Ämari lennubaasi asub õppuse ajaks kaheksa ründelennukit

Foto: Gen Vagula
Foto: Gen Vagula

Täna saabuvad Eestisse Ameerika Ühendriikide neli ründelennukit A-10 lisaks eile saabunud neljale A-10, et osaleda õppusel Sabre Strike.

Õppusega seotud lennutegevus toimub ajavahemikul 8. juunist kuni 18. juunini, nädalavehtuseks praegu lennutegevust planeeritud ei ole. Igapäevased harjutuslennud toimuvad hommikuti, orienteeruvalt ajavahemikus 9.00 kuni 12.30 ning pärast lõunat orienteeruvalt kell 13 kuni 16. Enamus lende toimub Ämarist Läti ja Leedu polügoonidele, samuti Eesti kaitseväe keskpolügoonile, kus kasutatakse ka õppemoona. Lennud polügoonidele võivad toimuda madallendudena.

Õppuse ajal lendavad Eesti õhuruumis lisaks ründelennukitele ka transpordilennukid C-30J, mis harjutavad Nurmsi lennuvälja kohal lasti heitmist ning samuti maanduvad seal. Läänemere piirkonnas lendavad ka strateegilised pommitajad B-52. Eesti õhuruumis võib neid märgata keskmistel ja suurematel kõrgustel.

Eesti õhuväe ülesanne õppusel on osutada siin baseeruvatele lennuüksustele vastuvõtva riigi toetust ning tagada kogu militaarlennutegevuse juhtimine ja kontroll ning selleks vajalik õhuseire Eesti õhuruumis.

Juunis toimub Läänemere piirkonnas kaks õppust – mereväe õppus BALTOPS (5. – 20. juuni) ning maaväe õppus Saber Strike (1.-19. juuni), mille maapealne tegevus toimub peamiselt Adaži harjutusalal Lätis.

Seoses õppustega baseerub Ämari lennubaasis kaheksa ründelennukit A-10 koos ligi 150 õhuväelasega. Ründelennukid kuuluvad Ameerika Ühendriikide Marylandi rahvuskaardi lennuüksusesse, keda seob Eesti õhuväega pikaajaline koostöö.

Maapealsete märkide ründamiseks ning maaväe lähitoetuseks mõeldud ühemeheline ründelennuk A-10 Thunderbolt II on tuntud oma manööverdusvõime ning madalalt ja aeglaselt lendamise võimete poolest. Samuti on ta kuulus oma pardarelvade täpsuse poolest. Lennuki loomise lähtekohaks võeti 30mm kaliibriline seitsmetoruline pardakahur ning lennuk konstrueeriti niiöelda selle ümber. Tolle soomustläbistavat laskemoona kasutava pardakahuri nominaalne laskekirus on 4200 lasku minutis

A-10_Thunderbolt_II_In-flight-2

One thought on “Ämari lennubaasi asub õppuse ajaks kaheksa ründelennukit”

Kommenteerimine on suletud.