Windows Phone 7 rakenduse tegemine on lihtsamast lihtsam

iPhone ja Android on praegu kuumad sõnad, millega rahvast hullutatakse. Häbematult vähem tähelepanu on aga saanud Windows Phone 7. Kui keegi on varem kasutanud Windows Mobile´i tooteperekonda, siis võib ta ekslikult arvata, et tegemist ei ole isegi mainimist väärt opsüsteemiga. Paraku on aga Windows Phone 7 kõike muud ja ühiseid jooni eelkäijaga leiab vähe. Windows Phone 7 (WP7) kasutajaliides on seksikas, kõik sujub ja rakendused jooksevad kenasti – paljud arvustajad on isegi kommenteerinud, et tegu pole väga Microsoftiliku tootega just sellepärast, et kõik asjad lihtsalt töötavad.

Karmid nõuded riistvarale
Arendajatel on hea teada, et WP7 omab rangeid miinimumnõudeid riistvarale, mis tagab sarnase kasutajakogemuse mistahes telefoniga. Sellist killustatust nagu Androidil, kus peab tosina seadme jaoks tarkvara eraldi optimeerima ja arvestama mitmete erinevate ekraaniresolutsioonidega, WP7 puhul ei ole. Kui sa arendad ühele telefonile, siis see töötab kõigil telefonidel.

Seega arendajale üks peavalu vähem – arendaja ülesanne on teha laineid lööv rakendus, muu eest on Microsoft juba hoolitsenud. Kuid rakenduste müügikoht Marketplace omab ka kindlaid nõudeid, tagamaks müügil olevate rakenduste kõrge kvaliteedi – nii peab esimene ekraanipilt sinu rakendusest ilmuma juba 5 sekundi jooksul ning ei tohi kasutada rohkem kui 90MB RAM’i, kuid ka muud nõuded nagu stiiliraamatuga vastamine ja kasutusmugavus.

Rakendus suurem kui ekraan
WP7 kasutab Metro kasutajaliidest, mis on väga erinev konkureerivatest opsüsteemidest. Rõhk on pandud sisule ja visuaalne pool on silmi mitte segav. Nii saad keskenduda sellele, mis sulle antud ülesande täitmiseks kõige olulisem on. Peale horisontaalse navigeerimise on kasutusel ka vertikaalne, mis lubab teha telefoni ekraanist suuremaid rakendusi ja pakkuda kasutajakogemust, millesarnast mujal ei koge.

Suuresti aitab arendamisega algust teha Microsofti portaal App Hub, kus on kättesaadavad kõik esmased arendusvahendid, õppevideod ja palju muud . Kuna Eestis praegu veel rakendusi osta ei saa ja ka arendajate riigina pole Maarjamaa veel kirjas, tuleb veidi vaeva näha, enne kui on võimalik rakendusi looma asuda.

Eesti pole õige riik, aga see ei sega
Riikidele, kus Marketplace pole veel saadaval, tuleb appi Microsofti ametlik partner Appa Mundi. Seal tuleb tasuda sama summa mis muidu ametlikes maades – 99 dollarit, peale seda saab oma rakendusi müüki panna, WP7 telefoni arenduseks lukust lahti teha ning oma rakendust seal testida. Igal juhul on protsess lihtsam, kui olla faksivahetuses Apple’iga, et saada arendusluba. Muidugi on võimalik ka proovida ametlik konto Soome AppHub keskonda tekitada (juhendi leiad siit). On oluline veel lisada, et kõikidele Eesti tudengitele on WP7 arenduskonto omamine, rakenduste müükipanek ja telefoni lahtitegemine läbi AppHub keskonna ja DreamSparki teenuse tasuta.

Õhtuks rakendus valmis
Arendusvahendid ise on moodsad – tasuta saab kasutada arendamiseks Visual Studio 2010-t ning automaatselt paigaldatakse kõik vajalikud teegid ja tehakse ära seadistused. Arendajad, kes on varem kokku puutunud .NET raamistikuga, leiavad end peagi nagu kalad vees. Alustades pealelõunal arendamisega, võib õhtupoolikul juba töötava rakendusega lõpetada.

