Share

Eesti alustab üliterava pildiga HDTV otseülekandeid Eurovisioonilt

eurovision_song_contest_2009_logo

Täna õhtul jõuab eetrisse esimene kõrgeraldusega HDTV otseülekanne Moskvas toimuvast Eurovisiooni lauluvõistlusest, mis on üliselge pildiga nähtav kõikjal üle Eesti.

Täna kell 22.00 alustatakse kõrgeraldusega otseülekannet Eurovisiooni lauluvõistluse esimesest poolfinaalist Moskvas. Ülehomme, 14. mail jõuab samal kellaajal eetrisse teine poolfinaal, kus võistlustules on ka Eesti esindaja Urban Symphony. Laupäeval, 16. mail samuti kell 22 on HDTV formaadis nähtav 54. Eurovisiooni lauluvõistluse finaal. Vahepealsel ajal on HDTV kanalil eetris videoklipid.

Kõrgeraldusega otseülekanne Eurovisioonilt tehakse Eesti Rahvusringhäälingu, Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni ning telekanalite tehnilise edastuse eest vastutava AS Levira koostöös. Kõrgeraldusega televisiooni (HDTV, High Definition Television) saavad tasuta näha kõik tavaantenniga vastuvõetava digilevi vaatajad, kel on HD-toega digiboks või digiteler.

Kõikjal üle Eesti saab HDTV ülekannet Eurovisioonist vaadata tavatelevisioonist oluliselt teravama pildiga formaadis 720p. Digilevi tasuta programme jälgiv televaataja leiab selleks oma digiteleri või digiboksi programmide loetelust uue telekanali nimega „ETV HD TEST“.

Juhul, kui HDTV kanaleid programmivalikus näha pole, on soovitav teha oma digiboksis või digiteleris uus kanalite otsing. Juhiseid selleks saab seadme kasutusjuhendist. Televaatajad, kellel puudub kõrgeraldusega televisiooni toetav digiboks, HDTV kanalite valimise järel pilti ei näe.

Digilevi on õhu kaudu leviv ning tavaantenniga vaadatav digitaalne televisioon. Digilevis on kõikjal üle Eesti territooriumi nähtavad nii tasuta leviga üleriigilised telekanalid kui ka tasulised kodumaised ja rahvusvahelised teleprogrammid, mida seni ainult kaabeltelevisiooni või satelliit-tv vahendusel vaadata sai. Digitaaltelevisiooni iseloomustab senisest palju suurem telekanalite hulk, oluliselt parem pildi- ja helikvaliteet, elektrooniline saatekava ühe nupulevajutusega otse teleriekraanil, erinevates keeltes heli ja subtiitrite valik ja muud uued lisavõimalused. Tasuta kanalite vastuvõtuks ei ole vaja liituda ühegi teenusepakkujaga, seda tuleb teha vaid juhul, kui soovitakse lisaks vaadata ka rahvusvahelisi ja kodumaiseid tasulisi kanaleid.