BattleIT

Windows Server 2008 põgus tutvus

Windows Server 2008

Windows Server 2008 on midagi, mida pole varem Windowsis varem ette tulnud: Modulaarne ehitus-sa saad paigaldada seda mida sul vaja on ning see mida sul vaja ei ole, ei jookse niisama kaasa. Võta seda kui nt vLite, kus saad ebavajalikud osad eemaldada, lihtsalt siin on see inimlik.

Server Core installatsiooni variant on midagi, mida varem pole olnud. Põhimõtteliselt rebiti välja .NET raamistik, Internet Explorer, Windows Explorer ja veel mõned asjad. Kogu administreerimine tehakse läbi käsurea või läbi Microsoft Management Consoli. Selline paigaldus vähendab turvariske ning serverile esitatavaid nõudmisi.

Active Directory teenust on haiglaslikult arendatud, lisades võimalusi ning muutes seda teenust väga paindlikuks, mis on suurfirmadele kindlasti väga väga magus täiendus.

Terminal Services on samuti väga suure täienduse saanud. Kui varem pidi programmi kasutamiseks üle võrgu eraldi töölauda kasutama, siis nüüd laetakse programm arvutisse ning peale esialgse sessiooni käimatõmbamist näeb kogu programmi kasutamine välja nagu tavaline lokaalne programm.

PowerShell on uus käsurea kest. Kogu programmeerimine on objektorienteeritud ning sisaldab ligi 120 administreerimiseks vajaliku utiilitit. PowerShell on spetsiaalselt disainitud administreerimiseks ning seda võib vabalt kasutada tavalise käsurea ja WSHi asemel.

Hyper-V on põhimõtteliselt Windowsi emuleerimiskeskond. Oletame, et sa oled konfigureerinud oma serveri ära. Mõne aja pärast näed aga, et su server jääb lahjaks ning on vaja teha suurem riistvara vahetus. Peale seda aga ilmselt pead sa kogu serveri ümber konfigureerima ning see võtab kaua aega ja vaeva. Hyper-V tuleb aga siinkohal appi. Kui oled kord juba virtuaalserveri ära konfigureerinud, siis sellega on lõplikult ühelpool. Sa võid serverit tõsta ühest masinast teise, ning virtuaalserver ei saa sellest ise mitte midagi aru. Lisaks võimaldab Hyper-V jooksutada ühel arvutil mitut serverit korraga ning need serverid saavad ja jagavad omavahel resursse.

Allpool on lühike Hyper-V aktiveerimise juhend juhuks, kui ei suuda seda kohe üles leida.

  • Aktiveeri Hardware Virtualization. See on olemas ainult x64 masinatel koos riistvara virtualiseerimise võimalustega. Sa pead selle võimaluse aktiveerima BIOSis kuna vaikimisi on see välja lülitatud. Kui sul seda ei ole, siis sa ei saa Hyper-V kasutada.
  • Peale seda saab Hyper-V aktiveerida “Server Manager > Roles > Hyper-V. Pea meeles, et sul on selleks vaja Hyper-V litsensiga Windows 2008 litsensi.

Lisaks eelnevale on ka palju pisimuutusi tehtud. Server Manager on loogilisemaks ja lihtsamaks tehtud, lisatud hulgaliselt policyd ja palju muud. Samuti on saadaval ka lokaliseerimispaketid, sealhulgas ka eesti keelega. Kui otsid põhjalikku ülevaadet, siis Paul Thurrotti blogis on sellest kirjutatud.

Windows Server 2008 miiniumnõuded on vähemalt 1Ghz protsessor, 512MB RAM-mälu, SVGA resulutsiooni toetavat videokaarti, 10GB kõvakettaruumi ning DVD-lugejat.


Muide, kas keegi mäletab veel Windows Server 2003 aegu, kus levisid tõõriistad selle serveri muutmiseks tavaliseks klliendiks (kui keegi ei mäleta, siis Sala oli see tubli tegelane)? Nüüd, kus Windows Server 2008 on modulaarne, saab sellest ilma kõrvalise abita teha serverist kliendi. Allpool on pisikene juhend selleks. Lisaks sooviks siinkohal välja tuua ka Vijayshinva Karnure blogi millest on mulle korduvalt abi olnud.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
EnablePrefetcher DWORD 3
EnableSuperfetch DWORD 3

Mõned korduma kippuvad küsimused, mis on silma jäänud internetiavarustest.

Exit mobile version