Jõhvi haigla integreerib koostöös Vaata Maailmaga tegevusteraapiatesse robootika - 13. august 2018
Uus ID-kaardi rakendus DigiDoc 4 jõuab arvutitesse - 3. juuli 2018
Eesti ettevõtted investeerivad enam seadmetesse, mitte inimestesse - 3. juuli 2018
Eleringi uus kaardirakendus näitab vabu liitumisvõimsusi kogu Eestis - 30. juuni 2018
Siemens tarnib Elektrilevi OÜ-le elektri mõõteandmete haldussüsteemi pilveteenusena - 30. juuni 2018
Pirita Selveri juures olev elektroonikajäätmete kogumispunkt suletakse - 30. juuni 2018
Riigiportaali vahendusel edastab riik miljon teadet aastas - 30. juuni 2018
Viasat Sport Baltic näitab tänasest spordiülekandeid 24/7 HD-kvaliteedis - 30. juuni 2018
Reaalerialade tudengid saavad kandideerida Skype’i välisõpingute magistristipendiumile - 30. juuni 2018
Kaspersky Lab uuris välja, milleni võib viia lemmikloomade jaoks mõeldud nutividinate kasutamine - 30. juuni 2018
President Ilves: Eestit ja Bulgaariat seob tulevik
„Me mõlemad teame, mida tähendab tagasipöördumine Euroopasse. Me mõlemad teame, mida tähendab totalitaarse ja allasurutud ajastu järel õigusriigi, demokraatia ja turumajanduse loomine. Me mõlemad oleme sellega toime tulnud,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves eile pidulikul õhtusöögil Eestisse ametlikule visiidile saabunud Bulgaaria riigipea Rosen Plevneliev’i auks.
„Nüüd on Eesti ja Bulgaaria Euroopa Liidu piiririigid, üks idas ja teine lõunas. Liitlastena Euroopa Liidus ja NATO-s on meil aga lähedane arusaam ümbritsevast maailmast, ka takistustest, mis meil ületada tuleb,“ kõneles president Ilves.
„Siin näen ma meie kahe maa koostööd aina rohkem põimuvat. Nii Eesti kui ka Bulgaaria on käitunud globaalses finantskriisis vastutustundlikult ning me nõustume mõlemad retseptiga, mis Euroopa ehk aeglaselt, kuid siiski surutisest välja veab – selleks on kokkulepetest kinni pidamine, arukas rahandus- ja majanduspoliitika,“ ütles Eesti riigipea.
Ta meenutas, et juba viie aasta pärast, 2018. aastal, on Eesti ja Bulgaaria esmakordselt Euroopa Liidu eesistujariigid ning ettevalmistus selleks, omavahelised kontaktid ja arutelud muutuvad kindlasti järjest ja järjest tihedamateks ning lähendavad seeläbi ka meie maid.
Hiljuti Eestisse loodud Euroopa Liidu IT-agentuuri juht Krum Garkov on pärit Bulgaariast. President Ilvese sõnul saab selles näha, et nii eestlastel kui ka bulgaarlastel on tõsine huvi ja sügav arusaam infokommunikatsioonitehnoloogia valdkonnast.
„Nii jõuamegi meie riikide laiapõhjalise IKT-alase koostöö tulevikuni. Teie, härra president, mõistate seda tänu oma ettevalmistusele ja isiklikele tehnoloogiateadmistele kindlasti väga selgelt. Teades Bulgaaria aktiivsust küberkuritegevusega seotud probleemidega tegelemisel, on mul nüüd hea võimalus kutsuda Bulgaaria liituma Tallinnas paikneva NATO küberkaitse keskusega,“ ütles Eesti riigipea.
Laiemaltki näeb ta Eesti ja Bulgaaria edasistes suhetes olulist kohta e-teemadele, ehk sellele, kuidas kasutada infotehnoloogia lahendusi meie igapäevase elu korraldamisel oma riikide ja kodanike hüvanguks: „Eesti on valmis Bulgaariaga jagama e-valitsuse kogemust ja lahendusi, olgu see näiteks e-politsei või e-tervishoid. See kõik pole pelgalt meie kahe riigi teema, vaid kogu Euroopa küsimus, mida Eesti ja Bulgaaria saavad koos ja teineteist toetades edendada.“
E-lahenduste kasutuselevõtt ja küberturvalisusega tegelemine on teemad, millega ei saa viivitada, rõhutas president Ilves ning jätkas: „Siin ei saa oodata, nagu tegid kaks kitsal sillal kohtunud Gabrovo autojuhti, kellest kumbki ei tahtnud tagurdamiseks bensiini raisata: üks neist hakkas ajalehte lugema, lootes teise lahkumisele, ent too hõikas hoopis, et kui ajaleht läbi saab, siis tema tahab ka seda seal sillal lugeda. Meil teiega sellist aega ei ole.“
Eesti riigipea avaldas ka lootust, et üha rohkem bulgaarlasi leiaks tee Eestisse ning eestlasi Bulgaariasse, olgu tegemist siis turistide, ärimeeste, e-valitsemise ekspertide või korvpallikoondistega, sest: „Eestit ja Bulgaariat seob tulevik.“