Digi-tv seadmete müüjad ja paigaldajad saavad tasuta koolitust

Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjon ja telekanalite edastamise eest vastutav AS Levira  korraldavad digitelevisiooni seadmete müüjatele ning paigaldajatele tasuta digi-tv koolitused, et anda elektroonikakauplustele ja antennipaigaldajatele nõu digileviga seotud küsimustes.


Tallinnas ja Tartus aset leidvate koolitus-seminaride põhirõhk on Eesti digilevi ning  õhu kaudu leviva digitelevisiooni vastuvõtuseadmete ja –antennidega seonduv.

Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni juhi Jüri Pihel sõnul on vajadus taoliste koolituste järele olemas. „Televaatajatelt otse ning ajakirjanduse kaudu saadud tagasiside näitab, et kauplustes ei suudeta mitte alati digileviga seotud küsimustele õigesti vastata või on seadmepaigaldajatel vaatamata korraliku levi olemasolule raskusi kvaliteetse digi-tv pildi kättesaamisega,“ ütles Pihel. „Seepärast kutsusimegi digi-tv seadmete müüjaid ja antennipaigaldajaid tasuta seminarile, et digileviga seotud probleemide lahendamiseks nõu anda ning ilmsiks tulnud kitsaskohtadele üheskoos lahendus leida.“

Koolitused toimuvad 23. septembril kell 11-16 Tallinna Teletorni konverentsikeskuses aadressil Kloostrimetsa tee 58A ja 25. septembril kell 11-16 Tartus Dorpati konverentsikeskuses aadressil Turu 2. Koolitusel räägitakse digilevist Euroopas ja maailmas üldiselt, Eesti üleminekust digitaaltelevisioonile, Eesti katmisest digitelevisiooni võrguga, digilevi erinevatest vastuvõtuseadmetest ja -antennidest, digisignaali kriitilistest parameetritest ja vastuvõtutingimustest ning senistest kogemustest ja õppetundidest digi-tv vastuvõtusüsteemide paigaldamisel.

Seminarist osavõtt on tasuta, kuid osalemiseks on vajalik end hiljemalt 18. septembriks registreerida telefonil 680 4044 või e-posti aadressil uno.karbus@levira.ee

Kui analoogformaadis levib õhu kaudu kolm kodumaist telekanalit, siis maapealse leviga digitaaltelevisioonis on praegu tasuta nähtavad ühtekokku 7 Eesti telekanalit: ETV, ETV2, Kanal 2, TV3, Kanal 11, TV6 ja Kalev Sport. Lisaks on kodumaistest kanalitest digitaaltelevisiooni vahendusel vaadatavad reklaamivaba telekanal Neljas, MTV Eesti ja telekanal Seitse.

Tavalise katuseantenniga telepilti vaataval inimesel tuleb digitaaltelevisiooni nägemiseks osta või rentida digiboks, telerit välja vahetada ei ole vaja. Eesti telekanalite digitaalseks vastuvõtuks sobivad seadmed varustatakse Digilevi märkidega, et seadmeid oleks elektroonikapoodide kaubavalikust lihtne üles leida. Tasuta kanalite vastuvõtuks ei ole vaja liituda ühegi teenusepakkujaga, seda tuleb teha vaid juhul, kui soovitakse lisaks vaadata ka rahvusvahelisi ja kodumaiseid tasulisi kanaleid. Kaabeltelevisiooni ja satelliit-televisiooni vaatajaid Eesti üleminek digitaaltelevisioonile tehnilises mõttes ei puuduta.

Lisaks eestikeelsetele teleprogrammidele toob kaasaegne digi-tv levivõrk tavalise katuseantenni kaudu vaatajateni ka välismaiseid telekanaleid, mida seni ainult kaabeltelevisiooni või satelliit-tv vahendusel vaadata sai. Selle aasta sügisel laieneb maapealse leviga digitaaltelevisiooni levi kõikjale üle kogu Eesti territooriumi. Eesti üleminek digitelevisioonile lõppeb kahe aasta pärast 1. juulil 2010, kui õhu kaudu leviv analoogtelevisioon välja lülitatakse.