Tallinn plaanib kõikides linnakoolides kasutusele võtta e-õpilaspileti

E-linkTallinna Linnavalitsus kaalub võimalust võtta kasutusele e-õpilaspilet kõikides linna üldhariduskoolides. Praegu kasutab e-õpilaspiletit 10 Tallinna kooli. 
Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on heaks platvormiks e-õpilaspileti loomisele Tallinna ühiskaardi olemasolu. „Enamlevinud e-õpilaspiletite puhul kasutatakse sama tehnoloogiat, nagu Tallinna ühiskaardil. Analüüs näitas, et koolide valmisoleku ja majandusliku otstarbekusega arvestades on mõistlik e-õpilaspilet siduda Tallinna ühiskaardi ja selle funktsioonidega,“ rääkis abilinnapea. „Erinevus seisneb vaid selles, et e‑õpilaspiletil on olemas ka õpilaspileti tunnused – õpilase pilt, õpilase ja kooli andmed jne. See omakorda tähendab, et Tallinna ühiskaardiga on võimalik kasutada neid teenuseid, mida võimaldab e-õpilaspilet.“

Riigikogu liikme Märt Sultsi sõnul on Tallinna Kunstigümnaasiumis uus kaardisüsteem hästi vastu võetud ja kasutajad on uue korraga majas harjunud. Tagatud on ka suurem turvalisus, kuna “inimene tänavalt” ei saa otse maja uksest sisse. Samuti lisaväärtus kasutamaks sama kaarti ka ühistranspordis ja see vähendab vajadust, et õpilasel või töötajal peab mitmeid erinevaid kaarte kaasas olema. Täiendavalt on koolil samuti väga hea ülevaade töötajate tööaja efektiivse kasutamise osas.

15. mail 2015 esitas Tallinna Haridusamet linnavalitsusele põhjaliku analüüsi e-õpilaspileti rakendamise võimalikkusest kõikides munitsipaalkoolides ning linnavalitsuse positiivse otsuse puhul korraldab amet ka vastava riigihanke.

Tallinna Haridusameti korraldatud küsitlusest selgus, et elektrooniliste võimalustega õpilaspiletit ehk e-õpilaspiletit kasutab praegu 10 Tallinna munitsipaalüldhariduskooli*, kuid valmisolek on kõrge ka mujal – e-õpilaspiletit soovib rakendada 92% koolidest. Enim soovitakse e-õpilaspiletit kasutada läbipääsukaardina, raamatukogus ja sööklas.

E-õpilaspilet on eelkõige õpilase staatust tõendav plastikkaart, kuid see võimaldab tal kasutada ka kooliga seonduvaid teenuseid. E-õpilaspilet on ühildatud e-õpilaspäevikuga (nt eKool), sellega saab siseneda kaardiga avatavast kooliuksest ja registreerida end tundi, registreerida sööklas koolilõuna ja laenutada kooli raamatukogus raamatuid. Kaarti saab kasutada ka ühistranspordis. See loetelu jätkub ning funktsioone on võimalik veelgi lisada.

Loodud on ka nutirakendus, mis võimaldab turvalist ja mugavamat, viipevaba e-õpilaspileti kasutamist. Nutirakenduse kasutajale saab edastada ohutusalaseid ja muid olulisi kiirsõnumeid.

Võimalike kulude analüüs näitas, et e-õpilaspileti rakendamiseks kuluks linnal ligikaudu 260 000 – 270 000 eurot, lisanduvad jooksvad kulud süsteemi haldamiseks. Igale õpilasele tagataks üks tasuta õpilaspilet.

*Mais 2015 kasutavad e-õpilaspiletit Tallinna Reaalkool, Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Tallinna Tehnikagümnaasium, Tallinna 21. Kool, Jakob Westholmi Gümnaasium, Tallinna Arte Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium, Tallinna Kuristiku Gümnaasium ja Tallinna Kadrioru Saksa Gümnaasium.

6 thoughts on “Tallinn plaanib kõikides linnakoolides kasutusele võtta e-õpilaspileti”

Kommenteerimine on suletud.