ID kaart ja Windows 7

ID kaart on Eesti lipulaev kuid põhjaliku juhendit Windows 7 selle paigaldamiseks ja seadistamiseks pole. Peale mõnda aega pusimist sai ka vastav asi ära tehtud. Olen ühtlasi ka kogu tööprotsessi dokumenteerinud ning jagan seda nüüd kõigiga. Enam ei olegi vaja “Seista ühel jalal, teha kolm prääksuga kükki ja palvetada loojuva päikese suunas kolm korda Allah akbar”.

1. Tee arvutile värske käivitus. Millegipärast võivad tekkida komplikatsioonid pikalt töötanud arvutitega. Sisesta ID kaardilugeja arvutisse ning ID kaart kaardilugejasse. Oota kuni Windows on lõpetanud draiverite paigalduse.

2. Internet Explorer tuleb käivitada kõrgendatud õigustega. Selleks ava menüü parema klõpsuga  ja vali “Käivita administraatorina”. See on tähtis kuna vastasel juhul tarkvara paigaldamine ei õnnestu.

3. Mine installer.id.ee lehele ning paigalda tarkvara vastavalt seal tekkivatele juhistele.

3.1 Firefoxi või Thunderbirdi seadistamise ebaõnnestumisel lae alla siit tarkvara. Sulge Firefox kui see on lahti ning eemalda ID-kaart lugejast. Seejärel käivita tarkvara parem klõpsuga ja vali “Käivita administraatorina”. Järgi ekraanile tulevaid juhiseid.

4. Käivita ID-kaardi utiilit (kontrolli enne, et ID-kaart oleks ID-kaardi lugejas). Vali ribamenüüst Sertifikaadid -> Automaatne registeerimine -> Väljas. Seejärel sulge ja taasava utiliit. Küsitakse, kas soovite registreerida sertifikaadid, vastake jah.

4.1 Serifikaatide uuendamiseks tuleb vajadusel minna siia lehele. Ent taaskord tuleb Internet Explorer käivita elaveeritud õigustega.

4.2 Julged võivad proovida ka uuemat ID-kaardi utiliidi test versiooni kus pole vaja menüüde sügavustes kolada. Kätte saab selle siit.

5. Paigalda Java viimane versioon ametlikult kodulehelt ning taaskäivita oma arvuti. Peale seda võid asuda ID kaarti kasutama.

5.1 Kui kasutad 64-bitist versiooni Windows 7 siis pead ka Internet Explorer (64-bitine) läbima Java paigaldamise. Vastasel juhul töötab Java vaid 32-bitises režiimis.

5.2 Osadel juhtudel on tulemüüri seaded väga kõrgeks seatud. Sellistel juhtudel pead lisama autentimist nõudvad lehed “Usaldusväärsed kohad” alla. Selleks mine “Tööriistad-> Interneti-suvandid-> Turvalisus -> Usaldusväärsed kohad -> Lisa”

6. Soovitatav on teha arvuti taaskäivitus.

 1. ID kaart lugejasse.
 2. Käivita IE administraatorina
 3. Mine http://installer.id.ee ja installeeri omale DigiDoc klient ja id kaardi utiliit.
 4. Pange tööle ID-kaardi utiliit.
  1. Vaadake, et andmeid loeks.
  2. Lülitage välja automaatne sertifikaatide registreerimine (Sertifikaadid -> automaatne registreerimine -> väljas).
  3. Pange kinni utiliit.
 5. Pange uuesti tööle utiliit.
  1. Küsitakse, kas soovite registreerida sertifikaadid ja vastake jah.
  2. Pange kinni utiliit.
 6. Minge saidile, kus soovite autentida ID kaardiga (ntx https://id.swedbank.ee )
  1. Peate lisama saidi, mis nõuab ID kaardi autentimist, panema oma Trusted saitide hulka IE –s.
   1. Tools -> Internet Options -> Security -> Trusted Sites
   2. Kui ei lisa, siis tundub et sertifikaatidele ligi ei minda ja neid ei pakuta.
  2. Sisestades oma swedbanki kliendi numbri ja vajutades nuppu autendi ID kaardiga järel küsitakse, kas soovite oma ID kaardi sertifikaati autentimiseks kasutada – öelge jah (võite ka sertifikaati vaadata jne).
  3. Küsitakse PIN 1 –te.
  4. Olete sees 🙂