Piilume kardinate taha – Mozilla Firefox 4

Ligi 400 miljonit kasutajat kasutab Firefoxi iga päev, see loob suure vastutuse (Suure võimuga kaasneb suur vastutus – Stan Lee). Uskumused väärtustesse nagu privaatus ja avatus annab tunda läbiva joonena kõikidel toodetel. Teen siinkohal kokkuvõtte sellest mida täpsemalt järgmises Firefoxis oodata võib. Suured tänud ka Stephen Horlander ja Alex Faaborg kes on väga palju Firefoxi kommuunile andud. Muide, see kena pilt on Fanch-LR poolt tehtud 😉

Kasutajaliides ja kogemus

Välimus

Windows (Wiki)


Mac (Wiki)


Linux (Wiki)

Animatsioonid


Firefox menüü

TestPiloti poolt läbi viidud uurimuse järgi sai kiirelt selgeks milliseid menüü funktsioone kasutatakse kõige rohkem. Sellest järeldust tehes on valminud ka esialgne Firefoxi menüü sisu ning pikemalt saab sellest lugeda Alex’i ajaveebist. See sobib Windowsi maailma nagu rusikas silmaauku kuna ka Windowsi enda disainijuhised soovitavad sellist menüü mudelit.

Identiteedi haldus

Veebilehele sisselogimine või konto tegemine peaks olema väga lihtne. Aga see peab olema de-tsentraliseeritud, lahendused nagu Facebooki ühtne sisselogimine ei ole õige lähenemine kuna sina ei oma andmeid. Mozillas usume me privaatsus on tähtis ja sellepärast oleme me ka loomas ühtset identiteedi haldust. Rohkem saab lugeda Aza ajaveebist või Wiki‘st.

Your identity is too important to be owned by any one company.
Your friends are too important to be owned by any one company.

Järjehoidjad

Firefox 3 koos Awesomebar vähendas suures osas traditsiooniliste järjehoidjate kasutamist. Üks klõps tähekesel ja ta on sul järjehoidjas olemas, kaks klõpsu ja sa saad ta kuhugi täpsemalt paigutada. Edaspidi lihtsalt tipi Awesomebari ja sa saad oma järjehoidja kätte. Mugav. Nüüd on paras aeg see viia järgmisele tasemele, võimaldades veelgi täpsemalt oma järjehoidjatest ja ajaloost otsida. Sellekohta on ka seekord Alex ajaveebi sissekande teinud.

Pistikprogrammid

Pistikprogrammide haldur pole saanud tükk aega täiendusi. Uus pistikprogrammide haldur seab fookuse intuitiivsele kasutamisele ja kergele haldamisele. Wiki‘s on üleval rohkem informatsiooni mis täpsemalt on muutumas.

Teated

Tihtipeale on vaja kasutajalt küsida mida teha (kas salvestada, jagada asukohta jne). Sellekohta leiab pikemalt seletust Gavin’i ajaveebis. Allpool leiad selle kuidas nad lõppversioonis välja hakkavad nägema.


Allalaadimise haldur

Uus lähenemine allalaadimisel olevatele failidele. Pika ja põhjaliku arutelu sellekohta miks ja kuidas selleni jõuti leiad Limi ajaveebist.

Konteksti teadlikud lisad

Need ilmuksid siis vastavalt kontekstile, nt. antud juhul siis kui tegeletakse tekstitöötlusega.

Kapotialused täiendused

Jetpack

Jetpack on projekt mille püha ülesandeks on teha Firefoxi jaoks pistikprogrammide loomine lihtsamaks kasutades HTML, JS ja CSS tehnoloogiaid. Selle kohta saab rohkem lugeda ja uurida Jetpack kodulehel.

Personas

Kuigi personas on juba praegu saadaval Firefox 3.6 versioonist alates siis see saab olema väga tähtis osa. Igaühel peaks olema võimalus teha Firefox just selliseks nagu ta tahab, valides kas kümnete tuhandete erinevate välimuste seast või tehes ise. Vaata ise järgi ja miks mitte ka tee päris oma Persona.

Ubiquity

Üks läbivaid jooni uues Firefoxis saab olema Ubiquit ja selleks on oluline mõista mis ta endast kujutab. Rohkem saab lugeda ka Wiki‘st

Electrolysis

Osaliselt juba praegu kasutajateni jõudnud – viimases Firefoxis on Adobe Flash ja veebilehitseja eraldi protsessides. Selle projekti lõppedes on iga sakk isoleeritud teistest ja kaasneb ka võimalus kasutada privaatset lehitsemist koos tavalise lehitsemisega. Loe rohkem Wiki‘st

Jägermonkey

On täiendatud JavaScript mootor mis on pandud kokku kahest maailmast – TraceMonkey ja Nitro kokku panduna, andes parima mõlemast maailmast. Sellest võib täpsemalt lugeda kas David ajaveebist või Wiki‘st.

Multitouch

Puuteekraanid on ühe enam ja enam meie tavaellu tulemas. Selle projekti ülesanne on teha Firefoxi kasutamine nendel seadmetel kergeks ja intuitiivseks ja võimaldada arendajatele multitouch kasutamist ilma peavaluta. Rohkem Wiki‘s