ICT WEEK 2015: küberturvalisus, innovatsioon ja „asjade internet“

11219254_895651383810361_1740372373587926663_nRahvusvahelise tehnoloogianädala ICT Week 2015 kuuendal päeval jätkusid konverents Industry 4.0 in Practice ja Tallinna e-valitsemise konverents. Lisaks toimus ka rahvusvaheline konverents Nordic Digital Day, LEAP 2015, seminar Eesti küberturvalisuse pädevusest, FinanceEstonia rahvusvaheline foorum ning Enterprise Europe Networki üritus “Smart Industry 4.0”, vahendas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

IT-sektori ja tööstusettevõtete ühiskonverentsil Industry 4.0 in Practice anti ülevaade, kuidas Eesti ettevõtted saaksid Saksamaal kiiresti arendatavast Industry 4.0 kontspetsioonist ehk „asjade internetist“ osa saada. Konverents avas koostöökontseptsiooni võimalusi ning viis kokku Saksa ja Põhjamaade ettevõtted Eesti tööstus- ja IT-ettevõtetega.

Industry 4.0 in Practice konverentsi lõpudiskussioonis arutasid Saksamaa suursaadik Eestis Christian Matthias Schlaga, Eesti majandus- ja taristuminister Kristen Michal, professor Reiner Anderl, Darmstadti Tehnikaülikoolist ning ABB AS juhatuse esimees Bo Henriksson, kuidas mõjutab neljas tööstusrevolutsioon ehk Industy 4.0 (Tööstus 4.0) Eesti majandust ja tööstuseid, kuidas saaksime sellest osa olla ning mis on tööstusliku konkurentsivõime eelisteks. Michal rääkis, et Eestis on hästiarenenud IKT-võrk ja kogemus ning alanud tööstusrevolutsioonis oleks Eesti toll teiste aitamine just oma IKT-kogemusega. Schlaga sõnul on väga oluline, et Eesti tööstusettevõtted uuriksid, kuidas nad saaksid Tööstus 4.0 laineharjal olla. „Me kuulsime konverentsil, et ka enamik Saksa ettevõtetest on väiksed või kesksuured ja nad oleksid Eesti ettevõtetele täiesti võrdsed partnerid,“ rääkis Schlaga.

Rahvusvaheline konverents Nordic Digital Day oli tänavu pühendatud Põhjamaade info- ja kommunikatsioonivaldkonna (IKT) innovatsioonile ja reformidele, mille üle tunnevad riigid erilist uhkust. Konverentsil astusid üles esinejad Rootsist, Taanist, Norrast, Islandist, Soomest ja Eestist, et tõsta esile revolutsioonilisi projekte, millel on suur mõju Põhjamaade inimeste ja ettevõtete igapäevaelule.

 

Carlo Ratti: Big Data on see, kui andmeid ei saa panna Exceli tabelisse

Carsten Møller Jensen Taani Rahandusministeerium Digiteerimise agentuurist ja Anders Krabbe Møller Frederiksbergi Digitaliseerimise keskusest rääkisid Taani riigi projektist Digital Post, mille eesmärk on muuta digitaalseks Taani valitsuse poolt väljastatavad kirjad. 90 protsenti Taani elanikest saavad juba praegu valitsuselt digitaalseid kirju. Sellise tegevusega säästab Taani riik aastas ligi 130 miljonit eurot ning praeguseks hetkeks on ainuüksi markide pealt säästetud 40 miljonit eurot.

Konverentsi külalisesineja, Massachusettsi tehnoloogiainstituudi Senseable City Labi direktor ja ettevõtte Carlo Ratti Associati asutaja Carlo Ratti keskendus sensorite ja portatiivse elektroonika kasvavale kasutamisele viimastel aastatel. Ühtlasi rääkis Ratti ka Big Datast ehk suurandmetest ning lihtsustas mõiste Big Data järgnevalt: „Big Data on see, kui andmeid ei saa panna Exceli tabelisse.“

Nordic Digital Day raames tutvustati ka Eesti e-Residentsuse taotlemise portaali, kus igaüks võib taotleda e-Residentsust. e-Residentsuse programmi juhi Kaspar Korjuse sõnul on e-Residentsus loodud selleks, et kasvatada digitaalset majandust, meelitada ligi uusi investeeringuid ja luua uusi ärisidemeid.

Guardtimei korraldatud seminaril „E-Narnia is a fairytale: The real cyber security resides in Estonia“ räägiti Eesti küberturvalisuse pädevusest. Guardtime tehnoloogia juht Matthew Johnson ütles semininaril, et uues maailmas ei ole küberrünnak ja –kuritegu enam midagi uut, kuid selle avastamine võib võtta aega. „Keskmine aeg küberkuriteo ja selle avastamise vahel on 229 päeva,“ rääkis Johnson. Teiste seas astus seminaril üles ka BHC Laboratory asutaja Lauri Allmann, kelle sõnul ei ole küberkriis sarnane ühegi teise kriisiga.

Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel toimuv ICT Week 2015 on piirkonna üks tähtsamaid info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teemanädalaid, mille keskmes on e-valitsemine ja e-residentsus, roheline IT, nutitööstus, finantstehnoloogia, riistvara areng ja muud teemad.

4 thoughts on “ICT WEEK 2015: küberturvalisus, innovatsioon ja „asjade internet“”

Kommenteerimine on suletud.