-
Jõhvi haigla integreerib koostöös Vaata Maailmaga tegevusteraapiatesse robootika - 13. august 2018
-
FW: Sony tõi turule 4K HDR-telerite MASTER-seeria, kuhu kuuluvad AF9 OLED ja ZF9 LCD on koduse pildikvaliteedi tippsaavutus - 8. august 2018
-
FW: Skype toetab tudengite magistriõpinguid 8000 euroga - 8. august 2018
-
FW: Pressiteade: Eesti võistlejad saavad Robotexil osaleda poole soodsamalt - 8. august 2018
-
FW: Pressiteade: Robotex koolitab robootikaringide juhendajaid - 8. august 2018
-
FW: RIA hoiatab võrguseadmete vastu suunatud rünnete eest - 28. juuli 2018
-
FW: Agentuur A.W.Olsen & Partners lõi maailma parima kampaania riigisektori jaoks - 18. juuli 2018
-
FW: Pressiteade: Levikom toob turule uudsed suvilatele ja maakodudele mõeldud paketid - 18. juuli 2018
-
Nokia 3.1 jõuab Eestisse - 16. juuli 2018
-
FW: Sony avas fotograafiaveebi α Universe - 13. juuli 2018
Astrofüüsik asendas superarvuti kaheksa PlayStation 3-ga
Gaurav Khanna, Massachussetsi ülikooli teaduri kaheksa PlayStation 3 mängukonsooli ei jooksuta mitte Heavenly Swordi, vaid Linuxit koos kustomiseeritud koodiga sooritamaks ülikeerukaid astrofüüsikalisi arvutusi, kirjutab Wired. Kannatades ülikõrge hinna ja mängude puuduse all, pole Sony PlayStation 3 just hetke kõige populaarsem mänguplatvorm. Hoolimata kesistest tulemustest mängude vallas, võib PS3 leida endale uue tegevusala teaduslike uuringute vallas.
Just praegu lahendab kaheksast PS3-st koosnev kobararvuti taevaseid saladusi, mis puudutavad gravitatsioonilaineid ja sedagi, mis juhtub siis, kui supermassiivne miljoni Päikese kaaluga must auk neelab alla tähe. Selle uuringu taga seisab Dr. Gaurav Khanna, kes kasutab oma PS3-dest koosnevat niinimetatud "gravitatsioonivõrku" abivahendina mõõtmaks teoreetilisi gravitatsioonilaineid (lainetused aegruumis mis levivad valguse kiirusega), mis peaksid sellise sündmuse toimudes tekkima, kui uskuda Einsteini Relatiivsusteooriat.
Tuleb välja, et PS3 on ideaalne sooritamaks just sedasorti arvutuslikku raskejõustikku nagu Khannal oma projekti jaoks vaja läheb – boonuseks on fakt, et tegu on suhteliselt avatud platvormiga, mis muudab võimalikuks sellele teaduslike rakendusprogrammide loomise. Khanna lisab, et Sony, IBM-i ja Toshiba koostööna arendatud Cell-protsessor suudab näidata massiivset arvutusjõudlust, mis on võrreldav isegi superarvutitega – muidugi juhul, kui osatakse koodi optimeerida ja käepärast on mõned üleliigsed mängukonsoolid, mida punti panna.
Varem kasutas Khanna teadlastele saadaolevaid arvutusressursse, kuid superarvuti aeg maksab palju ja nii tuli tal iga arvutuskorra eest välja käia umbes $5000 grantidest saadud raha. Kuid kaheksa 60GB PS3 mudelit maksavad kokku vaid $3200. Et Khanna ülemused ei suhtunud ettevõtmise rahastamisse kuigi entusiastlikult, oli ta sunnitud oma abipalvega Sony poole pöörduma, kes andiski talle tasuta kaheksa PS3 mängukonsooli.
Khanna selgitab, et tema minisuperarvuti jõudlus on võrdne umbes 200 protsessoriga nendes superarvutites, mida ta varem kasutas. "Põhimõtteliselt ei pea ma enam superarvuteid kasutama," räägib Khanna oma optimeeritud koodist. "Ümmarguselt sama raha eest, mis kulus varem ühe arvutussessiooni peale, saan ma nüüd piiramatult andmeid töödelda." Khanna avaldab oma uuringutulemused järgneva paari kuu jooksul. Vähemalt on PS3 omanikel võimalus midagi huvitavat lugeda, kuni nad ootavad laiemat mänguvalikut ja paremaid hindu.
Allikas: HinnaVaatlus via Wired