Nikon korraldab Tallinnas rahvusvahelise inspiratsiooniseminari

Nikon Noor
Täna kell 16 toimub Tallinnas Viktoria keskuses Nikoni inspiratsiooniseminar, kus fotohuvilistega jagavad oma kogemusi maailma ühed nimekamad olustikufotograafid Pep Bonet ja Andrea Bruce.

Viie päeva jooksul lisaks Tallinnale ka Oslot, Kopenhaagenit, Helsingit ja Stockholmi külastav üritustesari keskendub olustikufotograafiale läbi kahe tunnustatud piltniku kõneluste ja fotode. Hispaanlane Pep Bonet ja ameeriklane Andre Bruce jagavad fotohuvilistega maailma eri paigust saadud kogemusi ja ehedalt olustikku edasi andvaid jäädvustusi. Üritust viib läbi Nikon koostöös Amsterdamis tegutseva fotoajakirjanike rühmitusega NOOR. Eesti seminari moderaator on rahvusvaheliselt auhinnatud fotograaf Kaupo Kikkas, kellele on kuulsust toonud eelkõige portreefotod muusikutest ja kunstnikest.

Nikoni Põhjamaade esindaja Peter Brodini sõnul korraldatakse seminaridesarja selleks, et kohtuda fotohuvilistega sundimatus õhkkonnas ning mõtiskleda selle üle, milline roll on fototehnikal dokumentalistikas. “Ootame eelkõige publiku ning Pepi ja Andrea vahelist arutelu kaasaegse ajakirjandusfoto kui ajaloo jäädvustaja üle,” lausus Brodin.

Andrea Bruce (s.1973) on tuntud oma oskuse poolest dokumenteerida maailma probleemsemaid piirkondi, keskendudes eelkõige Iraagile ja Afganistanile. Ta on juhtinud palju tähelepanu inimeste sõjajärgsele olukorrale ja elutingimustele ning võitnud selle eest mitmeid mainekaid auhindu. Pep Bonet (s.1974) on oma töödes keskendunud Aafrika probleemidele, aga ka näiteks muusikute jäädvustamisele. Bonet’l on ilmunud mitmeid fotograafiaraamatuid ning tema töid on eksponeeritud üle kogu maailma. Tema viimane pikaajaline projekt hõlmab rokkbändi Motörhead tegevuse jäädvustamist.

Mis on NOOR?
NOOR on 2007. aastal Amsterdamis asutatud fotorühmitus, kuhu kuulub üheksa andekat fotograafi kuuest erinevat riigist: Nina Berman, Andrea Bruce, Stanley Greene ja Jon Lowenstein Ameerika Ühendriikidest, Yuri Kozyrev Venemaalt, Francesco Zizola Itaaliast, Pep Bonet Hispaaniast, Alixandra Fazzina Inglismaalt ning Kadir van Lohuizen Hollandist. Nimi “NOOR” tähendab araabia keeles valgust, mis sümboliseerib rühmituse jaoks sotsiaalseid muutusi ja positiivseid arenguid kogu maailmas.

Tallinna seminar toimub täna Viktoria keskuses aadressil Keevise 6. Üritus algab kell 16 ja lõpeb orienteeruvalt kell 19. Seminari osalustasu on 20 eurot ning registreeruda saab Nikoni veebilehel.

Andrea Bruce
Andrea Bruce (1973, USA) on olustikufotograaf, kes juhib oma töödega tähelepanu inimestele, kes elavad sõjajärgsetes tingimustes. Ta keskendub sotsiaalsetele teemadele, mida sageli välditakse ja mis tekkivad rasketes oludes peale sõda.

Viimased kümme aastat on ta jäädvustanud maailma kõige probleemsemaid piirkondi keskendudes Iraagile ja Afganistanile. Bruce alustas oma tööd Iraagis 2003. aastal, millele järgnes Iraagi ja Ameerika sõjaväe keeruline konflikt.