Teiste sõnadega on õppimisekurv lühike ja asjad saab käppa kiiremini kui teistel platvormidel. Kui kasutada MonoDroid (Android) ja MonoTouch (iPhone) teeke, saad arendada laias laastus ühe koodibaasiga mitme mobiiliplatvormi jaoks ja muutusi, mida pead tegema, on vähe. Ka arendajad, kes pole varem kokku puutunud XAML-iga (nt ASP.NET veebiarendajad), kohanevad pärast mõningast dokumentatsiooniga tutvumist kiiresti.

Praegu torkab poes veel silma
Rakendusi on Marketplace´i jõudnud praeguseks hetkeks juba üle 10 000 ja päevas lisandub sinna keskmiselt 150 uut rakendust. See trend pole langenud kordagi peale Windows Phone 7 lansseerimist ja näitab arendajate suurt huvi platvormi vastu.

Pole ju ime: kasutada on moodsaimad tööriistad rakenduse arendamiseks ja kommuun on Microsoftil eeskujulik. Ökosüsteemi tugevdab ka hiljuti väljahõigatud koostöö Nokiaga, kelle esimesed WP7-l jooksvai nutitelefonid jõuavad loodetavasti juba selle kalendriaasta sees poodidesse.

Paljud rakendused, mis on olemas iPhone´il, ei ole olemas veel WP7 platvormill. See on aga sinu kui arendaja võimalus silma paista – nii on näiteks Instagrammi alternatiiv WP7 jaoks Bubblegum. Arendajal on täna uuel mobiiliplatvormil ehk lihtsamgi välja paista kui mistahes teise platvormi puhul.

Vahet pole, kas oled kokku puutunud arendusega mobiiltelefonide jaoks või mitte, sest õppevideoid ja materjale on igale tasemele ning tihti toimub ka veebikonverentse, kus on võimalik tasuta osaleda. Kolmandad osapooled on tublid olnud – saadaval on nii hulk pakette erinevate efektidega kui ka praktilisi teeke, mida kasutada oma rakenduses.

Viiteid alustamiseks
http://create.msdn.com
http://appamarket.com
http://www.eneta.ee/oppimine/videod
http://www.dreamspark.com
http://channel9.msdn.com/Series/Windows-Phone-7-Development-for-Absolute…
http://channel9.msdn.com/coding4fun/blog/Must-Have-Windows-Phone-7-Toolkits

Lugu ilmus algselt ArvutiMaailmas 4/11

4 thoughts on “Windows Phone 7 rakenduse tegemine on lihtsamast lihtsam”

  1. Jah kõik on justnagu tore ja vahva, kuid 99$ eest saab laadida 1 korra? või nii palju kui süda lustib?

    Samuti võiksid olla lingid ka Visual Studio juurde (Y).

    Samas polnud kuigi igav lugeda, hästi kirjutatud 😉

    Kokorev.

  2. No tekstis oli juttu et , ma tsiteerin

    Riikidele, kus Marketplace pole veel saadaval, tuleb appi Microsofti ametlik partner Appa Mundi. Seal tuleb tasuda sama summa mis muidu ametlikes maades – 99 dollarit, peale seda saab oma rakendusi müüki panna…

    et kas 99 dollari eest saab ainult 1 korra 1 programmi laadida või saad mingi pääsme et saad laadida üles nii palju programme kui soovid?

    1. Kõik lingid on allpool olemas ja saad ise uurida. Kuid toon siiski välja 🙂

      Registration costs just £65.00 which will be credited to your account balance. you can then use this balance to pay for a number of services. You can top up your balance as required.

      Application submission £30.00

      Application update £6.00

      Application resubmission (failed Marketplace testing) FREE

      Device unlock (max. one per account) £25.00

Kommenteerimine on suletud.