Share
Aasta pärast avab EXPO-l uksed Eesti paviljon

Aasta pärast avab EXPO-l uksed Eesti paviljon

EAS
Täpselt aasta pärast, 1. mail 2015 avab maailmanäitusel EXPO Milano uksed Eesti multifunktsionaalne kastidest paviljon.

Itaaliasse Milanosse kerkib kolmekorruseline multifuntsionaalne kastidest paviljon koos Eesti edulugude ja parimate toodetega. Suurimaks atraktsiooniks saab paviljonis olema kiikumine ja eestlaste leiutatud kiiking.

“Tänaseks on paviljoni projekteerimistööd jõudnud eelprojekti faasi. Hoone põhiplaanid on paigas ja maikuus algab Itaalias juba vundamendi ehitus. Paviljoni maapealne osa ehitatakse moodulitest Eestis. Aasta lõpus on plaanis paviljon detailidena Itaaliasse viia ja seal kokku monteerida,” ütles EXPO Eesti esinduse projektijuht Andres Kask. “Samaaegselt ehitusega paneme kokku tegevusprogrammi ja tegeleme ekspositsiooni loomisega,” lisas Kask.

Eesti paviljoni “Galery of__” filosoofia toetub demokraatlikele põhjamaistele väärtusele, mis austavad iga üksikisiku õigust eneseväljendusele ja loovusele. Paviljon on justkui dünaamilise demokraatliku väikeriigi mudel – avatud ja selle käekäiku saavad mõjutada kõik, kes seal toimetavad või seda külastavad. Moodustub ühislooming, mida on võimalik täiendada uute ideede ja kaasaegsete rakendustega. Paviljoni lõplik olemus kujuneb koos Eesti loojate ja partneritega, aga ka koos kõigi külastajatega, kellele antakse edasi kogemus Eestist looduse, tehnoloogia, kultuuri ja toidukunsti ühismõjus.

EXPO peateemaga “Feeding the Planet, Energy for Life” seovad paviljoni säästlik teostus ning selle hilisem taaskasutus. EXPO-l on esindatud orgaanilisest Eesti toorainest andekate peakokkade abiga valmiv toiduprogramm. Eesti püsiekspositsioon jutustab nii esimesel kui teisel korrusel loodusest sündinud Eesti lugusid, mis saavad uudse vormi ja funktsionaalsuse kaasaegse tehnoloogia ja disaini kaudu.

Maailmanäitus toimub 2015. aasta 1. maist kuni 31. oktoobrini Milanos. EXPO seekordseks peateemaks on toit kui eluks vajalik energiaallikas, rõhuga säästlikkusel ja innovatsioonil. Itaalia ootab EXPO-t külastama 20 miljonit inimest, lisaks 1 miljard virtuaalset külastajat. Tänasega osaleb EXPO-l kokku 147 riiki ehk 94% maailma rahvastikust. 60 riiki, sealhulgas ka Eesti ja teised Baltimaad ehitavad ise oma riigi paviljoni, ülejäänud saavad koha kobarpaviljonides.

Eestil on lepingu järgi õigus kasutada 1010 ruutmeetrist ala. Eesti naabriteks EXPO-l on Omaani ja Venemaa paviljonid.

Vabariigi Valitsus otsustas Eesti osalemise 2015. aasta maailmanäitusel 27. septembril 2012, delegeerides näitusel osalemise korraldamise Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele (EAS).

World EXPO on riikidevaheline maailmanäitus, mis toimub iga viie aasta tagant ja kestab kokku kuus kuud. Eesti on sel sajandil osalenud 2000. aastal Hannoveri EXPO-l ning 2010. aastal Shanghai EXPO-l.