Fortumi ja Nissani koostöös paigaldatakse Põhjamaadesse 50 kiirlaadimispunkti

Fortum ja Nissan allkirjastasid 2012. aasta 25. septembril kiirlaadimispunktide alase koostöökokkuleppe. Selle eesmärk on luua elektrisõidukite kiirlaadimisseadmete taristu, mis muudaks sedalaadi sõidukid elujõuliseks alternatiiviks kõigile sõidukijuhtidele.

Vastsõlmitud koostööleppe alusel kavatsevad Nissan ja Fortum paigaldada 50 elektrisõidukite kiirlaadimisjaama strateegilistesse ja sobivatesse asukohtadesse Põhjamaade peamiste maanteede ääres. Selle projekti näol on tegemist Põhjamaade mahukaimate kiirlaadimisprojektide hulka kuuluva lahendusega. Koostöö esmane eesmärk on võimaldada elektrisõidukite juhtidel sõita ühest Põhjamaade pealinnast teise: Kopenhaagenist Stockholmi, Oslost Helsingisse.

Fortum vastutab projekti raames kiirlaadijate süsteemilahenduste, paigalduse ja teeninduse eest. Fortumil on üle kümne aasta pikkune elektrisõidukite laadimislahenduste väljatöötamise kogemus. Fortumi „Charge & Drive“ lahendus rajaneb kõrgtehnoloogilisel IT-süsteemil, mille abil jälgitakse laadimisjaamade tööd ja korraldatakse nende hooldust. Selle süsteemi abil on võimalik ka laadimise eest tasuda.

„Jätkame oma Charge & Drive lahenduse arendamist ja astume koos meie uue partneri Nissaniga olulise sammu tuleviku elektrisõidukite ühiskonna suunas,“ ütles Fortumi Charge & Drive suuna ülem Johan Ander.“ „Charge & Drive süsteem muudab elu lihtsamaks nii elektriautodele laadimisvõimaluste pakkujail kui ka oma autosid laadida soovivatel elektrisõidukite juhtidel.“

Laadimistaristu väljaarendamine kuulub kahtlematult peamiste faktorite hulka, mis suurendavad tarbijate huvi elektrisõidukite kui eelistatud transpordiliigi vastu. Selliste „roheliste koridoride“ loomise läbi Põhjamaades annavad Nissan ja Fortum suure panuse elektrisõidukite muutmisse vastupandamatuks alternatiiviks kõigile sõidukijuhtidele.

„Elektrisõidukite valdkonnas soovib Nissan olla maailmas turuliider. Meie strateegia rajaneb pikaajalisel kõikehõlmaval lähenemisel, mis pelgalt toodetele keskendumise asemel tähtsustab ka terviklahendusi. Koos Fortumi sarnaste partneritega soovime anda oma panuse elektritranspordi keskkonna ja infrastruktuuri arendamisse. Elektrirevolutsioon on juba alanud ja tagasiteed meil selle juurest enam ei ole. Ainus küsimus seisneb selle tehnoloogia levimise kiiruses ja meie usume kindlalt, et sõidukite ja elektrienergia tootjate vaheline tihe koostöö kiirendab seda protsessi oluliselt,“ ütles Nissan Nordic Europe tegevjuht Jacek Gorski.

Tehnilised andmed:
Paigaldatavad laadimisjaamad sobivad nii DC kui ka AC kiirlaadimiseks, kusjuures laadimispunkti ligikaudu 50 kW suurune DC laadimisvõimsus täidab Nissan LEAF või mis tahes teise CHAdeMO süsteemiga ühilduva elektrisõiduki akud kuni 80% ulatuses vaid 20 minutiga. AC laadimisrežiimil on maksimaalseks võimsuseks ligikaudu 43 kW. Nissani väljatöötatud kiirlaadija rajaneb patenteeritud tehnoloogilisel läbimurdel ja sel on kõiki Euroopa riike kattev CE ja TUV sertifitseering. Nissani uued kiirlaadijad võimaldavad kõigil ühilduvate elektriautode juhtidel laiendada oma sõiduraadiust ja võtta ette senisest oluliselt pikemaid reise.

Fortumi eesmärk on toota energiat, mis muudab praeguste ja tulevaste põlvkondade elu paremaks. Ettevõte pakub jätkusuutlikke lahendusi, mis vastavad madala heitmetaseme, ressursitõhususe ja energiakindluse nõuetele ning tagab meie aktsionäridele hea kasumi. Fortumi tegevused hõlmavad elektri- ja soojusenergia ning nendega seotud ekspertteenuste tootmist, nendega varustamist ja müüki.

Fortumi tegevus on keskendunud Põhjamaadele, Venemaale, Poolale ja Läänemere piirkonnale. Tulevikus pakub Euroopa ja kiiresti arenevate Aasia energiaturgude integreerimine lisakasvu võimalusi. 2011. aastal oli Fortumi käive 6,2 miljardit eurot ning võrreldav tegevuskasum 1,8 miljardit eurot. Fortumis töötab ligikaudu 10 800 inimest. Ettevõtte aktsiad on noteeritud NASDAQ OMX Helsingi börsil.