EMT 4G võrk saab kaheaastaseks

emt-4g

Täna kaks aastat tagasi, 17.detsembril 2010, avas EMT Eesti esimese 4G võrgu. Maailma esimese 4G võrgu oli TeliaSonera avanud Rootsis ja Norras aasta varem, EMT võrgu näol oli tegu maailmas 11. uue põlvkonna võrguga.

„EMT 4G võrgu avamise näol on tegu ka mitteametliku maailmarekordiga, kus litsentsi saamisest võrgu avamiseni kulus kõigest kuus minutit,“ meenutas EMT tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste. „Kuna eelnevalt olid toimunud põhjalikud testid, piisas litsentsi saamise järel võrgu avamiseks piltlikult öeldes tõesti ainult nupuvajutusest.“

EMT 4G võrk katab praegu 70% rahvastikust ja 35% territooriumist. Kogu Eesti saab EMT 4G leviga kaetud 2014. aasta lõpuks.

EMT mobiilse interneti paketi valinutest otsustab juba üle 50% 4G internetiühenduse kasuks.

4G pakub kasutajale mobiilse interneti kiiruseid kuni 100Mbit/sek (reaalsed saavutatavad kiirused jäävad keskmiselt vahemikku 20-60Mbit/sek) ja üleslaadimiskiiruseid kuni 50Mbit/sek (reaalsed keskmised kiirused 5-20Mbit/sek). Kuna 4G võrgus on ka väiksem hilistumine (latentsus), muudab see 4G eriti atraktiivseks reaalajas teenuste pakkujatele ning meelelahutuse poolelt videosisu tarbijatele.

4G teenuseid on kasutatud ka online-ülekannete tegemiseks. Näiteks kandis Delfi-TV suvel internetti üle Pirital toimunud Euroopa- ja maailmatasemel purjelaua- ja lohesurfivõistlusi ning EMT Rullituuri korraldajad on teinud etappide ülekandeid internetti.

Erinevate internetiseadmetega (modemid ja ruuterid) on olnud võimalik EMT 4G kiiret internetti kasutada juba kaks aastat. Jaanuaris 2013 avab EMT 4G interneti kasutamise võimaluse ka nutitelefonidele.

Tele2 avab oma 4G võrgu mobiiltelefonidele kasutamiseks 2013. aasta esimeses pooles.