Miks ei tööta HTML5 YouTube Mozilla Firefoxiga?

Minult on palju küsitud millal saab HTML5 toe Mozilla Firefox, millele ma olen vastanud alati, et see on juba olemas osaliselt 3.5 alates. Tänasel päeval ei toeta veel mitte ükski veebilehitseja täielikult HTML5 standardit peamiselt sellepärast, et see on veel nii värske.

Põhiline probleem on aga see, et YouTube ei tööta Mozilla Firefoxiga HTML5 versioonis. Miks on see nii?  Nimelt Apple armastab H.264 videoformaati, ning paljud teised firmad kah. Seda kasutatakse kohtades nagu Blu-Ray filmid, YouTube, iTunes, DVB ja paljudes teistes kohtades. Kõik oleks justkui kena, kuid mitte päris.

Nimelt maades, kus on võimalik patendeerida tarkvara algoritme tuleb selle eest maksta autoritasusid ning need summad ei ole väikesed. Seda kogub suhteliselt pisike firma, MPEG LA. Hiljuti teatasid nad, et ei kogu interneti video mahamängimise eest autoritasusid kuni 31. Detsember 2015. Teised litsentsitasud sealhulgas ka need mis vajalik video loomiseks jäävad endiselt jõusse.

Mozilla on pikka aega seisnud üksi alternatiivse videoformaadi toetamisel – OggTheora. OggTheora erineb teistest videoformaatidest sellepoolest, et on tõeliselt vaba kõigile kasutamiseks ega sea mingeid piiranguid selles osas. Google oma mobiilses operatsioonisüsteemis Android on valinud just Theorarm (ajaveebipostitus) oma videokoodekiks liitudes nii Mozillaga vaba tuleviku eest seismisel.

Miks aga ei võiks implementeerida lihtsalt H.264 videoformaati ja maksta hiljem vajadusel litsentsitasusid? Selleks, et sellest aru saada peame muutma oma vaatenurka veidikene. Nimelt on Mozilla üks pikaajalisi eesmärke seista selle eest, et internet oleks vaba kõigile, selleks on isegi eraldi alamprojekt Mozilla Drumbeat. Kui internet on aga täis ainult H.264 formaadis videot siis oleks nt. keeruline tulla turule uue veebilehitsejaga, kuna selleks, et lihtsat asja nagu Video mahamängimine töötaks on vaja maksta litsentsitasusid. Suurtel firmadel nagu Microsoft või Mozilla pole see probleem aga uuel tegijal küll.

Teen siinkohal ka võikese kokkuvõtte sellest kes mida toetab ja mis versioonist alates.

Video formaat
Ogg Theora H.264/MPEG-4 AVC
Internet Explorer Ei 9.0
Mozilla Firefox 3.5 Ei
Google Chrome 3.0 3.0
Safari Ei 3.1
Opera 10.50 Ei