Raketiteadus ehk kuidas see ajaveebi pidamine ikka käib?

Minu viimasest mõttelennust kuidas ajaveebi pidamisega alustada on möödas palju aega (pea kaks aastat nüüd). On viimane aeg midagi mõistliku kirjutada kokku sellekohta, kuidas ajaveebi pidada ja mida silmas hoida. Ajaveebi pidamisega alustamine on omamoodi raketiteadus, kuid edasi läheb juba suhteliselt kergelt. Käesolevaga panengi aluse väikesele seeriale sellekohta kuidas ajaveebi pidada.

Kiire seletus sellest mis ajaveebid on neile kes seda veel ei tea. Nimelt on ajaveeb individuaalselt loodud veebilehekülg kuhu postitakse pidevalt midagi huvitavat. Nii on nt. seesama leht mida sa loed ajaveeb. Siin ei otsusta suurkorporatsioonid seda mida avaldada ja mida mitte, vaid mina kui indiviid. Ning ka sinul on võimalus oma ajaveeb püsti panna, väljendada oma arvamust ning kirjutada sellest mis sulle korda läheb, olgu see kasvõi uksemati sirgeks sättimine.

For launch, the solids provide the vast, vast majority the total LAUNCH thrust. The solids burn out in 2 minutes and 12 seconds, if memory serves. Each solid holds 1.1 million pounds of propellant. Therefore, in the first minute, you probably burn something more than 50% of the solids, or 41-ish % of the total fuel. A more certain number is that in 2 minutes and 12 seconds you have burned all the solids (2.2 million pounds) and close to 380,000 pounds (out of 1.6 million pounds) of the liquid, for a total of 67% of the total fuel.

Mida ma selle tsitaadiga raketi õhku tõusmiseks vajamineva kütuse kogusest tahan öelda? Seda, et läheb palju energiat ja aega enne kui su ajaveebi hakatakse hindama ja väärtustama, kuid peale seda peaks tulema lineaarne kasv. Eestis on ajaveebe 6500, aktiivseid nendest 2500 ja nende kaudu tuleb keskmiselt 7300 postitust nädalas. See tähendab keskmiselt 3 postitust nädalas ajaveebi kohta.

Donald Trump: Without passion, you don’t have energy; without energy, you have nothing. Nothing great in the world has been accomplished without passion.

Aga enne kui alustame siis kas sul on olemas kirg? Sest hea ajaveebi pidaja loeb ka teisi ajaveebe, uurib seda mis maailmas toimub ja omab laia silmaringi. Ning kuna ajaveebi pidamine on väga kirjutamise keskne (kui sa just ei otsusta alternatiivsetele ajaveebi vormidele: foto, taskuringhäälingu või isegi videopäeviku kasuks) siis sul peaks olema ka kirg kirjutada.

On võimalik kirjutada nii igavalt, et sa saad kuulsaks (nagu Dave seda tegi), kuid mitte kehvasti.

Meid on siin eestis päris palju. Igal ühel meist on midagi jagada (ning jagamine on hoolimine). Pole tähtis kas see mida sa kirjutad on igav (sest isegi see võib olla omamoodi huvitav, nagu Dave seda tõestas), tähtis on see, et sa teeks seda kirega. Olgu su teemaks “yet antoher” ajaveeb millel pole keskset teemat kus jagad seda mis sind huvitab või nišhi ajaveeb mis räägib reisimisest, oma poliitilisest arvamusest, itaalia köögi omapärast, elust Jaapanist, trükitehnoloogia võludest või millest iganes sa soovid. Vali endale teema, millest sul on mida kirjutada, kus sa leiad, et sul on midagi, mida teistega jagada.

Üks kõige väärtuslikum investeering mida sa teha saad, on suhete loomine oma lugejatega. Ajaveebi omamine avab sulle võimalused millest sa varem unistadagi ei osanud – nii on väike asi see kui sa saad pressiteateid, suurem asi see kui sa saad kutseid üritustele. Nii võidki ennast üks hetk leida TEDxTallinn, MobileMonday jne üritustelt. Reeglina on alati võimalik ühel või teisel moel oma lugejatega kokku saada. Nii leiab mind pea alati MUG.ee üritustelt ja aeg-ajalt ka Eneta omadel.

Julgusta inimesi kommenteerima, kustuta spam kommentaaridest ning ära võta kõike südamesse (osad inimesed on lihtsalt teravad). Kuid hoia pidevalt sidet oma ajaveebi lugejatega ning ürita tekitada niiöelda sünergiat. Jäta teistele ajaveebidele ka kommentaare, nii näitad eeskuju ja julgustad ka teisi kommentaare jätma.

Kirjuta mõned suuremad artiklid (midagi sellist nagu mul esiletoodud on). Ürita vähemalt üks artikkel päevas kirjutada, kui sul on hoog, kirjuta neid artikleid terve posu ja pane nad järjest ilmuma. Anna põhjust inimestele pidevalt oma ajaveebi külastada. Mitte iga artikkel ei pea olema kilomeetreid pikkja põhjalik kuid hea on kui sa annad väärtust ja põhjust tagasi tulla.

Algust saab teha nt. WordPressi lehel. Tõsi küll, sul pole nii palju vabadust kui oma veebiserveris majutamisel kuid alguseks piisab sellest täitsa küll. Käe saab valgeks ja esimesed kommentaarid ka kergelt kätte. Eestis on meil ajaveebi puu olemas nime all blog.tr.ee ja välismaal Technorati. Vastavalt siis sellele, mis keeles sa ajaveebi pead võiks olla ka su ajaveeb puus olemas.

Praeguseks kõik, kui tekkis küsimusi või kommentaare siis jäta need kommentaaridesse. Artikli alguses olev pilt ei viita millegile muule, kui mu lemmik ajaveebi pidamise platvormile.

6 thoughts on “Raketiteadus ehk kuidas see ajaveebi pidamine ikka käib?”

  1. ma olen oma blogi ja fotonurka suht kaua pidanud. blogi jäi aprillist soiku kuna ei suutnud leida endale huvitavat nishi, mida seal edasi anda lugejatele. minu igapäevaste tegemiste jagamine tundus olema möttetu. see ei huvita enamusi kuni ma pole kuulsus.

    ise eelistan nüüd fotoblogile röhku panna. ehk siis nisshitoode, mis pakub pinget ja huvi fotohuvilistele.

    blogi pole raske teha, aga hoida blogi elus ja lugejatele huvitavana. vot see on märksa raskem. enamus blogid vist elavad aasta paar. siis unustatakse.

    1. Hei Busse! Tore kuulda, et oled oma nishhi leidnud, jõudu ja jaksu edaspidiseks. Muusosas, tean mida sa mõtled, et elavad paar aastat ja surevad. Eks ta kipu nii olema, ka minu enda, BattleIT ajaveeb oleks vahepeal äärepealt ära surnud, kuid mis seda elus hoidsid ja mulle jõudu edasi minna on lugejad kellele läheb korda mida ma kirjutan.

      Ilma teieta poleks mu ajaveebi pidamisel mõtet!

      1. mul on kusjuures ideid olnud, mis nissiblogi vöiks veel teha täna ja mis mulle meeldis. aga kuna üksinda seda oleks raske elus hoida, on see pointless tegevus.

        ma vötan oma blogil hetkel kui pausi. vb sügisel vöi kunagi jätkan kus kevadel jäi pooleli. vanas blogis aga nt uue lehena.

Kommenteerimine on suletud.