Riigiportaal eesti.ee saab täna 10-aastaseks

eesti.eeKümme aastat tagasi logisid riigiportaali eesti.ee esimesed kasutajad, kes said teha päringuid oma andmete kohta liiklusregistris, rahvastikuregistris ja haigekassas. Tänaseks on portaalis saadaval üle 400 avaliku e-teenuse.
Kõige sagedamini teatatakse portaalis elukohta, taotletakse vanemahüvitist ning vaadatakse oma andmeid rahvastikuregistris. Viirushaiguste perioodil ületavad aga infopäringud enda ravimiretseptide ja töövõimetushüvitise kohta kõiki teisi teenuseid. Päevas logib eesti.ee-sse keskmiselt 10 000 inimest. Kõige rohkem külastatakse portaali äripäeviti, eriti esmaspäeviti ja teisipäeviti.

Kasutajate tagasisidest selgub, et inimesed on väga huvitatud mitmesugustest teavitustest. “Suur huvi teavituste vastu näitab, et portaal liigub õiges suunas. Inimesel pole tegelikult vaja riigiga kuigi tihti suhelda ning selline vajadus või kohustus võiks endast ise märku anda,” ütles riigiportaali juht Mihkel Tikk. Populaarsemad teavitused riigiportaalis on tasuta märguanded juhiloa, tervisetõendi ja tehnoülevaatuse aegumise kohta. “Veel sel aastal muutub portaalis tehtud klikkide arv väiksemaks, sest olulisema personaalse info saab sisseloginud kasutaja kätte juba avalehelt. Samuti on eesti.ee arendajatel käsil portaali kohandamine tahvelarvutite ja mobiilide veebilehitsejate tarvis,” lisas Tikk.

Lisaks tuntumatele teenustele nagu Euroopa ravikindlustuskaardi taotlemine või enda andmete päring rahvastikuregistrist, on portaalis ka vähemtuntud, kuid oma nišis kasulikke võimalusi. Näiteks saab inimene määrata endale õnnemängu piirangu ehk kasiinokeelu, laadida tasuta alla notari juures allkirjastatud dokumente ning uurida, millal tuleb uuesti lemmiklooma vaktsineerida. Kokku on eri teenuseid portaalis rohkem kui 400.

Portaali sisenetakse kõige rohkem pangalingi kaudu. Samas soovitab Riigi Infosüsteemi Amet eelistada ID-kaarti või mobiili ID-d, sest panga kaudu sisenedes ei ole võimalik kõiki teenuseid tarbida, näiteks notariaalseid dokumente alla laadida ega digiallkirja nõudvaid taotlusi (näiteks elukohateadet) allkirjastada.

2012. aasta suvel TNS EMORi tehtud uuringust selgus, et ligi kolmveerand 16-74-aastastest inimestest on igapäevased internetikasutajad. Neist omakorda on eesti.ee-d kasutanud iga teine. Portaali teab kaks kolmandikku internetikasutajatest. Samast uuringust selgub, et enamik portaali külastajatest on portaali toimingutega rahul.