Täna toimuvad Tallinna Ülikoolis Eesti sotsiaalsete ettevõtjate ja ühiskondlike innovaatorite raskekahurväe mõttetalgud – temaatiline Inspiratsioonipäev ja mess – vaidlemaks selgeks nende maailmas üha olulisemate valdkondade rolli ja võimalused Eesti arengus. Spordiaasta MTÜ koos spordivabatahtlikega aitab ettevõtmist korraldada ja on ka messil väljas.
Video sotsiaalse ettevõtluse olemusest:
httpv://www.youtube.com/watch?v=pOBx2gMbef0
Taustast. 2010. aastal tuli brittide Konservatiivne partei eesotsas tänase peaministri David Gameron’iga välja suursuguse Big Society (Suure Ühiskonna) manifestiga, mida ajakiri The Times nimetas “enneolematuks püüdluseks kujundada ümber valitsuse roll ja vallandada ühiskonna ettevõtlik vaim”. Uudse loosungi taga oli mõttekäik, et tänased valitsused ja nende käepikendusena erinevad ametiasutused on suutmatud vastama ühiskonna olulisematele väljakutsetele. Kirjatükis leiti, et see on võimalk üksnes laiema ühiskonna mõtestatud kaasamise läbi. Ja seda mitte ühekordsete valimiste läbi, vaid pigem peab kodanikuühiskond ise endale rolli võtma, peavad tekkima formaalsemad ühistöö platvormid jne. Ühesõnaga, edu ja arengu saavutamiseks peab riike juhtima laiapõhiselt – selles on kõigil ühiskonnaosalistel oma roll.
Inspiratsioonipäeva mõte on tuua ühiskondlikud väljakutsed ülikooli seinte vahele – selleks, et iga tudengi lõputöö, iga teadussuund või akadeemiline arendus resoneeriks sellega, mis on ühiskonna tegelikud väljakutsed. Tallinna Ülikoolil on neli tugevus- ja fookusvaldkonda, mis ühtivad ühiskonna suurimate väljakutsevaldkondadega – haridusuuendused, terve ja säästlik eluviis, tark valitsemine ja innovatsioon ühiskonnakorraldus, ning digitaalkeskkond ja -meedia. Tallinna Ülikooli unistus on saada nendes valdkondades ühiskondliku debati keskmeks ja pilootprojektide katsepolügooniks. Miks mitte saada isegi maailme esimeseks Sotsiaalse Innovatsiooni Ülikooliks. Nii nagu soomlaste Aalto Ülikool pürib innovatsiooniülikooliks klassikalise tööstuse-teeninduse valdkondades. Tallinna Ülikool võiks saada kooliks, mille DNAsse on kirjutatud ühiskondlike väljakutsete lahendamine ja mille iga lõpetaja on särav liider, spetsialist, õpetlane või innovaator ühiskonnas.
Inspiratsioonipäeva mündi teine pool on sotsiaalne ettevõtlus. Kui telje ühes otsas on nö Ema Teresa, grandisõltuvuses MTÜ või muu kulukeskne sotsiaalprojekt, ja teises otsas tüüpiline kommertsettevõte, siis sotsiaalsed ettevõtted asuvad nende kahe vahel. Erinevalt kommertsettevõttest on sotsiaalne ettevõte alguse saanud ühiskondlikust väljakutsest ja selle missioon on seda lahendada. Teisalt, erinevalt tüüpilisest mittetulundusühingust, suudavad sotsiaalsed ettevõtted ise raha genereerida (mida küll dividendidena välja ei võeta). Klassikaliseks näiteks on siin briti sotsiaalse ettevõtja John Birdi (värvikas kuju, kandideerinud ka Londoni linnapeaks) 1991. a käivitatud kodutute poolt müüdav, värvikalt linnaelu kajastav ajakiri The Big Issue (vt http://en.wikipedia.org/wiki/The_Big_Issue). Eesmärk on pakkuda elu hammasrataste vahele jäänud inimestele legaalse sissetuleku võimalust ja aidates neid tagasi normaalsesse ellu. Kodutud ostavad ajakirja £1.50 eest ja müüvad tänaval £2.50 eest – vahe kuulub neile. Tänaseks on see ettevõtmine laienenud üle maailma – Austraaliasse, Taivani, Lõuna-Aafrikasse ja mujale.
Eestil on Let’s Do It World Cleanup’ide näol olemas suurepärane algatus (vt http://www.letsdoitworld.org/), millest on kujunemas särav globaalne sotsiaalne ettevõte (projekti kajastus Googles on võrreldav Londoni Olümpiamängudega). Inspiratsioonipäeva korraldajate ühine eesmärk on, et sotsiaalse innovatsiooni ja ettevõtluse tänuväärt valdkodadest saaks Eesti lipulaev. Nii meie oma probleemide lahendaja kui ka maailma suunanäitaja.
Teiste seas jagavad oma teadmisi, kogemusi ja ideid ühiskondlike uuenduste ning sotsiaalse ettevõtluse vallas Martin Noorkõiv (SEIKU), Ragnar Sass (Garage 48), Kadi Kenk (Let’s Do It World Cleanup 2013), Kitty Kubo (ESTCORP), Anna Karolin (Heateo Sihtasutus), Urmo Kübar (EMSL), Henri Laupmaa (Hooandja), Ott Pärna (ESTCORP & Spordiaasta MTÜ), Külli Lilleorg (Fontes), Riinu Lepa (Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik), Triin Noorkõiv (Noored Kooli), Hendrik Agur (Gustav Adolfi Gümnaasium), Ott Alemaa (Tallinna Ülikool), Kristjan Rebane (TTÜ infoühiskonna evangelist), Siim Esko (Matemaatik.ee), Peeter Jalakas (Kultuurikatel), Ardo Reinsalu (Curonia Research & Ortopeedia Arstid), Taavi Kotka (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Andreas Kaju (META Advisory), Tiit Land (Tallinna Ülikool)
Teadlaste Foorumis saab tutvuda ja kampa lüüa selliste ühiskondlike ettevõtmistega nagu Let’s Do It World Cleanup 2013 (www.letsdoitworld.org), Hooandja (www.hooandja.ee/), Ettevõtlike Noorte Koda JCI (www.jci.ee/), Sotsiaalse ettevõtluse inkubaator SEIKU (www.seiku.ee), Garage 48 (www.garage48.org), Spordiaasta MTÜ (www.spordiaasta.ee), Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik (www.sev.ee), Noored Kooli (www.nooredkooli.ee), TLÜ Teadmussiirde keskus (http://www.tlu.ee/et/Teadmussiirde-keskus), AIESEC (www.aiesec.ee/)