Üle 160 digiboksi ja teleri on saanud Eesti Digilevi märgi

digilevi_märk

Üheksa kuuga on rohkem kui 160 erinevat tüüpi digiboksi ja digitelerit saanud Eesti Digilevi ühilduvusmärgi, mis tagab seadme sobivuse Eesti telekanalite digitaalseks vastuvõtuks ka aastate pärast. Eesti digitaaltelevisioonile ülemineku valitsuskomisjoni juhi Jüri Piheli sõnul tuleks kauplusest digiboksi või digitelerit valides kindlasti eelistada Digilevi märgiga seadet. „Digilevi märk annab tänasele analoogtelevisiooni vaatajale kindluse, et soetatud seade sobib Eesti telekanalite digitaalseks vastuvõtuks ka aastate pärast,“ lausus Pihel.

Alates eelmise aasta detsembrist on Eesti digilevi võrgus tõrgeteta töötamise garantii antud neljale digiboksi mudelile: ZUUMboxi nime all tuntud Kaon Media seadmele ning firmade Topfield, Jacobson´s ja Strong digiboksidele. Digiboksi sisaldavatest digiteleritest on praeguseks Digilevi märgi saanud ühtekokku 159 telerimudelit Sharpilt, Sonylt, LG-lt ja Philipsilt. Pidevalt täienevat testitud seadmete nimekirja saab vaadata digilevi veebilehellt aadressil http://www.digilevi.ee/?kuidas=digiseadmed

Digilevi komisjoni juhi kinnitusel algavad odavamate digibokside hinnad 1000 kroonist, oluliselt on viimasel ajal langenud digitelerite hinnad. „Kallimad digiboksid pakuvad enamasti rohkem lisavõimalusi ja erinevaid ühendusviise teleriga ning suudavad edastada üliselge pildiga HDTV telekanaleid, kuid kodumaiste digikanalite vaatamiseks sobib hästi ka tavaresolutsiooni võimaldav odavam digiboks,“ selgitas ta. „Kvaliteetse 32-tollise ekraanidiagonaaliga digiteleri võib soetada juba vähem kui 6500 krooni eest, väiksemad telerid on oluliselt odavamad. Sisseehitatud digiboks ei tee enam tänapäeval telerit kallimaks, vaid on juba selle loomulik osa.“

Kõik Digilevi märgi saanud digiboksid ja digitelerid on läbinud põhjaliku testimise, vajadusel on tootjafirma teinud parandusi seadme tarkvaras. Digilevi märk seadmel tagab kodumaiste teleprogrammide häireteta vastuvõtu ning digi-tv lisavõimaluste korraliku toimimise. Isegi kui ilma Digilevi märgita seade toetab Eesti digilevi võrgus kasutatavat tehnoloogiat, ei pruugi testimata digiboks näidata korralikku pilti või ei tööta näiteks elektrooniline saatekava teleriekraanil või telepildi vaatamine laiekraani formaadis.

Digilevi on tavaantenniga vaadatav digitaalne televisioon. Digilevis on kõikjal üle Eesti territooriumi nähtavad nii tasuta leviga üleriigilised telekanalid kui ka tasulised kodumaised ja rahvusvahelised teleprogrammid, mida seni ainult kaabeltelevisiooni või satelliit-tv vahendusel vaadata sai. Digitaaltelevisiooni iseloomustab senisest palju suurem telekanalite hulk, oluliselt parem pildi- ja helikvaliteet, elektrooniline saatekava ühe nupulevajutusega otse teleriekraanil, erinevates keeltes heli ja subtiitrite valik ja muud uued lisavõimalused. Kui analoogformaadis on eetris kolm kodumaist telekanalit, siis digilevis on praegu tasuta nähtavad ühtekokku 6 Eesti telekanalit: ETV, ETV2, Kanal 2, TV3, Kanal 11 ja TV6. Tasuta kanalite vastuvõtuks ei ole vaja liituda ühegi teenusepakkujaga, seda tuleb teha vaid juhul, kui soovitakse lisaks vaadata ka rahvusvahelisi ja kodumaiseid tasulisi kanaleid.

Eesti üleminek digitelevisioonile lõppeb 1. juulil 2010, kui tavaantenniga vaadatav analoogtelevisioon välja lülitatakse. Kaabeltelevisiooni ja satelliittelevisiooni vaatajaid Eesti üleminek digitaaltelevisioonile tehnilises mõttes ei puuduta. Lisainfot ja nõu digilevi kohta saab veebilehelt www.digilevi.ee või abitelefonilt 17101.