BattleIT

Nokia E71 – Symbian Reloaded

Nokia E71 on äriklassi telefon. Ning telefoni käes hoides on tunda, et selle telefoni sisse on pandud palju armastust. Väga kiirelt töötav Symbaian, kõrge kvaliteet ning kirjavigade parandus on vaid mõned head asjad selles telefonis. Telefon võistleb omaette klassis kvaliteedis, seades uue taseme sellele, milline peaks üks korralik telefon olema.

Esimese asjana kui sa E71 kätte võtad, mõistad sa hetkega, et see telefon ei ole mänguasi. Telefon tundub käes soliidsena ning osaliselt metallist korpus annavad märku, et telefon on loodud tegema suuri tegusi. Telefon on õhuke, ning tagakaan pole libe, käes tundub justkui oleks telefon kätte valatud. Südameks on Symbain 9.2 mis on korralikult optimaliseeritud antud raua peal jooksma ning kaasa antakse ka lisatarkvara kolmanda osapoole poolt koos litsentsidega.

Klaviatuur on Eestis müügil olevates mudelites QWERTZ asetusega, kasutades loogikat, et Y tähte läheb vähem vaja kui Z tähte ning kuidagi oli ka täpitähed vaja ära mahutada. Selle võib lugeda nii miinuseks kui plussiks. Klahvid ise on kumerad ja mõnusa käiguga, tõeline pöidlaklaviatuur, ning sellega kirjutamine pole mingi probleem.

Ekraan on kummuli keeratud arvestamaks telefoni ülesandeid (malide lugemine ning kalendri uurimine) ning sellest on väga palju kasu. Ekraan on väga terav, ning sellega on lausa lust vahelduseks nt. Reutersi uudiseid vaadata. Kaasasolev välguga ning autofookusega 3.2Mpix kaamera suudab teha pilte korralikult nii lähedalt kui kaugelt. Pimedas pole välgust kaugvõtte puhul siiski kasu.

Kõnekvaliteet on parim mida seni kuulnud olen, pakkudes peaaegu kristallselget heli ning levi ka seal kus teistel katkeb. Telefoni sisse ehitatud Wifi signaali vastuvõtt on võrreldav teiste PDA’dega (ehk ei midagi erilist) ning kiirus olenevalt telefoni koormusest. 3.5G ühendust tähendab kuni 7.2Mbps kiirust internetiühendust. Elisa võrgus Tallinna kesklinnas sai reaalseks tulemuseks internetis käies siiski vaid 2.0 Mbps. Ehk teisisõnu, internetis kannatab käia, YouTubes videosid vaadata ning maile lugeda.

GPS on lahe lisavidin antud telefonil. Esialgsetel katsetel Geopeitust sellega mängida ei õnnestunud, maamärkide täpse märkimise puudumise tõttu. Lisaks arvestab GPS suhteliselt suure raadiusega, autoga liikumisel ligi 50m täpsusega, kõndimisel 25m täpsusega. Proovisin ka Google Mapsi ent ei leidnud tollel tarkvaral mingit eelist Nokia Mapsi ees (millele antakse muuseas koos telefoniga kaasa aastane hääljuhtimise litsents). Nutimap aga ei suutnud kahjuks sisemist GPS moodulit tuvastada. Kahju on sellest, et ükski programm ei pakkunud korralikku eesti kaarti (mis tähendab seda, et väjaspool Tallinna on märgitud vaid suuremad teed). Kommentaarides on välja toodud, et Nokia Maps loaderiga saab eesti kaarti täiustada. Nii oligi ning tänan vihje eest. GPSi ta päris asendama ei sobi, ent tagavaraks või linnas tänava ülesse leidmisel sobib kenasti.

Boonusena tuleks ära märkida kindlasti see, et telefonil on infrapuna port sisse ehitatud. Miks see hea on? Nimelt saab Symbainile laadida selleise programmi nagu IR Remote, millega saab muuta telefoni telekapuldiks. Võib kasulikuks osutada kodus õhtul kui pult kadunud, restoranis olles kui telekas üle saali lõugab või lennujaamas teleka vaigistamiseks õhtul. Võimalusi on palju.

Symbiani vaevab endiselt aastakümneid vana probleem. Nimelt on kogu süsteem ülimalt modulaarne ning lisatakse kõik moodulid (alates kaamerast ja lõpetades bluetoothiga). See aga tekitab millegipärast mitmetesse kohtadesse ühed ja samad asjad. Nt Seadete all saad muuta samu setinguid, mida eraldi Bluetooth seadete all. Kes on Symbiani kasutanud, see teab millest ma räägin. Tahaks, et Symbian liiguks rohkem monoliitsema süsteemi poole, või siis vähemalt korjaks ära üleliigsed ikoonid. Aga olles natukene kursis Nokia siseeluga, siis firmasises blogis märgiti mõniaeg tagasi seda probleemi ning lõppotsuseks jäi see et seda probleemi ei saa lahendada. Kahju, ent vaatame ja ootame mis tulevik toob.

Symbian on arendajatele samapalju peavalu põhjustav kui iPhone OS. Kuigi Nokia ei nõua rakenduse kontrollimist enne selle müüki lubamist, tuleb kõik rakendused digitaalselt alkirjastada. Tundub pisiasi? Aga see on tõeline pind perses, eriti siis kui sa üritad luua vabavara. Arvesta vähemalt kuu aja pikkuse testimisajaga enne kui su rakendus allkirjastatakse. Ning kui sa tahad müüa tarkvara, pead rakenduse alkirjastamise eest maksma. Kõige naljakam on see, et isegi Nokia siseselt on see alkirjastamise süsteem paras peavalu. Ent nii nagu saab iPhone OS Jailbrake’ida saab Symbianil alkirjastatuse nõudmine välja lülitada tänu andekatele inimestele.

Telefoni aku peab ooteajas vastu rohekem kui nädal aega ning aktiivses kasutamises 2-3 päeva. Seega minnes nädalavahetuseks puhkama võtaksin ma siiski laadija kaasa. GPS imeb akut korralikult ning aku võib tühjaks saada kiiremini. Muuseas, GPSi saab kasutada keskmiselt 8tundi akupealt.

Kokkuvõttes on tegu väga hea ja soliidse telefoniga. Miks üritavad kõik iPhone tapjat teha? Pole vaja, sellega jäädakse alati põruma. Tuleb teha midagi mis on veel parem ja mugavam, vaid nii saavutatakse edu. Nokia E71 on värske näide sellest.

Exit mobile version