi järgmisele koosolekule ja mina tagasi lõunalt tööle.