EMT: Android ja Symbian SMS viirus levimas

ANDROID-TROJAN-VIRUS-600x223
Hoiatus! SMS-i teel on hakanud levima Android ja Symbian telefonide nakatamiseks mõeldud viirus. Saabub SMS sisuga: „Privet, tut fotki http://bit.ly/YJrDjG kak tebe?“ Kui telefoniga minna viidatud lehele, avaneb venekeelne lehekülg, mis viitab, et telefoni brauseri jaoks on olemas uuendus ning alustatakse installifaili alla laadimist. Kui telefoniomanik tarkvara installeerimiseganõustub, paigaldatakse telefoni isepaljunev pahalane, mis hakkab saatma sama sisuga SMS-e kõikidele telefoniraamatus olevatele kontaktidele.

Kui telefoniomanik installeerimiseks nõusolekut ei anna, siis viirust telefoni ei paigaldata. Kõikides telefonides on vaikimisi ka keelatud tundmatutest allikatest pärit rakenduste installeerimine ning selle võimaldamiseks peab kasutaja kõigepealt seadeid muutma. Kokkuvõttes: viirus ei tule ise telefoni, aga kolmandate osapoolte rakenduste installeerimist lubades ja konkreetse tarkvara installeerimisele nõusolekut andes on võimalik see viirus enda telefoni laadida.

Kui telefon on juba nakatatud, saab esimese lahendusena kasutada telefonidele mõeldud viirusetõrjerakendusi ning püüda nende abil viirus eemaldada. Kui sellest abi ei ole, aitab täielik tehaseseadete taastamine (kogu sisu telefonist kustutatakse).

Viirust on tänaseks päevaks allalaetud juba 2729 korral.

Üldine hoiatus: ärge kunagi installeerige kolmandate osapoolte rakendusi tundmatutest allikatest! Lisalugemist leiate siit: https://www.emt.ee/abi/seadmete-turvalisus).