Surfates mobiilsete operatsioonide meres

Olen nüüd ringiga tagasi jõudnud Windows Mobile platvormile. Vahepeal on proovitud erinevaid lahendusi, nii Androidi (Nexus One), Symbiani erinevaid telefone läbi aegade (alates Nokia 3230 mille failihaldur on kõige meelepärasem ja lõpetades Nokia N97 telefoniga millepuhul tunnen ma siiralt kaasa selle telefoni uuele omanikule), iPhone 3G (ning näppinud ka uuemaid 3GS kui ka 4 telefone) ning nüüd olen ma ikka tagasi Windows Phone peal. Miks?
Symbian – platvorm tundub vana ja iganenud ning kuigi seda on korduvalt uuendatud siis ka rakendused näevad välja sellised nagu nad on. Programmid on kirjud ning ühtset läbivat joont pole. See tundub selline rohkem telefoni operatsioonisüsteem, kuigi ta alus on väga põhjalik ja hea. Kuid vast pigem annabki tunda kõige rohkem see, et see pole algusest peale ehitatud puuteekraanidele mõeldes.

Windows Mobile – kuigi ka siin on rakendused väga kirjud on palju suurem vabadus sellele mida sa telefoniga teha saad. Tahad uut operatsioonisüsteemi versiooni? Pole probleemi. See on midagi mida nt. Symbianiga teha ei saa. Tahad muuta täielikult seda kuda telefon välja näeb? Pole probleemi. Ka arendusvahendid on vaieldamatult kõige mugavamad. Kuigi ilma tootjapoolse mudimisetta ei näe operatsioonisüsteem kõige parem välja siis vähemalt on see kodune ja see mida sa tead. Seal all jookseb Windows CE ning sellel on omad võlud ja probleemid. Kuid suures pildis võib öelda et kasutajakogemus on hea ning mugav. See operatsioonisüsteem pole kindlasti selline mida igaüks armastab kuid inimesele kellele meeldib täielik kontroll oma seadme üle on see vaieldamatult parim.

IOS (iPhone OS) – vast funktsionaalsuse poolelt kõige kuivem, kuigi uuendus uuenduse peale tuleb funktsionaalsust juurde, siis praeguseks tundub see juba vananenud platvormina? Miks? Sest nt. puudub interaktiivne avakuva. Või sellepärast, et kuigi rakendused näevad enamvähem samasugused välja puudub ühtne loogika. Ning Apple kvaliteet tarkvaraaruundustel on fenomenaalne. Viitaks siia kasutajakogemuse video sellest, mida saab iPhone 3G omanik kui paigaldab sinna Apple poolt ametlikult saadava tarkvaraauuenduse (vaata videot siit).

Android – vast kõige populaarsem neist siinpool arutatust. Ning ma näen tulevikus sellele suurt potentsiaali. Sellest võib saada vabalt järgmine de-facto operatsioonisüsteem nii nagu seda kunagi Symbian oli. Andorid areneb hetkel kiiremini kui ükski muu eelpool nimetatutest ning praegusel hetkel ütleks ma isegi, et see on palju parem kui IOS.

Üllatus esineja Windows Phone 7. Niipalju kui ma seda emulaatorist näppinud olen ja videosid näinud olen siis see tundub olevat kõige-kõigem operatsioonisüsteem. Kuigi selle esimene versioon tundub suhteliselt nuditud nagu IOS on sellel vähemalt korralikud arendusvahendid ning out-of-box on kõik hädavajalik kohe olemas. Ning see ühildub paljude teenustega mida enamus meist nagunii kasutab – Windows Live ja Xbox Live. Miinimum nõuded platvormile tagavad ainuüksi selle, et seadmed mis sellega tulevad on peajagu üle enamus konkurentide pakutavast. Jään huviga ootama juba lähiajal müügile jõudva platvormiga telefone, ehk on see just see mida ma olen oodanud?

PS: See on minu arvamus asjast ning ma ei pretendeerigi lõplikule tõele. Igasugune tagasiside on oodatud kommentaarides.