Bruce töötas kaheksa aastat Washington Posti fotograafina ja peale seda digitaalmeedia agentuuris VII Network (2010-2011). Washington Postis oli tal iganädalane kolumn, mis kandis nime “Seninägematu Iraak”.
Valge Maja Uudisfotograafide Assotsiatsioon on Bruce’i neli korda aasta parimaks fotograafiks tunnistanud, ta on pälvinud auhindu võistluselt International Pictures of the Year ja saanud maineka John Faberi auhinna New Yorgis tegutsevalt ajakirjanike ühingult Overseas Press Club. 2010. aastal pälvis ta Valge Maja Uudisfotograafide Assotsiatsioonilt stipendiumi oma töö eest Ingushetias ja 2011. aastal stipendiumi Alicia Pattersoni fondist.

2012. aastal kuulutati Bruce esimeseks Chris Hondurase auhinna laureaadiks tänu oma pühendumist ja ohverdusi nõudvale tööle.

Bruce pühendub oma igapäevatöös fotograafia ja multimeedia ülesannetele; ta annab loenguid ja on fotograafiaõpetaja. Bruce jagab oma aega ja elukohta Kabuli ja Washingtoni vahel.

PepBonet4 PepBonet1 PepBonet2 PepBonet3

Pep Bonet
Pep Bonet (1974, Mallorca) on auhinnatud fotograaf, kelle tööd peegeldavad tänapäeva rahutut ja tasakaalutut maailma. Bonet on reisinud üle kogu maailma, ent tema pikaajalised projektid keskenduvad peamiselt Aafrikas aset leidvatele sündmustele. Nii kannab üks tema tuntumaid fotoesseesid nime “Usk kaoses”, millel kujutatakse sõjajärgset olukorda Sierra Leones. Bonet käsitleb järjepidevalt ka HIVi ja Aidsi teemasid olles sellega alust andnud mitmetele fotoraamatutele ja näitustele üle kogu maailma.

Bonet üks viimaseid ja mahukamaid töid on pikaajaline fotoreportaaž rokkbändist Motörhead. Selleks veetis ta kolm aastat (2008-2010) koos bändi legendaarse laulja Lemmy Kilmisteriga ning lõi nende ühiselt läbitud teekonnast unikaalse fotosalvestise. Lisaks sündis sellest koostööst 25 käsitsi valmistatud kollektsionääridele mõeldud kogumikku “Lemmy’s Box”, kuhu kuulub kümme eksklusiivset Bonet fotot.

Bonet töid on tunnustatud fotomaailma nimekaimate auhindadega. 2002. aastal pääses ta oma fotoesseega “Usk kaoses” maailma parimate pressifotode konkursil Joop Stewart’i nimelisse meistriklassi. Samal aastal valiti Bonet töö ajakirja Photo District News edetabelisse “30 fotot, mida peab nägema”. 2003. aastal võitis Bonet Visa pour l`image festivalil Kodak’i aasta noore fotograafi tiitli ning 2004. aastal valis Luchetta Foundation in Trieste ta aasta parimaks pressifotograafiks.

2005. aastal sai Bonet W. Eugene Smith’i stipendiumi ning 2007. aastal pälvis ta maailma parimate pressifotode valimisel spordi kategoorias teise koha tööga, mis kujutas amputeeritud jäsemetega jalgpallimeeskonda Sierra Leones. 2009. aastal võitis Bonet taaskord maailma parima pressifoto preemia tööga “Pealesurutud identiteet”, mis portreteeris Hondurase transseksuaalide elu.

Bonet publikatsioonide hulka kuuluvad: “Generacion Perdida” (2010), “Remarkable South Africans” (2009), “Photobolsillo”, “Photobolsillo” koostöös Hispaania fotograafidega, “One Goal” (2007), “Somalia: The Invisible Trace” (2007), Charles Domenec’i sulest ilmunud “Quadern de Bitacola”, POSITHIV+ (2005), Watching in Silence (2011), 17 milagroso (2009), 217A ja NOOR book (2008).

Bonet teeb ka individuaalseid projekte, sealhulgas video-ja teisi töid oma klientidele ning mitmetele mittetulundusorganisatsioonidele. Lisaks annab ta fotograafialoenguid ja viib läbi töötubasid. Bonet elab Mallorcal.

AndreaBruce4 AndreaBruce1 AndreaBruce2 AndreaBruce3