Kes loovad tehnilisi standardeid alates ITKst kuni elektrienergeetikani?

5.-7. oktoobril on Tallinnas mõjuka rahvusvahelise inseneriorganisatsiooni IEEE Region 8 (Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika) aastakoosolek. Üritus toimub Tallinna Meriton Spa hotellis (Paldiski mnt 4).

IEEE Eesti sektsiooni esimees ja TTÜ vilistlane Urmet Jänes: „IEEE aastakoosolek on Eestile sama kasulik kui Eurovisiooni korraldamine. IEEE Region 8 koosoleku Eestis toimumisega saame oma inseneridest kolleegidele välismaal näidata ja selgitada kõrgtehnoloogilist Eestit, näiteks videokõned suurtele ja väikestele ekraanidele ning muidugi digiallkirja väljatöötamine ja ulatuslik kasutamine. See, mis on Eestis elementaarne, pole seda mitte isegi väga arenenud Euroopa riikides ega USAs.“

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) tegeleb paljude rahvusvaheliste algatuste koordineerimisega, sealhulgas ka rahvusvaheliste standardite väljatöötamisega, kattes valdkondi elektrienergeetikast kuni IKT-ni. Näiteks on IEEE välja töötanud WiFi standardid ning praegu arendatakse targa elektrivõrgu (smart gridi) standardeid.

IEEE on maailma suurim kutseorganisatsioon, mis edendab tehnoloogilisi uuendusi, et parandada inimkonna heaolu ja tõsta elukvaliteeti. Organisatsiooni kuuluvad tunnustatud insenerid alates ITK-st, energeetikast ja lennundusest kuni biomeditsiinitehnoloogiani.

IEEE-l on 390 000 liiget 160 riigist. Organisatsiooni ridadesse kuulub 23 nobelisti. Näiteks sai Guglielmo Marconi Nobeli füüsikapreemia 1909, nagu ka 2000. aastal kaasaegse arvutikiibi leiutaja Jack S. Kilby.

IEEE Eesti harus on 120 liiget alates IT tudengitest ja lõpetades tipp-teadlaste ning -inseneridega mikroenergeetika, IKT ja teistel insenerialadel. Näiteks TTÜ rakenduselektroonika professor ja leiutaja Mart Min ning akadeemik Endel Lippmaa. Sarnaselt IEEE globaalse organisatsiooniga populariseerib ka Eesti haru inseneriametit, eriti noorte hulgas, ning tegeleb oma liikmete arendamisega.

TAUST
IEEE on rahvusvaheline organisatsioon, mis arendab ja edendab uute tehnoloogiate kasutuselevõttu kogu maailmas. IEEE on 1884. aastal asutatud vabaühendus.

IEEE president on tunnustatud ameerika optikainsener Gordon Day, kes on välja töötanud ka optilise kiu parameetrite mõõtmise standardid. IEEE Region8 direktor on horvaatia elektri-insener Marko Delimar. IEEE presidentide hulka on kuulunud ka näiteks telefoni leiutaja Alexander Graham Bell (aastail 1891–1892) ning Hewlett-Packardi asutaja William (Bill) Redington Hewlett (1954).

PROGRAMM
www.ieeer8.org/category/committee/meetings/2012-october-tallinn/