Elektrooniline hääletamine on muutunud oluliselt vaadeldavamaks

valimised

Täna, 13. septembril avalikustati interneti hääletusel kasutatav hääle kontrollimise rakenduse lähtekood. „Kohalikel valimistel rakendatakse esmakordselt katseliselt verifitseerimist ehk valija võimalust kontrollida oma häält. Verifitseerimine annab elektrooniliselt hääletanule võimaluse nutitelefoniga kontrollida oma hääle korrektset jõudmist valimiste kesksüsteemi. See tähendab, et valijal on võimalus oma silmaga veenduda, kas tema antud hääl jõudis ikka soovitud kandidaadini. Kontrollimine võimaldab tuvastada kasutaja arvutis olevat võimalikku kahjurvara,“ selgitas Elektroonilise Hääletamise Komisjoni liige Sven Heiberg.

Hääle kontrolli teostamiseks on vaja Android-operatsioonisüsteemil põhinevat nutiseadet, kuhu tuleb paigaldada spetsiaalne rakendus, mis kontrollimiseks vajalikku protokolli täidab. Täna avalikustati kontrollrakenduse lähtekood. Igal kasutajal tekib võimalus veenduda ametliku kontrollrakenduse vastavuses protokollile või protokollile vastavat kontrollrakendust ise programmeerida.

Kontrollrakenduse lähtekood on kõigile kättesaadav aadressil https://github.com/vvk-ehk/ivotingverification. Lisainfo http://www.vvk.ee/valijale/e-haaletamine/e-dokumendid/

Siduva tulemusega elektroonilisi hääletamisi on Eestis korraldatud alates 2005. aastast. 2011. aasta Riigikogu valimistel kasutas seda hääletusviisi 140 846 inimest.

valimised