Kas Mozilla Firefox sobib endiselt ärikeskondadesse?

Uus Firefoxi versioon iga 6 nädala pärast, hiljuti tuldi välja Firefox 5, suve lõpuks juba Firefox 6, 18 kuu pärast Firefox 25. Vast kõige olulisem on mõista, et eelmise versiooni tugi lõppeb siis kui saabub uus versioon, mis sisuliselt sunnib kasutajaid uuendama iga kahe kuu tagant uue versiooni peale kui nad ei taha jääda ilma turvaparandusteta. See mudel on võetud üle Chromelt ja on ilmselt parim näide sellest kuidas minnakse ehk agiilsete metoodikate liigsele rakendamisele.

Probleemid tekivad ärikeskkondades. Näiteks ei ole Firefox siiamaani saadaval .msi pakendina mis tähendab seda, et paigaldamine üle Active Directory on keeruline. Selle jaoks on kolmanda osapoole tarkvara tarvis kasutada, FrontMotion on üks mis seda pakub. Kuid meil on veel tarvis lahendada teised mured – rakendusi on tarvis testida, pistikprogrammid üle käia, õppematerjalid kaasajastada, kasutajatele koolitused teha jne. See kõik võtab aega, paljud firmad leiavad ennast alles praegu valmis üle minema Firefox 4 versiooni peale, kuid praegu tabab neid suhteliselt valus hoop kõhtu – Firefox 4 ei ole toetatud kuna Firefox 5 on väljas. Ning kahe kuu pärast pole Firefox 5 toetatud kuna Firefox 6 on väljas.

Vana mudel andis selge ülevaate, versioon.täiendus.turvauuendus stiilis oli kerge jälgida. Niikaua kuni esimene versioon ei muutunud, ei muutunud ka miskit olemasoleva funktsionaalsuse osas. Täiendusega võis tulla küll funktsionaalsust juurde kuid see ei lõhkunud midagi ära. Ning turvauuendus oli väga ohutu, seda võis näha juba samal päeval oma tööarvutis. Selline mudel on tegelikult samavana kui on UNIX ja see töötab väga hästi. Uus mudel aga sisuliselt tähendab iga kahe kuu tagant uut versiooni, mis võib endas sisaldada uut funktsionaalsust ja asjad mis töötasid vanas versioonis võivad katki olla uues versioonis. Allpool on hea ilustratsioon sellekohta miks veel draftides olevate asjade toetamine ei ole kõige targem idee.

Selline seisukoht on risti vastupidine näiteks Microsofti omale. Ari Bixhorn (ta töötab IE tiimis) ajaveebist võib lugeda järgmisi väljavõtte.

  1. Enterprises have always been, and will always be, an important focus of ours.
  2. For corporate customers, we’ll support each version of Internet Explorer as long as the latest version of Windows that it runs on is supported. For example, Windows 7 Enterprise is supported through January 2020.  Internet Explorer 9 will therefore also be supported through January 2020.

See on üheltpoolt kurb teiselt-poolt armas. Armas on Microsofti poolne pühendumus teiselt-poolt on see kurb, kuna see võib endaga kaasa tuua järjekordse IE6 tsenaario.

Vana Firefoxi mudel toimis hästi, kus nii aasta-kahe tagant tuli välja uus versioon mis tõi endaga palju muutusi kaasa ja vahepeal olid vaid täiendused ja turvaparandused. Ühelt-poolt on paljud Mozilla tegelased meelt, et peaks kopeerima Ubuntu pealt mudeli, kus on LTS väljaanne mis on toetatud aasta-kaks ja sellega paralleelselt käib siis kaasas tavaline, iga kahe kuu tagant uus versioon teiselt-poolt ei soovi teised Mozilla tegelased sellele ressursse inverteerida. Vast kõige kurvem on see, et Mozilla juhtkond on aastatega aina rohkem ja rohkem kommuunist kaugenenud ja muutunud üha rohkem korporatsiooni moodi tegutsevaks üksuseks (hea näide on vast Spread Firefox kui sellise kadumise areenilt.

Minu hinnangul, kui Mozilla ei muuda oma seisukohta ärikeskondade osas siis pikka lusti ja lillepidu seal sellega ei ole ja tulemus on Mozilla jaoks kurb kus võidakse kaotada sadu tuhandeid Mozilla kasutajaid. Vähemalt hetkel tundub, et Mozilla juhtkonnale need asjad korda ei lähe.

2 thoughts on “Kas Mozilla Firefox sobib endiselt ärikeskondadesse?”

Kommenteerimine on suletud.